نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > رقابت احزاب مصری برای تشکیل ائتلاف‌ در انتخابات پارلمان
 


شماره خبر :٣٨٢٢٦٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/04/24    ا   ٠٩:١٦

رقابت احزاب مصری برای تشکیل ائتلاف‌ در انتخابات پارلمان
رقابت احزاب مصری برای تشکیل ائتلاف‌های جدید در انتخابات پارلمانی اگرچه تاکنون موعد برگزاری انتخابات آینده پارلمانی مصر مشخص نشده، اما احزاب سیاسی این کشور رقابت تنگاتنگی را برای تشکیل ائتلاف‌های جدید انتخاباتی برای شرکت هر چه قدرتمندتر در انتخابات آینده پارلمانی این کشور آغاز کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : رقابت احزاب مصری برای تشکیل ائتلاف‌ در انتخابات پارلمان

به گزارش بیداری اسلامی ، احزاب سیاسی مصر طی فرصت باقی مانده برای برگزاری انتخابات آینده پارلمانی این کشور رقابت خود برای تشکیل ائتلاف‌های انتخاباتی با وجود عدم اعلام موعد برگزاری این انتخابات آغاز کردند، این در حالی است که برخی از سیاستمداران مصری نیز تصمیم گرفته‌اند در این انتخابات به صورت مستقل و به دور از لیست‌های انتخاباتی شرکت کنند.

ائتلاف‌های انتخاباتی مصر تاکنون 3 دسته اصلی را در برگرفته است که عبارتند از:

1- ائتلاف حامی و هوادار عبد الفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر که رهبری آن را عمرو موسی، رئیس کمیته 50 تدوین قانون اساسی این کشور برعهده دارد.

2- ائتلاف جریان مدنی دموکراتیک به رهبری حمدین صباحی، موسس جریان مردمی مصر

3- و ائتلافی که حزب جنبش ملی و برخی از احزاب بازمانده رژیم سابق مصر را در برمی‌گیرد.

هر یک از این سه ائتلاف تلاش می‌کند، شمار بیشتری از احزاب را جذب خود کند تا با تقویت پایگاه مردمی خود، تعداد بیشتری از کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص دهد.

«عبد الغفار شکر» رئیس حزب سوسیالست ائتلاف مردمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره گفت که احزاب مصری همچنان در وضعیت مناقشه مستمر برای تشکیل ائتلاف‌های انتخاباتی قوی و قدرتمند هستند تا به این ترتیب تعداد بیشتری از کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص دهند و حضور قدرتمندتر در پارلمان داشته باشند.

شکر افزود: تصویب قانون انتخابات و اینکه به صورت فهرستی باشد یا فردی چندان مهم نیست، آنچه مهم است، از بین بردن اختلافات و منازعات موجود بین احزاب است، به ویژه آنکه تاکنون هیچ ائتلاف و حزبی نتوانسته اکثریت کرسی‌های پارلمان آینده را به خود اختصاص دهد و از آنجا که قانون اساسی این امر را پیش بینی می‌کرده، بنابراین اختیار تشکیل دولت را صرف نظر از اینکه چه حزبی اکثریت را در پارلمان به دست می‌آورد، به رئیس جمهوری داده است.

«یحیی قدری» نایب رئیس حزب لیبرال جنبش ملی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: انتظار می‌رود، فهرست نهایی نمایندگان ائتلافی که حزب در مرحله آینده در آن مشارکت دارد، اعلام شود و احزاب به شکل نهایی ائتلاف‌های خود دست یابند.

قدری افزود: پارلمان آینده بسیار تاثیرگذار خواهد بود و هسته و کانون ایجاد تغییرات سیاسی و قانونی در مصر را در مرحله آینده تشکیل خواهد داد و اجازه نمی‌دهد که نمایندگانی در پارلمان حضور داشته باشند که تنها وظیفه آنها خدمت رسانی به دیگران باشد، چون اوضاع کنونی طلب می‌کند، نماینده‌ای انتخاب و وارد پارلمان شود که توان رقابت و قانونگذاری را داشته باشد.

نایب رئیس حزب جنبش ملی مصر خاطرنشان کرد که اولویت‌های حزب متبوعش از اصولی که ذکر شد، نشات می‌گیرد و به همین منظور حزب جنبش ملی اقدام به معرفی نامزدهایی کرده که دارای وجهه‌ای خوب و جایگاهی مردمی و عدم دست داشتن در پرونده‌های فساد مالی یا سیاسی باشند و اصول و مبادی حزب را به عنوان حزبی مدنی بپذیرند.

از سوی دیگر «شعبان عبد العلیم» عضو هیأت عالی حزب سلفی نور نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره تصریح کرد: احزاب مصر به سرعت رقابت‌های خود را برای یافتن جایگاهی در انتخابات آینده آغاز کرده‌اند، بدون اینکه تحقیق و تفحص کنند که سیستم تصویب شده برای برگزاری انتخابات قابل اعتراض است، چون با قانون اساسی مصر تعارضاتی دارد.

عبد العلیم افزود: حزب النور هم اکنون اوضاع و نقشه سیاسی احزاب را زیر نظر دارد و تلاش می‌کند، نگاه‌ها را به این سمت جلب کند که سیستم فهرستی در نظر گرفته شده برای انتخابات پارلمانی آینده تعارضاتی با قانون اساسی مصر دارد و در صورتی ‌که تلاش‌هایش راه به جایی نبرد، در ائتلافی شرکت خواهد کرد که به دیدگاه‌هایش تا جای ممکن نزدیک باشد.

این در حالی است که «مارگرت عازر» نماینده سابق پارلمان مصر، ائتلاف‌های انتخاباتی موجود در این کشور را سست و ضعیف توصیف کرد و اینکه ائتلاف‌هایی در حد حرف و گفته و نه عمل هستند، به همین منظور وی از تمام نیروهای سیاسی خواست تا منافع ملی و عمومی را بر منافع حزبی ترجیح دهند.

عازر افزود: برای اینکه پارلمانی دموکراتیک و قدرتمند و واقعی داشته باشیم، احزاب موجود باید نهایتا دو یا سه ائتلاف قدرتمند تشکیل دهند، چون در صورتی‌ که توافقی بین احزاب وجود نداشته باشد، مردم مصر آنها را نخواهند پذیرفت و محکوم به شکست خواهند شد.

وی تاکید کرد که پارلمان آینده یکی از مهمترین مراحل تاریخی مصر را پیش رو دارد، چون قوانین بسیاری را تصویب خواهد کرد.

عازر درباره حضور جریان اسلامگرا در پارلمان آینده مصر گفت: احزاب اسلامگرا بیش از احزاب دیگر میل به ائتلاف با یکدیگر دارند و چه موافق میل ما باشد، چه نباشد، این جریان در پارلمان آینده حضور خواهد داشت.

منبع : فارس

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار