نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > السیسی هیچ برنامه‌ای ارائه نکرد/ سکولارها و سلفی‌های النور، حامیان السیسی
 


شماره خبر :٣٧٢١٠٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/03/11    ا   ١٨:٢١

نگاهی به انتخابات مصر، پیامدهای داخلی و منطقه‌ای
السیسی هیچ برنامه‌ای ارائه نکرد/ سکولارها و سلفی‌های النور، حامیان السیسی
سفیر اسبق ایران در اردن با بیان اینکه السیسی بدون هیچ‌گونه برنامه‌ای در انتخابات مصر شرکت کرد و از سکولارهای مصری و حزب سلفی النور به‌ عنوان حامیان وی نام برد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : السیسی هیچ برنامه‌ای ارائه نکرد/ سکولارها و سلفی‌های النور، حامیان السیسی

«محمد ایرانی» سفیر اسبق ایران در اردن و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در نشست نگاهی به انتخابات مصر، پیامدهای داخلی و منطقه‌ای در محل سایت دیپلماسی ایرانی امروز (یک‌شنبه) با بیان اینکه جوانان و نخبگان مصر چون از نتایج انتخابات ریاست جمهوری با خبر بودند مشارکت گسترده‌ای نکردند گفت: یکی از پیام‌های انتخابات اخیر مصر این است که مصری‌ها استقلال کشورشان را به انقلاب ترجیح می‌دهند چون پس از انقلاب دچار سرخوردگی شدیدی شدند و کسی بهایی برای رای آنان قائل نبود.

وی با بیان اینکه اخباری در هفته گذشته منتشر شده بود که عربستان در دو ماه آینده پس از پیروزی ژنرال السیسی 240 هزار تن بنزین و 850 هزار تن گازوئیل به مصر هدیه خواهد داد گفت: این هدیه خود نشان دهنده این است که عربستان سعودی از روی کار آمدن ژنرال السیسی و ساقط شدن محمد مرسی خوشحال است. ضمن اینکه مسئول شرکت ملی نفت مصر نیز اعتراف کرده است که ریاض بین 650 تا 700 میلیون دلار  پس از اتفاقات اخیر در قاهره به این کشور کمک نقدی کرده است.

سفیر اسبق ایران در اردن با بیان اینکه ژنرال السیسی بدون ارائه هیچ برنامه خاصی در انتخابات ریاست جمهوری مصر شرکت کرده بود گفت: حمد بن صباحی رقیب وی که دارای پرونده مبارزاتی و سیاسی خاصی در مصر است برنامه‌ریزی مفصلی را برای رقابت با ژنرال السیسی در نظر گرفته بود ولی گویا برنامه‌ریزی شده بود تا السیسی در رقابتی یک طرفه برنده انتخابات شود.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه طرفداران ژنرال السیسی حامیان نظام گذشته و طرفداران حزب دموکراتیک و قبطی‌های مسیحی و سلفی‌های النور و حزب عمرو موسی و برخی احزاب سکولار بودند، افزود: شیوخ الازهر صوفی و اشراف مصر در حمایت از ژنرال السیسی بسیار قوی وارد میدان شده بودند .

وی گفت: محمد البرادعی و  حزب الدستور و تعدادی از جوانان انقلابی و تعدادی از احزاب کوچک جزو طرفداران حمدبن صباحی بودند که در کنار وی بودند که با مقایسه حامیان این دو نامزد می‌توان نتایج انتخابات را تحلیل کرد.

ایرانی افزود: اسلام‌گراها در قالب اخوان و الازهر دو موضع مخالف در انتخابات ریاست جمهوری مصر داشتند گفت: اخوانی‌ها از قول یوسف القرضاوی انتخابات ریاست جمهوری مصر را تحریم کرده بودند در حالی که دانشگاه الازهر حضور در انتخابات مصر را واجب دانسته بود.

سفیر اسبق ایران در اردن گفت: از مجموع 53 میلیون واجد شرایط که در انتخابات ریاست جمهوری مصر فقط حدود 25 میلیون نفر شرکت کرده بودند که در مجموع 44 درصد از کل واجدین شرایط را به خود اختصاص داده بودند ضمن اینکه از بین اخوانی‌ها هم 10 درصد از واجدین شرایط شرکت کرده بودند.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در ادامه خاطرنشان کرد: ژنرال السیسی با حدود 23 میلیون رای توانسته بود 93 درصد از آرا را به خود اختصاص دهد و حمدین صباحی تنها 750 هزار رای و 3 درصد ارا را متعلق به خود کرده بود. همچنین آرای باطله هم نزدیک به 4 درصد اعلام شده بود.

ایرانی در ادامه اظهار داشت: 300 هزار نفر از مصریان خارج از کشور در این انتخابات شرکت کرده بودند در حالی که در زمان مرسی این تعداد 306 هزار نفر اعلام شده بود.

وی گفت:  60درصد از مصریان خارج نشین در عربستان و کویت ساکن هستند و حدود 210 هزار رای نیز در این دو کشور جمع‌آوری شده بود و با تحلیل آرای مصریان خارج از کشور آمار جالبی استخراج شده بود که 285 هزار رای متعلق به ژنرال السیسی و 15 هزار رای متعلق به حمدین صباحی بوده است.

سفیر اسبق ایران در اردن با تاکید بر اینکه مصری‌ها استقلال کشورشان را به انقلاب ترجیح می‌دهند گفت: مهم‌ترین انتخابات اخیر مصر این بوده است که مردم این کشور دیگر تمایلی به انقلاب ندارند و دلیل این امر هم کشتارهای مختلف در میدان التحریر قاهره بوده است.

وی یکی از ملاحظات جدی در انتخابات مصر را ضعف استقبال و مشارکت در این انتخابات عنوان کرد و افزود: ژنرال السیسی انتظار داشت که 40 میلیون رای در انتخابات برای خود کسب کند و این انتظار وی محقق نشد ضمن اینکه اضافه شدن یک روز به زمان رای‌گیری هم کمکی به آرزوی السیسی نکرده بود.

ایرانی گفت‌: حامیان السیسی سعی کرده بودند که با تحلیلی جالب ضعف‌های مشارکت مردم در انتخابات مصر را پوشش دهند و آن تحلیل این بود که ژنرال السیسی 25 میلیون رای برای خود کسب کرده در حالی که محمد مرسی تنها توانسته بود 13 میلیون رای را از مردم مصر بگیرد.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه با بیان اینکه بعد از انقلاب 30 ژوئن جامعه مصر دچار ضعف شده است گفت: اقشار مختلفی در انتخابات مصر شرکت نکرده بودند واز آن میان نیامدن برخی اخوانی‌ها و جناح‌های نزدیک به آنان یکی از دلایل ضعف مشارکت مردم در انتخابات بود ضمن اینکه قشر سرخورده دیگری نیز به نام قشر جوانان و سیاستمدارانی که با آنها برخورد شدیدی پس از انقلاب مصر صورت گرفته بود و کسی هم برای رای آنها بهایی قائل نشده بود تصمیم به این گرفته بودند که در انتخابات شرکت نکنند.

سفیر اسبق ایران دراردن افزود: قشر سومی که تصمیم گرفته بود در انتخابات مصر شرکت نکند آنهایی بودند که نتایج انتخابات را از قبل می‌دانستند و این انتخابات را نمایشنامه‌ای سیاسی قلمداد می‌کردند و قشر چهارم هم اقشار اجتماعی بودند که به نام جامعه خاکستری معروف هستند و این قشر ضعیف فقرایی هستند که درآمد روزانه آنها زیر دو دلار است و نسبت به انتخابات مصر کاملا بی‌تفاوت هستند.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه اظهار داشت: ملاحظات خاصی در خصوص ارای باطله در انتخابات ریاست جمهوری مصر وجود دارد که چرا آرای باطله نزدیک به 4 درصد از رای‌ها را به خود اختصاص داده بود.چون این امر برای اولین بار در منطقه صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: حمدین صباحی در انتخابات قبلی ریاست جمهوری 4 میلیون 820 رای به دست آورده بود و نفر سوم انتخابات شده بود در حالی که در این دوره تنها 3 میلیون رای کسب کرده بود و تحلیل این امر نشان می‌دهد که در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری آزادی بیشتری در رای‌دهی وجود داشت.

سفیر اسبق ایران در اردن گفت: مصریان مقیم خارج از کشور 300هزار رای به صندوق‌های آرا انداخته بودند و تحلیل آرای آنها نشان می‌دهد که ژنرال السیسی توانسته بود قریب به اتفاق آرا را از آن خود کند در حالی که همین مصریان خارج از کشور در انتخابات ریاست جمهوری مصر بیشترین رای را به مرسی داده بودند.

نگاهی به انتخابات مصر، پیامدهای داخلی و منطقه‌ای
السیسی هیچ برنامه‌ای ارائه نکرد/ سکولارها و سلفی‌های النور، حامیان السیسی

سفیر اسبق ایران در اردن با بیان اینکه السیسی بدون هیچ‌گونه برنامه‌ای در انتخابات مصر شرکت کرد و از سکولارهای مصری و حزب سلفی النور به‌ عنوان حامیان وی نام برد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آخرین اخبار