نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > گزارش میدانی از تقابل حوثی ها و تکفیری ها در یمن
 


شماره خبر :٣٨١٣٥١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/04/20    ا   ١٠:٠٧

در استان «عمران» یمن چه خبر است؟
گزارش میدانی از تقابل حوثی ها و تکفیری ها در یمن
در پی نقض‌های مکرر آتش‌بس امضاشده میان حزب اصلاح تحت حمایت صنعا و ریاض با گروه حوثی‌ و قبایل همپیمانش، سه‌شنبه حوثی‌ها موفق شدند کنترل استان «عمران» را به دست گیرند و تمام گروه‌های مسلح را به عقب‌نشینی وادار کنند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : گزارش میدانی از تقابل حوثی ها و تکفیری ها در یمن

گزارش : فتانه غلامی

در پی تشدید درگیری میان تکفیری‌ها و نیروهای حوثی و قبایل یمنی و شکسته شدن چندباره آتش‌بس امضا شده میان نیروهای انصارالله (حوثی‌) و ارتش یمن که از سلفی‌های تکفیری حمایت می‌کند، حوثی‌ها سرانجام توانستند سه شنبه گذشته کنترل استان عمران را به دست گرفته و کاخ الجناه وابسته به فرزندان الاحمر را تصرف و آن را از وجود گروه های تکفیری پاکسازی کردند.

معرفی طرفین درگیری در استان عمران

یک طرف این درگیری‌ها گروه حوثی یا انصار الله به ریاست «سید عبدالمالک بدرالدین الحوثی» و قبایل همپیمان او قرار دارد و طرف دیگر آن حزب اصلاح که از حمایت ریاض، ارتش و افسران دولت برکنارشده قبلی نظیر «محسن الاحمر» و قبایل طرفدار او قرار دارند.

حزب اصلاح یمن

به طور سنتی تجمع یمنی اصلاح نمایندگی افکار اخوان المسلمون در یمن را به عهده داشته است. این حزب در سال 1990 تشکیل شده، اما سابقۀ حضور افکار اخوان المسلمون ریشه دارتر از تجمع یمنی اصلاح است.

همراهی این حزب در دوره های مختلف با علی عبدالله صالح یک از مشکلات آن پس از پیروزی انقلاب مردمی یمن و برکناری صالح بود. در دهۀ 1990 حزب اصلاح کاملا در کنار علی عبدالله صالح بوده و از دوره های پیاپی ریاست جمهوری های وی حمایت می کرده است.

حزب اصلاح در عین حال همواره رابطۀ نزدیک سران این حزب با عربستان سعودی است. لذا این حزب پس از سقوط صالح، در اندیشه جلب حمایت های بیشتر آل سعود و تحکیم جایگاه خود برای مصادره انقلاب مسالمت آمیز ملت یمن برآمد. مقابله با حوثی‌ها یکی از خوش‌خدمتی‌های این حزب به ریاض برای رسیدن به اهدافش است.

گروه حوثی یا انصارالله

نام گروهی از مبارزان شیعه در شمال یمن است. این گروه نام خود را از رهبرشان، حسین بدرالدین حوثی گرفته‌اند که در سال 2004 توسط نیروهای ارتش یمن کشته شد. این گروه همواره از سوی صنعا تحت فشار بوده است. حوثی‌ها سالهاست که صنعا را به تبعیض سیاسی، اقتصادی و مذهبی علیه جامعه‌شیعیان این کشور و نقض حقوق مدنی آنها متهم می‌کنند صنعا نیز برای خاموش کردن این گروه در دوره ریاست جمهوری علی عبدالله صالح 6 نبرد علیه حوثی‌ها به راه انداخت که طی آن صدها نفر کشته شدند اما صدای این گروه خاموش نشد.

درگیری بین شیعیان شمال یمن و دولت مرکزی از سال 2004 آغاز شد. دولت، ساکنان این منطقه را به تلاش برای جدایی‌خواهی و احیاء حکومت شیعه در این منطقه که در کودتایی 1962 منحل شد، متهم می کند. درحالی‌که گروه الحوثی با رد این اتهام می گوید مبارزان و شیعیان این منطقه تنها خواهان برخورداری از حقوق طبیعی خود هستند که دولت مرکزی تحت فشار وهابیان افراطی عربستان از آنها سلب کرده‌است.

عربستان سعودی در این درگیری‌ها نقش پررنگی دارد. برخی این موضوع که یمن فقیرترین کشور عرب و از ده کشور فقیر دنیاست، دلیلی برای دخالت دیگر کشورها از جمله عربستان در این درگیری‌ها می‌دانند.

درجریان درگیری‌های سال‌های 2004 تا 2009 میلادی نزدیک ‌به 4000 تن از نیروهای دوطرف کشته و بنا بر گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد بیش از 200٬000 نفر آواره شدند. به گفته حوثی‌ها، عربستان بیش از 70 بار با جنگنده‌های خود این منطقه را بمباران کرده‌است.

از 11 اوت 2009 درگیری‌ها بالا گرفت و ششمین جنگ (عملیات زمین سوخته) میان دوطرف آغاز شد. این درگیری به خاک عربستان سعودی هم کشیده شد و سبب شد ارتش عربستان به مواضع این گروه حمله کند. دراین درگیری‌ها حکومت مرکزی یمن و مداخله برخی کشورها (عربستان و آمریکا) در یک طرف و مبارزان حوثی و القاعده و جدایی‌طلبان جنوب این کشور در طرف دیگر بودند. این درگیری‌ها در 12 فوریه 2010 با فرونشستن ناآرامی‌ها و تمایل دوطرف برای مذاکره پایان یافت.

سازمان‌های حقوق بشر یمن حملات هوایی نیروهای یمن، عربستان و آمریکا علیه ساکنان استان صعده را محکوم کردند و آن را جنایات جنگی دانستند.

مبارزان حوثی در انقلاب مردمی سال 2012 که به برکناری علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن انجامید نقشی کلیدی داشتند و پس از روی کار آمدن رئیس‌جمهور انتصابی که خود معاون دیکتاتور بوده، تلاش کردند با گفت‌وگو روند اصلاحات در کشور را دنبال کنند و حتی در کنفرانس گفت‌وگوهای ملی نیز حضور داشتند اما حتی نماینده حوثی‌ها در این کنفرانس ترور شد.

هشدار حوثی‌ها به صنعا

گروه حوثی و عشائر طرفدارش از چند هفته پیش در استان عمران با تیپ 310 ارتش به فرماندهی «حمید القشیبی» درگیر بود. حمید القشیبی با "علی محسن الاحمر" افسر متنفذ ارتش و حزب "اصلاح" (اخوان المسلمین) مرتبط است. نیروهای مسلح حزب اصلاح از ارتش در درگیری های استان عمران پشتیبانی می کردند.

حوثی‌ها پیش‌تر در نامه‌ای به «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور یمن، درباره اقدامات تحریک آمیز نیروهای قشیبی هشدار داده بودند.

ورود انصارالله به کاخ فرزندان الاحمر در استان عمران

منابع میدانی اعلام کردند که نیروهای حوثی و عشایر با ورود به کاخ الجناه و بعد از درگیری شدید با عناصر تکفیری وابسته به الاحمر، توانستند آنها را از کاخ بیرون کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی «العالم» با تایید این خبر نوشت: در این درگیری دهها نفر از تکفیری‌ها کشته و یا زخمی شدند و حوثی ها توانستند منطقه قهال و الورک را پاکسازی کنند، این مناطق پس از مدتی توسط نیروی هوایی یمن بمباران شد. درگیری ها کماکان ادامه دارد و حوثی ها این منطقه را محاصره و به مواضع تکفیری ها حمله کرده اند.

رفتار مناسب حوثی‌ها با اسرای ارتش

«سعد محمد علی صالح الریحانی» و «حسن محمد ابو هویده» دو سرباز لشکر القشیبی یمن، از رفتار مناسب حوثی ها با آنها در مدت اسارتشان قدردانی کردند.

این دو سرباز در جریان درگیری در استان عمران در شمال صنعا زخمی شده بودند.

ابراز نگرانی گروه‌های سیاسی یمن درباره تداوم درگیری‌ها

با ادامه درگیری ها میان مبارزان گروه حوثی انصار الله و شبه نظامیان تکفیری تحت حمایت آل الاحمر در برخی از مناطق استان عمران در شمال یمن، گروه های سیاسی درباره احتمال تاثیرگذاری این درگیری ها بر اوضاع سیاسی یمن اظهار نگرانی کردند.

کشته شدن سرتیپ «حمید القشیبی» فرمانده تیپ 310 ارتش یمن

پایگاه خبری «التغییر» نوشت: «محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله در یک گفت‌وگوی تلفنی تایید کرد که سرتیپ قشیبی و تعدادی از سربازان تحت امر او در درگیری‌های سه شنبه شب در عمران کشته شده است.

حوثی‌ها: ارتش ده‌ها بار در روز ما را بمباران می‌کند

سخنگوی حوثی‌ها در ادامه گفت که نیروی هوایی ارتش یمن روزانه ده‌ها بار مواضع حوثی‌ها در عمران را بمبارات می‌کند. به عنوان مثال دیروز چهارشنبه 70 بار علیه ما حمله هوایی صورت گرفت.

طی 5 روز درگیری در استان عمران ده‌ها نفر کشته شدند و منابع محلی حتی اعلام کرده‌اند که شمار کشته‌ها بالغ بر 400 نفر است. اما به هرحال این آمار به طور رسمی تایید نشده است.

حمایت ملک عبدالله از صنعا در مقابل حوثی‌ها

«عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور یمن در دیدارسه شنبه با ملک عبدالله پادشاه عربستان به او درباره دخالت‌های «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور برکنار شده یمن از طریق انقلاب مردمی و درگیری‌‌های جاری در استان عمران گلایه کرد که با حمایت ریاض مواجه شد و ملک عبدالله به او اطمینان داد که علیه حوثی‌ها و صالح از او حمایت خواهد کرد.

وعده‌های ریاض برای همراه کردن شیوخ یمن با خود علیه حوثی‌ها

عربستان در حالی این چنین وانمود می‌کند که پس از سقوط عمران می‌خواهد به دولت یمن کمک کند که تمام درگیری‌ها و تحریک‌های صورت گرفته در شمال یمن از سوی خود او بوده است. رسانه‌ها چند ماه پیش اعلام کرده بودند که یکی از شیوخ منطقه مرزی یمن اعلام کرد که عربستان تعدادی از شیوخ یمنی را فراخوانده و به آنها وعده پول و سلاح داده تا جبهه جنگی جدیدی علیه حوثی ها در مناطق مرزی یمن و عربستان بویژه منطقه "غمر"، "رازخ"، "منبه"، "باقم" و ...باز کنند.

دفتر اطلاع‌رسانی رهبر حوثی‌های یمن نیز پیش از این اعلام کرده بود و با اشاره به نشست‌های پیاپی شبه‌نظامیان حزب اصلاح با فرماندهان ارتش عربستان، از حمله امروز این افراد مسلح به مواضع جنبش الحوثی خبر داد.

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار