نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار






فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > موج اعتراض‌های مردمی به اظهارات وزیر خارجه مصر
 


شماره خبر :٣٦٣٢٨٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/02/13    ا   ٠٨:٤٧

ازدواج مشروعی که دردسرساز شد
موج اعتراض‌های مردمی به اظهارات وزیر خارجه مصر
مردم مصر در اعتراض به اظهارات اخیر وزیر خارجه این کشور درباره رابطه کشور دو کشور مصر و آمریکا خواستار عذرخواهی نبیل فهمی از مردم و برکناری فوری وی از منصب وزیری خارجه شدند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : موج اعتراض‌های مردمی به اظهارات وزیر خارجه مصر

بدون تردید اظهارات اخیر «نبیل فهمی»، وزیر خارجه مصر طی دیدارش از آمریکا که گفته بود، رابطه مصر و آمریکا همانند «ازدواج مشروع» و بسیار به هم نزدیک است، برای مردم مصر غافلگیر کننده بود.

از دید مردم مصر این سخنان به معنای سیاست و خط مشی خارجی دولتشان در مرحله آینده است، در حالی‌که آنها همواره و از زمان انقلاب 25 ژانویه 2011 خواهان رهایی از وابستگی و تبعیت آمریکا بودند، اما سخنان وزیر خارجه مصر امید و آرزوهای مردم این کشور برای استقلال ملی و رهایی از وابستگی آمریکا که مهمترین سیاست خارجی آن تامین امنیت اسرائیل است، را بر باد داد.

در بعد رسمی «بدر عبد العاطی»، سخنگوی وزارت خارجه مصر برای کاستن از انتقادات تصریح کرد که از سخنان وزیر خارجه مصر ترجمه درستی از انگلیسی به عربی صورت نگرفته و منظور فهمی از رابطه میان آمریکا و مصر این بوده که همچون رابطه ازدواج نیازمند مراقبت و نظارت ویژه برای توسعه و پیشرفت به ویژه در مرحله کنونی دارد که اکنون تنش در آن مشاهده می‌شود.

اما این پایان کار نبود، بلکه در پی این سخنان، مردم این کشور از دیدار فهمی با تعدادی از بازرگانان و تجار وابسته به لابی صهیونیستی آمریکا اطلاع یافتند که آن را دهن کجی به انقلاب مصر و توهین به مردم این کشور و خیانت به شهدای آن به شمار آوردند.

در سطح سیاسی «ناجی الشهابی»، رئیس حزب الجیل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره خواستار برکناری فوری وزیر خارجه و بازخواست از وی به خاطر اظهارات غیرمسئولانه‌اش شد، چون به اعتقاد وی منطقی نیست که پس از انقلاب 30 ژوئن 2011 نباید از روابطی سخن گفت که مردم مصر آن را محکوم کرده‌اند.

الشهابی در ادامه افزود: اظهارات وزارت خارجه مصر دلیل بر آن است که این وزارتخانه خواهان از سرگیری روابط با آمریکا همچون دوران پیش از 25 ژانویه است و این موضوع خطرناکی است که نمی‌توان در قبال آن سکوت کرد و باید وزیر خارجه مصر را هرچه سریع‌تر برکنار کرد.

از سوی دیگر «جرج اسحاق»، عضو شورای ملی حقوق بشر نیز در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد که اظهارات فهمی درباره رابطه با آمریکا اگرچه از طرف یک مسئول مصری ایراد شد، اما سخنانی غیر مسئولانه بود، چون مقتضای انقلاب و مردم و کشور مصر آن است که همچون دیگر کشورهای جهان روابطی صرفا دیپلماتیک با آمریکا داشته باشد و چنین سخنانی مردود و توجیه ناپذیر است و فهمی به خاطر توهین به مردم مصر باید فورا برکنار شود.

از سوی دیگر، «احمد کامل»، مسئول روابط سیاسی ستاد انتخاباتی «حمدین صباحی» نیز سخنان وزیر خارجه مصر را از دید تمام مصری‌ها چه حامی السیسی و چه الصباحی مردود دانست و گفت: ما به دنبال استقلال ملی هستیم، اما به نظر می‌رسد، دولت کنونی تمایلی به این امر ندارد و بیش از هر چیز خواهان دستیابی به کمک‌های آمریکاست، به همین دلیل وزیر خارجه آن چیز اظهاراتی را بر زبان آورد و این سخنان بدون تردید از ارزش و اعتبار مصر می‌کاهد، به همین دلیل کاملا مردود و محکوم است.

وی از وزیر خارج مصر خواست فورا از سمت خود کناره گیری و از مردم مصر عذرخواهی کند، چون این سخنان توهینی به مردم مصر به شمار می‌آید و فهمی نماینده خود نبود، بلکه نماینده تمام مردم مصر به شمار می‌آمد.

در همین راستا شماری از جنبش‌های انقلابی و جوانان و احزاب ناصری و جریان مردمی مصر نیز با انتشار بیانیه‌هایی اظهارات نبیل فهمی را محکوم کردند و خواستار عذرخواهی وی از مردم مصر شدند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج




پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار