نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > اعلام جنگ داعش به ترکیه
 


شماره خبر :٣٤٢٨٥١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/11/19    ا   ١٣:٢٨

آنکارا آماده مبارزه می‌شود
اعلام جنگ داعش به ترکیه
سازمان امنیت ملی ترکیه (ام ای تی) و اداره پلیس این کشور نسبت به فعالیت‌های داعش هشدار داده‌اند و اعلام کرده‌اند که این جریان خود را برای حمله به اهدافی در داخل ترکیه از طریق انجام سلسله‌ای از ترورها و انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده در مناطق مختلف ترکیه آماده می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اعلام جنگ داعش به ترکیه

دایره جنگ شبکه دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش به خاک ترکیه رسیده است. بعد از آن که ارتش ترکیه مواضع این گروهک تروریستی را در مرزهای خود با عراق و سوریه بمباران کرد، داعش بدون اعلام رسمی بلکه از طریق انجام کارهای خرابکارانه تروریستی در شهرهای مرزی ترکیه، عملا آنکارا را تهدید به عملیات نظامی کرده است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، آخرین اطلاعات سازمان های امنیتی ترکیه حاکی از افزایش فعالیت های داعش در درون خاک ترکیه و انجام عملیات تروریستی و انفجارهای متعدد در مناطق مختلفی از ترکیه است.

در همین رابطه سازمان امنیت ملی ترکیه (ام ای تی) و اداره پلیس این کشور نسبت به فعالیت های داعش هشدار داده اند و اعلام کرده اند که این جریان خود را برای حمله به اهدافی در داخل ترکیه از طریق انجام سلسله ای از ترورها و انفجار خودروهای بمب گذاری شده در مناطق مختلف ترکیه آماده می کند.

تهدیدهای جریان های تندرو علیه دولت اردوغان نگرانی هایی را نزد او و کابینه اش به وجود آورده است به ویژه که شاهد عزل و نصب صدها نیروی پلیس و ارتش است و با موج شدیدی از انتقادهای در حال اشتعال احاطه شده است.

به نوشته روزنامه حریت ترکیه، روز شنبه در جلسه مشترک دولت با نهادهای امنیتی گزارش مشترک سازمان امنیت و اداره پلیس ترکیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در خلال آن تصمیم برای اتخاذ تدابیر ضروری برای مبارزه با گروه های تروریستی اتخاذ شد. این جلسه در چارچوب جلسات هفتگی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با نجدت اوزیل، رئیس ستاد ارتش این کشور در آنکارا برگزار شد.

البته این تنها گزارش های سازمان های امنیتی ترکیه نیستند که نسبت به فعالیت های داعش هشدار می دهند، پیش از این سازمان های امنیتی غربی نیز نسبت به گسترش فعالیت جریان های افراطی به مناطق هم جوار در شمال سوریه هشدار داده بودند.

قبل از آن جریان هایی از داخل مخالفان سوری در شهر حلب نیز به آنکارا هشدار داده بودند که شبکه دولت اسلامی در عراق و شام، "داعش"، انفجارهایی را در داخل شهرهای مرزی ترکیه با سوریه انجام داده است.

مخالفان اردوغان او را متهم می کنند که برای فرار از بحران اقتصادی و سیاسی جاری در ترکیه در تلاش است تا فضای تازه ای را در چارچوب مبارزه با داعش و جریان های تروریستی ایجاد کرده تا به این ترتیب خود را از مخمصه ای که در آن گرفتار شده است، برهاند.

داعش بیشتر بر شهرهای پرجمعیتی نظیر غازی عنتاب و شانلی اورفه و هاتای تمرکز کرده است و پیش بینی می شود در این میان به دلیل حساسیت ویژه ای که شهر هاتای دارد، عملیات آن بر این شهر بیش از همه متمرکز شود. گزارش ها حاکی از آن است که داعش درصدد طراحی حملاتی به این شهر با استفاده از مواد منفجره ای از نوع سی فور است.

در بیست و نهم ماه گذشته میلادی نیروهای مسلح ترکیه اعلام کردند که به روی خودروهای داعش در شمال سوریه آتش گشودند.

لازم به یادآوری است که ترکیه از جمله کشورهایی بود که در فراهم آوردن زمینه های لازم برای حضور جریان های تندروی اسلامی در سوریه از طریق دادن اجازه عبور به آنها از خاک خود و در اختیار گذاشتن سلاح به آنها دست داشته است. گزارش های متعددی وجود دارد که نشان می دهد توافقی میان داعش و سازمان امنیت ترکیه حاصل شده بود که به موجب آن امنیت مرزهای ترکیه و سوریه به ویژه در مناطق کردنشین تامین شود در مقابل ترکیه نسبت به فعالیت های این جریان چشم پوشی می کند.

این در حالی است که مخالفان اردوغان او را متهم می کنند که برای فرار از بحران اقتصادی و سیاسی جاری در ترکیه در تلاش است تا فضای تازه ای را در چارچوب مبارزه با داعش و جریان های تروریستی ایجاد کرده تا به این ترتیب خود را از مخمصه ای که در آن گرفتار شده است، برهاند.

دولت بهچه لی، رئیس حزب حرکت ملی، دومین حزب مخالف ترکیه، حزب عدالت و توسعه را متهم کرد که تلاش می کند با استفاده از قدرت اجرایی و قانون گذاری ارکان کشور را فرو بریزد.

وی همچنین دولت را به دست داشتن در فساد مادی و اداری کشور متهم کرد و گفت که سیاست های آن باعث شده است تا بیماری های اجتماعی بی نهایت خطرناکی کشور را تهدید کند.

ناظران بر این اعتقادند که مشکلات اخیر ترکیه که با قضیه فساد مالی در این کشور وارد فاز جدیدی شده است، می تواند دولت اردوغان را بیش از این تحت فشار بگذارد به ویژه که ممکن است در انتخابات پارلمانی پیش رو که احتمالا دو ماه دیگر برگزار می شود، شکست هایی را متحمل شود.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار