نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > سوریه هیچ‌گاه زیر بار زور و تهدید نرفته و نخواهد رفت
تهدید آمریکا هیچ ارتباطی به خلع‌سلاح شیمیایی ما نداشت
 


شماره خبر :٣٠٠٣٢٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/06/30    ا   ٠٩:١٦

بشاراسد در گفتگو با فاکس نیوز
سوریه هیچ‌گاه زیر بار زور و تهدید نرفته و نخواهد رفت
تهدید آمریکا هیچ ارتباطی به خلع‌سلاح شیمیایی ما نداشت
سخنگوی سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی تایید کرد که سوریه جزییات مربوط به سلاح‌های شیمیایی خود را تحویل داده است. به گزارش رویتر همزمان، کارشناسان سازمان ملل برآورد کردند سوریه یک‌هزارتن سلاح شیمیایی دارد. این خبر در حالی منتشر می‌شود که بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای با «فاکس نیوز» اعلام کرده بود که نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه حدود یک سال طول می‌کشد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  سوریه هیچ‌گاه زیر بار زور و تهدید نرفته و نخواهد رفت <br> تهدید آمریکا هیچ ارتباطی به خلع‌سلاح شیمیایی ما نداشت

ترجمه‌: نسرین رضایی

سخنگوی سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی تایید کرد که سوریه جزییات مربوط به سلاح‌های شیمیایی خود را تحویل داده است. به گزارش رویتر همزمان، کارشناسان سازمان ملل برآورد کردند سوریه یک‌هزارتن سلاح شیمیایی دارد. این خبر در حالی منتشر می‌شود که بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای با «فاکس نیوز» اعلام کرده بود که نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه حدود یک سال طول می‌کشد. بخشي از گفت و گوي اسد با فاكس نيوز به شرح زير آمده است:  

 ااا : آیا با توافق آمریکا و روسیه بر سر طرح نابودی تسلیحات شیمیایی دمشق موافق هستید؟ 
ما طی هفته گذشته به‌صورت رسمی به عضویت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی درآمدیم. منشور این سازمان بر لزوم عدم ساخت، نگهداری و استفاده از این نوع تسلیحات تاکید می‌کند و طبیعتا ما با عضویت خود در آن با تمامی این اصول موافقت کرده و به آن پایبند خواهیم بود. 

 ااا :  چرا اکنون موافقت خود با نابودی تسلیحات شیمیایی را اعلام کرده‌اید؟ چرا در گذشته اقدام به چنین کاری نکردید؟ 
این درست نیست. اگر به 10 سال پیش بازگردیم، زمانی که سوریه به‌عنوان عضو غیردایم در شورای امنیت سازمان‌ملل، در سال 2003، لایحه نابودی سلاح‌های کشتارجمعی در منطقه را به سازمان‌ملل ارایه داد، ما خواهان منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای بودیم. چراکه منطقه کاملا متشنج شده است. ما شاهد جنگ و هرج‌ومرج در منطقه‌ایم. اما در آن زمان دولت آمریکا با این لایحه مخالفت کرد. بنابراین، چرا حالا و در شرایط فعلی باید بگوییم که با یک چنین موضوعی مخالفیم؟ 
 ااا :  رییس‌جمهوری آمریکا و وزیرخارجه‌اش می‌گویند شما دروغ گفتید. شما گفتید که سلاح شیمیایی ندارید. اما شما چندروز پیش در مصاحبه با کانال 4 روسیه تصدیق کردید که سلاح شیمیایی در اختیار دارید. بالاخره آیا سوریه دارای تسلیحات شیمیایی است یا نه؟ 
ابتدا بگذارید درمورد اوباما و جان کری و بحث دروغگویی صحبت کنم. من همین‌جا از این دو نفر می‌خواهم تا با ارایه مدرک بگویند که سوریه حتی یک‌بار هم گفته باشد که تسلیحات شیمیایی «ندارد». ما هیچ‌گاه اعلام نکرده‌ایم که سلاح شیمیایی نداریم، به‌عبارتی بهتر هیچ‌گاه وجود تسلیحات شیمیایی در کشور خود را نه تایید کردیم و نه تکذیب. ما همیشه از لفظ اگر استفاده کردیم و این به‌معنای تایید یا تکذیب نیست. بنابراین سخنان اوباما و جان کری درباره دروغگویی دمشق، یک «دروغ بزرگ» است. 

 ااا :  می‌توانید صراحتا اعلام کنید آیا این تسلیحات را در اختیار دارید یا خیر؟ 
البته... پیوستن ما به سازمان خلع تسلیحات شیمیایی در سوریه طی هفته گذشته، خود بیانگر این است که ما دارای تسلیحات شیمیایی هستیم و این موضوع یک «راز» نیست. 

 ااا :  مردم آمریکا می‌گویند شما پذیرفته‌اید که تسلیحات شیمیایی انبوهی در اختیار دارید؟ 
بله به همین دلیل هم توافق بین‌المللی را پذیرفتیم. برای خلاص‌شدن از آنها. 

 ااا :  برخی از نمایندگان آمریکا به نیت شما برای نابودی تسلیحات شیمیایی شک دارند. آنان معتقدند که شما تنها برای وقت‌کشی اقدام به قبول این طرح کرده‌اید. آیا شما واقعا قصد وقت‌کشی دارید؟ 
سوریه تاکنون هیچ توافقنامه‌ای با هیچ کشوری در جهان امضا نکرده مگر اینکه به‌صورت کامل به آن پایبند بوده است. 

 ااا :  یعنی می‌گویید که شما دنبال وقت‌کشی نیستید؟ 
مراحل اجرای هر توافقنامه‌ای نیازمند سازوکارهای خاصی است و ما هم بر اساس همان سازوکار عمل می‌کنیم. نگاهی به تاریخ و عملکرد سوریه در اجرای توافقات خود همه‌چیز را نشان می‌دهد. هرگز پیش نیامده که با کسی توافقی کرده و در آن به‌طور تمام و کمال در آنچه توافق کرده‌ایم، ایفای نقش نکنیم. هرگز. 

 ااا :   بنابراین، معتقدید که باراک اوباما باید درباره نابودی تسلیحات شیمیایی به شما اعتماد کند؟ 
اولا باید بگویم کسی که باید به ما اعتماد کند ملت سوریه است نه باراک اوباما. ثانیا موضوع به سازوکارهای توافقنامه‌های بین‌المللی مربوط می‌شود، یکسری سازوکارهایی که بر پایه موارد مشخصی است. شما می‌توانید به ما اعتماد کنید. می‌توانید اعتماد هم نکنید. نظاره‌گر کشور باشید. ببینید که آیا از سازوکارهای تعیین‌شده پیروی می‌کند یا نه. بحث یک رابطه شخصی که در میان نیست. 

 ااا :  اما شما یک جدول زمانی محدودی دارید. آیا می‌توانید بر اساس زمان تعیین‌شده یک فهرست از سلاح‌های شیمیایی موجود در کشور را ارایه کنید؟ 
این تنها بخشی از توافق است. 

 ااا :  آیا حاضرید به بازرسان بین‌المللی اجازه بازرسی از زرادخانه‌های شیمیایی خود را بدهید؟ 
من نگفتم که ما به صورت جزیی به عضویت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی درآمده‌ایم، بلکه به صورت کامل این اقدام را انجام دادیم و به تمامی اصول موجود در منشور این سازمان، از جمله صدور مجوز بازرسی از زرادخانه‌های خود برای بازرسان بین‌المللی پایبندیم. 

 ااا :  آیا ممکن است به شبکه «فاکس‌نیوز» اجازه دهید از زرادخانه‌های شیمیایی شما فیلمبرداری کند به صورتی که ملت آمریکا این زرادخانه را ببیند؟ 
ما در سوریه مانند هر کشور دیگری قواعد و شروط خاص خود را داریم. ما باید ابتدا این پیشنهاد را بررسی کنیم، آنگاه می‌توان گفت که آیا امکان چنین کاری وجود دارد یا خیر. این تصمیم شخصی من نیست که اجازه دهم یا خیر. می‌توانید بعد از این مصاحبه این موضوع را پیگیری کنید. 

 ااا :  آیا می‌توانید در اسرع وقت این تسلیحات را نابود کنید؟ اگر جوابتان نه است، چرا؟ 
معتقدم که تحقق این امر از نظر فنی پیچیده و نیازمند صرف مبلغ زیادی است. برخی تخمین زده‌اند که مبلغ معادل یک‌میلیارد دلار است. ما هنوز نظر کارشناسی در این رابطه نداریم. اما این مبلغ تخمینی است که تاکنون در مورد این موضوع ارایه شده است. بنابراین باید از کارشناسان بخواهیم که این موضوع را به سرعت پیگیری کنند و مدت‌زمان مورد نیاز را تخمین بزنند. چراکه آنچه اکنون برای این کار تخمین زده شده یک سال است. شاید هم کمی کمتر یا کمی بیشتر. حالا اینکه شما به اسرع وقت اشاره می‌کنید، منظورتان را متوجه نمی‌شوم

 ااا :  از آنجایی که ایالات متحده درخواست نابودی این تسلیحات را ارایه کرده، آیا حاضرید که این تسلیحات را در اختیار آمریکا قرار دهید تا آنها را نابود کند؟ 
همان‌طور که گفتم نابودی این تسلیحات نیازمند هزینه یک‌میلیاردی است. علاوه بر آن هزینه محیط‌زیستی هم دارد. اگر دولت آمریکا آماده است که این مبلغ را پرداخت کند و مسوولیت انتقال مواد شیمیایی و سمی به ایالات متحده را برعهده بگیرد، چرا این کار را انجام ندهيم؟ اما البته این کار باید با همکاری یک سازمان رسمی وابسته در سازمان‌ملل صورت بگیرد. 

 ااا :  قصد دارید این تسلیحات را در مکان خاصی نابود کنید؟ 
مهم نیست کجا باشد. هر جا می‌خواهند بفرستند. نابودی این تسلیحات، آلودگی‌های زیست‌محیطی خطرناکی را ایجاد می‌کند و من همین‌جا اعلام می‌کنم هرکشوری که بخواهد ما این تسلیحات را در اختیار آنها قرار می‌دهیم تا نابودشان کنند. 

 ااا :  شما طی هفته گذشته شروطی را برای نابودی تسلیحات شیمیایی خود مطرح کردید. این موضوع درست است؟ 
شروط ما همان شروط سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی است. باز هم تکرار می‌کنم که ما به تمامی به 90 منشور این سازمان پایبند هستیم. 

 ااا :  شما به‌خوبی می‌دانید که بند هفتم منشور سازمان‌ملل، مجوز حمله نظامی را می‌دهد، اگر دمشق مشمول این بند شد، چه اتفاقی برای توافق نابودی تسلیحات شیمیایی می‌افتد؟ 
به نظر می‌رسد سوءتفاهمی مبنی بر موافقت ما با این طرح به دلیل «تهدیدات آمریکا» وجود دارد. در حقیقت، هنگامی که به عقب‌تر و پیش از ارایه طرح نابودی تسلیحات شیمیایی از سوی مسکو بازمی‌گردیم، به این نکته پی می‌بریم که تهدید آمریکا برای حمله به سوریه هیچ ارتباطی به خلع‌سلاح شیمیایی ما نداشت، پس نمی‌توان گفت ما این تصمیم را به دلیل این تهدیدات گرفتیم زیرا سوریه هیچ‌گاه زیر بار زور و تهدید نرفته و نخواهد رفت. ما بر اساس طرح روسیه و با توجه به باورها و ارزش‌های خود تصمیم به خلع‌سلاح شیمیایی گرفتیم. دمشق این توافق را پذیرفته است چه بند هفتم منشور سازمان‌ملل شامل حال ما بشود چه نشود. 
 ااا :  بنابراین برای شما اصلا مهم نیست که قطعنامه‌ای تحت بند هفتم منشور سازمان‌ملل علیه‌تان تصویب شود؟ 
خیر... این موضوع به‌هیچ‌وجه برای ما اهمیت ندارد، ما با انگیزه‌های دیگری تصمیم به خلع‌سلاح شیمیایی خود گرفتیم و به این موضوع پایبند خواهیم ماند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار