نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > ۳ سال بعد از انقلاب؛ سهم قاهره، «ناامنی و انفجار»
 


شماره خبر :٣٣٩٠٧٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/11/06    ا   ٠٨:٥٥

۳ سال بعد از انقلاب؛ سهم قاهره، «ناامنی و انفجار»
در حالی که حامیان و مخالفان دولت موقت مصر امروز برای بزرگداشت سومین سالروز انقلاب ۲۵ ژانویه که منجر به سقوط مبارک شده به خیابان می‌آیند، قاهره هدف انفجارهای متعدد قرار گرفته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ۳ سال بعد از انقلاب؛ سهم قاهره، «ناامنی و انفجار»

امروز 25 ژانویه مصادف با سومین سالروز انقلاب 25 ژانویه مردم مصر است که منجر به سقوط «حسنی مبارک» دیکتاتور این کشور شده است.

اما با وجود گذشت سه سال از انقلاب مردم مصر، بسیاری از مطالبات جنبش مردم برآورده نشده و در دو روز گذشته قاهره پایتخت مصر به هدف اصلی اقدامات تروریستی در مصر تبدیل شده است.

در سه انفجاری که روز گذشته روی داده دست کم 5 نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند، امروز نیز سه انفجار دیگر نقاط مختلفی در قاهره را لرزاند که تا کنون گزارش‌ها حاکی از زخمی شدن یک مصری است.

با وجود اینکه گروهک «انصار بیت المقدس» که نزدیک به القاعده است مسئولیت این انفجارها را به عهده گرفته ارتش و وزارت کشور مصر نیز در پی نا امنی های اخیر، انگشت اتهام را به سوی ترکیه و اخوان المسلمین دراز کرده است.

در حالی که «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع مصر که نقش عمده‌ای در برکناری اولین رئیس جمهور منتخب مردم مصر بازی کرده، به صورت نامحسوس خود را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده مصر آماده می‌کند، حمله به قلب «مرکز مدیریت امنیتی قاهره» روز گذشته پرسش‌های فراوانی را درباره توانایی نیروهای امنیتی و ارتش مصر در فراهم کردن امنیت و ثبات در کشور و حفظ جان شهروندان مصری را پیش می‌کشد.

پیشتر «حمدین صباحی» نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری مصر از وزیر دفاع این کشور خواسته بود که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکند و گفته بود :اختلاف نظرهایی درباره حضور فرماندهان ارتش در انتخابات مصر وجود دارد زیرا اگر السیسی در انتخابات پیروز شود اما در محقق کردن خواسته های مردم شکست بخورد و مردم مصر خواستار برکناری او شدند موضع ارتش چه خواهد بود؟ از السیسی دفاع خواهند کرد و یا اینکه از حق مردم دفاع می‌کنند.

از سوی دیگر نیز رهبران جریان‌ها و گروه‌های انقلابی مانند جریان جوانان 6 آوریل که نقش عمده‌ای در انقلاب 25 ژانویه و سقوط مبارک ایفا کرده بودند به دلیل اعتراض و انتقاد از محقق نشدن مطالبات این انقلاب در زندان به سر می‌برند و به اتهاماتی چون تجمع غیرقانونی و حمله به نیروهای امنیتی محاکمه می‌شوند.

مردم مصر در حالی سومین سالگرد سقوط دیکتاتور را پشت سر می‌گذارند که با توجه به اختیاراتی که قانون اساسی تازه تصویب شده به ارتش این کشور داده به نظر می‌رسد نظامی‌ها با ایجاد فضای رعب و وحشت بار دیگر می‌خواهند قدرت را در مصر به دست بگیرند.

جوانان مصری سه سال پیش هنگامی که به دیکتاتوری 30 ساله حسنی مبارک و حضور چند دهه‌ای نظامیان بر رأس قدرت در این کشور پایان دادند رویای دولتی مدنی و مردمی را در سر می‌پروراندند.

امروز نیز جریان جوانان 6 آوریل و حامیان اخوان المسلمین و محمد مرسی برای بزرگداشت این روز و پافشاری بر مطالبات انقلاب با انتشار بیانیه‌ هایی از حامیان خود خواسته‌اند که به خیابان‌ها بیایند.

نیروهای امنیتی مصری نیز اعلام کرده که تدابیر شدید امنیتی را در میدان‌های اصلی قاهره اتخاذ کرده‌اند و انتظار می‌رود امروز نیز نیروهای وزارت دفاع مصر اعتراضات حامیان جریان‌های انقلابی و اخوان را به شدت سرکوب کنند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار