نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > یافتن 18 جسد در سردخانه‌ای در لیبی پس از 30 سال
 


شماره خبر :٣٠٢٧٤٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/07/07    ا   ٠٧:٣٣

یافتن 18 جسد در سردخانه‌ای در لیبی پس از 30 سال
کشف اجساد قربانیان کشتار مخالفان قذافی در دهه هشتاد میلادی در سردخانه های طرابلس، بار دیگر سؤالاتی را درباره سرنوشت امام موسی صدر و همراهانش مطرح کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  یافتن 18 جسد در سردخانه‌ای در لیبی پس از 30 سال

به گزارش بیداری اسلامی ، اجساد 18 شهروند لیبیایی که از مخالفان قذافی در دهه هشتاد قرن گذشته بودند در سردخانه بیمارستان مرکزی طرابلس کشف شد.

با وجود اینکه به علت آثار فراوان شکنجه بر روی اجساد، و گذشت زمان شناسایی آنها دشوار بود؛ کارشناسان با استفاده از فناوری DNA توانسته اند تاکنون هویت سه تن از این قربانیان را شناسایی کنند و قرار است این افراد در مراسم باشکوهی در میدان شهدای طرابلس تشییع شوند.
نام این سه شهروند لیبیایی، "محمد سعید الطمزینی"، "خلیفه ابراهیم الحماصی" و "جمال محمد المصراتی" است که به اتهام مشارکت در حمله به باب العزیزیه (محل اقامت قذافی با هدف سرنگونی رژیم وی) در سال 1984 تیرباران و یا به دار آویخته شده اند.
"ناصر الدعیسی" نویسنده لیبیایی و کارشناس مسائل جهان عرب، درباره اینکه آیا می توان پیکر "امام موسی صدر" و دو همراهش را در سردخانه ها یا گورستان های مخفی در لیبی پیدا کرد، اظهار داشت: موضوع امام موسی صدر با قربانیان لیبیایی تفاوت دارد. زیرا پیکر امام موسی صدر، به طور کامل مخفی شده است.

وی افزود: دلیل این امر، آن است که "احمد رمضان" مسئول دفتر قذافی در هنگام بازجویی اعتراف کرده است که امام موسی صدر به شهادت رسیده است.
الدعیسی خاطرنشان کرد: قذافی بر این باور بود که نظام وی قوی است و همچنان به حکومت ادامه خواهد داد و می تواند در راستای بهره برداری سیاسی و رسانه ای و کسب هوادار، اقدام به صحنه سازی نماید. از سوی دیگر گمان می کرد هرگاه موضوع کشته شدن مخالفانش کشف شود قادر خواهد بود با استفاده از ابزارهای متعدد عاملان افشای آن را تحت فشار قرار دهد.
"بشیر زعبیه" سردبیر روزنامه "المسار" لیبی نیز درباره دلیل نگهداری اجساد قربانیان به مدت بیش از 30 سال در سردخانه ها گفت: بسیاری از اقدامات نظام قذافی عجیب بود و ما نمی توانیم دلیل منطقی برای آنها بیابیم. زیرا نمی توان به آسانی به دلیل از بین بردن اجساد برخی از قربانیان و نگهداری برخی از آنها در سردخانه ها به مدت بیش از دو دهه پی برد. به نظر می رسد باید این امر توسط یک روانشناس و جامعه شناس مورد بررسی قرار گیرد.
این روزنامه نگار لیبیایی درباره اینکه آیا احتمال یافته شدن پیکر امام موسی صدر و دو همراهش در سردخانه های مخفیانه وجود دارد گفت: من گمان نمی کنم چنین اتفاقی بیفتد. زیرا اخیرا هیأت های متعددی از لبنان با هدف بررسی این موضوع، اقدام به سفر به لیبی کرده اند و هیچ گونه اشاره ای به این احتمال نشده است. اما برخی نشانه هایی به دست آمده حاکی از دفن آنها است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار