نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > از وفای ایرانیان به اسد تا خیانت اعراب به مرسی
 


شماره خبر :٢٨١٧٦٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/04/18    ا   ٠٨:٤٨

از وفای ایرانیان به اسد تا خیانت اعراب به مرسی
در دو سال گذشته ایران و سوریه سخت ترین روزهای خود را در برهه زمانی معاصر می گذراندند اما ایران به عکس شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس نشان داد که متحد خود را تنها نمی گذارد و تسلیم فشارهای بین المللی نمی شود.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : از وفای ایرانیان به اسد تا خیانت اعراب به مرسی

در روابط بین الملل، دوستی بین کشورها و برقراری اتحادهای سیاسی و راهبردی، امری طبیعی است که عموما بین کشورهای دارای منافع مشترک و بازیگران منطقه ای نزدیک به هم شکل می پذیرد. اما آنچه در این اتحادها مهم تر است، بیش از نفس اتحاد، شیوه رفتار متحدین با یکدیگر و میزان وفاداری آنها به یکدیگر در مقاطع حساس است.
بدیهی است که اتحاد بین دو بازیگر بین المللی، در شرایط عادی امری چندان شاق و غریب نیست بلکه زمانی این اتحاد می تواند مورد توجه بیشتر قرار گیرد، که یکی از دو طرف اتحاد دچار بحران می شود، بالاخص اگر در این بحران نقش نیروهای خارجی هم قابل مشاهده باشد.
بدیهی ست که اگر یک بحران صرفا جنبه داخلی داشته باشد، متحدین در امور داخلی یکدیگر نباید دخالت کنند اما اگر دخالت خارجی در آن به چشم بخورد، تردیدی نیست که متحدین باید کنار یکدیگر قرار گیرند.
این گونه اتحادها در دوران جنگ سرد، از مهم ترین ابزارهای ایجاد موازنه در عرصه بین المللی بودند و دو پیمان موازنه ساز ورشو و ناتو به عنوان یک نمونه کلاسیک از موازنه با پیمان های بین المللی به شمار می روند.
در منطقه خاورمیانه نیز، اتحادها طی سال های گذشته نقش به سزایی در کنترل و مدیریت تحولات منطقه ای داشته اند. اگر اسرائیل در جنگ ۲۰۰۶ علی رغم زدن آسیب های فراوان به کشور لبنان
” بدیهی ست که اگر یک بحران صرفا جنبه داخلی داشته باشد، متحدین در امور داخلی یکدیگر نباید دخالت کنند اما اگر دخالت خارجی در آن به چشم بخورد، تردیدی نیست که متحدین باید کنار یکدیگر قرار گیرند. “
نتوانست نتیجه نبرد را به نفع خود تغییر دهد، ناشی از اتحادی بود که بین ایران، حزب الله لبنان و جمهوری عربی سوریه جریان داشت و محور مقاومت خوانده می شد و می شود.
این محور، طی سال های گذشته یکی از اساسی ترین عناصر تغییردهنده و در عین حال تثبیت کننده معادلات منطقه ای بوده و هست و علت اصلی آن هم این است که اعضای این محور به اتحاد با هم ایمان دارند و با یک انگاره ایدئولوژیک آن را دنبال می کنند.
پس از انقلاب های عربی که به سرنگونی تعدادی از دیکتاتورهای عرب سکولار منطقه منجر شد، صحبت از ظهور یک ائتلاف سنی مذهب در برابر محور مقاومت می شد. قدرت های بین المللی قصد داشتند با دامن زدن به اختلافات دیرینه شیعه – سنی در منطقه، یک محور سنی را در برابر محور شیعی مقاومت قرار دهند و اساس این محور را نیز کشورهای ترکیه، مصر، عربستان سعودی و قطر تشکیل می دادند. حتی در کنفرانس موسوم به هرتزلیا، به اسرائیل هم توصیه شده بود که خود را به محور موسوم به سنی نزدیک کند تا بتواند به دشمن اصلی خود یعنی محور مقاومت ضربه بزند.
دو تن از سران منطقه که ساده لوحانه و با نادیده گرفتن لزوم اتحاد در جهان اسلام در برابر دشمنان مشترک کاملا با این ایده همراهی کردند، اردوغان و مرسی بودند. عربستان و قطر هم اگرچه با این بازی همراهی کردند اما این دو کشور ذاتا نگاه امنیت محور دارند و سعی می کنند کمتر به دنبال دردسر باشند.
نقطه اوج مواجهه این دو محور با یکدیگر، در بحران سوریه بود. در ماجرای سوریه، کمک های مالی - تسلیحاتی عربستان و بالاخص قطر در کنار کمک های لجستیکی ترکیه و کمک های سیاسی مصر مرسی به همراه بسیج نیروهای سلفی از سراسر جهان به سوی سوریه، از اساس با هدف ضربه زدن به محور مقاومت انجام می شد، نه صرفا 
” قدرت های بین المللی قصد داشتند با دامن زدن به اختلافات دیرینه شیعه – سنی در منطقه، یک محور سنی را در برابر محور شیعی مقاومت قرار دهند و اساس این محور را نیز کشورهای ترکیه، مصر، عربستان سعودی و قطر تشکیل می دادند. “
برکنار کردن بشار اسد و سربرآوردن دموکراسی غربی در سوریه. خنده دارتر از این نمی شود که کشورهایی چون قطر و عربستان سعودی که اصولا با دموکراسی فرسنگ ها فاصله دارند، خود را حامی دموکراسی در سوریه جلوه دهند.
اینجاست که می توان بین دو اتحاد مقایسه ای جدی به عمل آورد: اتحاد بین ایران و سوریه و اتحاد بین شیوخ عرب خلیج فارس با محمد مرسی، رئیس جمهور مصر.
سوریه در شرایطی مورد هجمه بازیگران بین المللی و منطقه ای قرار گرفت که ایران در سخت ترین فشارهای بین المللی بود. مساله برنامه صلح آمیز هسته ای ایران به مستمسکی تبدیل شد که بر اساس آن، جبهه متحد غرب، ارتجاع عربی و اسرائیل از آن برای ضربه زدن به ایران استفاده می کردند و می کنند. تحت این فشارها سخت ترین تحریم ها علیه ایران وضع شد اما ایران حتی یک لحظه متحد منطقه ای خود را تنها نگذاشت.
در دو سال گذشته ایران و سوریه سخت ترین روزهای خود را در برهه زمانی معاصر می گذراندند اما ایران نشان داد که متحد خود را تنها نمی گذارد و تسلیم فشارهای بین المللی نمی شود.
اما وقتی محمد مرسی، متحد شیوخ عرب خلیج فارس توسط ارتش از قدرت برکنار شد، عربستان سعودی، یعنی متحد مرسی در آنچه محور سنی خوانده شد، اولین کشوری بود که برکناری متحد دیروز خود را تبریک گفت. قطر هم به زودی به ریاض پیوست و تنها اردوغان – شاید به خاطر برخی خصوصیات خاص اخلاقی اش – برکناری مرسی را محکوم کرد و البته تنها به محکومیت لفظی نیز اکتفا کرد.
اگرچه شاید این روزها در مصر اکثریت جامعه از برکناری محمد مرسی خوشحال باشد اما در واقع امر تردیدی نیست که آنچه در مصر رخ داد، یک «کودتای پوپولیستی» بود، یعنی کودتایی که از حمایت مردمی برخوردار است اما جنبه قانونی ندارد. ممکن است در بسیاری از نقاط خاورمیانه و حتی در کشور 
” وقتی محمد مرسی، متحد شیوخ عرب خلیج فارس توسط ارتش از قدرت برکنار شد، عربستان سعودی، یعنی متحد مرسی در آنچه محور سنی خوانده شد، اولین کشوری بود که برکناری متحد دیروز خود را تبریک گفت “
خودمان نیز بسیاری از برکناری مرسی خوشنود باشند و البته این امر با توجه به عملکرد یک سال اخیر وی عجیب نیست اما نمی توان تردید کرد که راه افتادن سنت کودتا در کشوری همچون مصر، در کل به نفع مردم این کشور نیست.
سنت کودتا چیزی شبیه به همان سنت خلیفه کشی است که در صدر اسلام به راه افتاد. مولای متقیان، امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام، اگرچه از اساس با خلافت خلیفه سوم مخالف بودند اما تمام تلاش خود را کردند که کار به خلیفه کشی نکشد، اتفاقی که افتاد و جامعه مسلمین صدر اسلام در طول سال های بعد، هزینه آن را پرداخت کرد.
از متحدین مرسی انتظار می رفت که دست کم از برکناری او با کودتا حمایت نکنند اما کاملا برخلاف این انتظار، رویکردی متضاد از سوی شیوخ عرب خلیج فارس رخ نمود.
این تفاوت در دو اتحاد، یعنی تفاوت در وفاپیشگی ملت ایران و خیانت پیشگی شیوخ عرب، زمانی واضح تر می شود که نگاهی به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صهیونیستی دبکا بیاندازیم. دبکا در این گزارش تصریح می کند که شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس نه تنها از کودتای ارتش در مصر ابراز خوشنودی کرده اند، بلکه در آن نقش داشته اند. در صورتی که این گزارش دبکا صحیح فرض شود، تردید نیست که شیوخ عرب خلیج فارس به متحد خود خیانت کرده اند.
این تفاوت بین ایرانیان و شیوخ عرب است. به ایرانیان می توان اعتماد کرد، اما به شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس نمی توان. آیا این واقعیت پیامی برای معارضان ایران در مساله هسته ای ندارد؟ آیا ایرانیان همان طور که به اتحاد خود با ملت سوریه وفادار بودند، به این باور مذهبی خود وفادار نخواهند ماند که تولید سلاح هسته ای حرام است؟ برای اعتماد به ملت ایران دلیل زیاد است اما در خصوص مساله هسته ای، تاکنون فهم دلیل از سوی طرف مقابل کم صورت گرفته است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار