نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > دلیل ازدواج زنان عربستانی با اتباع بیگانه
 


شماره خبر :٢٦٣٥٧٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/02/31    ا   ٠٧:١٦

دلیل ازدواج زنان عربستانی با اتباع بیگانه
ازدواج زنان عربستانی با اتباع کشورهای دیگر باعث محروم شدن آنها، همسران و فرزندانشان از حقوق مدنی خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  دلیل ازدواج زنان عربستانی با اتباع بیگانه

به گزارش بیداری اسلامی، وزارت دادگستری عربستان در گزارشی از وجود 700 هزار زن عربستانی خبر داد که با اتباع کشورهای دیگر ازدواج کرده اند؛ و این تعداد حدود 10 درصد از زنان این کشور را تشکیل می دهد.

منطقه مکه مکرمه از این حیث در صدر فهرست قرار دارد. به طوری که در این منطقه 584 ازدواج میان زنان عربستانی با خارجی ها ثبت شده است. پس از آن ریاض با 543 و منطقه شرقی با 490 ازدواج در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.
قوانین کنونی عربستان برای ازدواج زنان این کشور با اتباع بیگانه شروط دشواری را قرار داده است. یکی از این شروط آن است که تبعه خارجی در داخل عربستان و از پدر و مادر غیر عربستانی یا مادری عربستانی به دنیا آمده باشد. علاوه بر این فرد خارجی به طور قانونی در این کشور اقامت داشته و تولد وی در ثبت احوال عربستان ثبت شده باشد، و همچنین حداقل 15 سال در عربستان زندگی کرده باشد.
"روضه یوسف" فعال اجتماعی عربستانی درباره دلیل گرایش زنان عربستانی به ازدواج با اتباع کشورهای دیگر می گوید: برخی از زنان عربستانی با امید به یافتن همسری که برای آنها ارزش و احترام قائل باشد یا با هدف در امان ماندن از سلطه استبدادی و محدودیت های شدید مردان هم وطنشان با اتباع سایر کشورها ازدواج می کنند.
براساس تحقیقاتی که در این باره انجام شده است زنان عربستانی همچنین برای رهایی از مجرد ماندن، به ازدواج با مردان غیر عربستانی روی می آورند.
گزارش ها نشان دهنده آن است که شمار دختران مجرد در عربستان از یک میلیون و پانصد هزار نفر در حال حاضر به چهار میلیون نفر در پنج سال آینده خواهد رسید.
شماری از زنان عربستانی که با مردانی از اتباع سایر کشورها ازدواج کرده اند خواستار اصلاح قوانین با هدف بهبود وضعیت خودشان و فرزندانشان و رعایت عدالت درباره آنها شده اند. آنها همچنین خواستار آن هستند تا از وضعیت ازدواج درجه دوم و فاقد بسیاری از حقوق و امتیازات زنان عربستانی دارای همسران هموطن، رهایی یابند.

هزاران زن عربستانی دارای همسر غیر عربستانی از مشکلات دشواری رنج می برند که شاید مهم ترین آنها ندادن تابعیت عربستانی به فرزندانشان باشد که این امر آنها را در وضعیت ناگواری قرار می دهد.
همچنین شمار زیادی از زنان عربستانی مطلقه که قبلا با همسرانی غیر عربستانی ازدواج کرده اند، از مشکلات پس از طلاق مانند حضانت فرزندان، نفقه یا معلق ماندن رنج می برند.

سهله زین الدین فعال مدافع حقوق زنان در این باره می گوید: فرزندان زنان عربستانی دارای همسر خارجی، از مشکلات متعددی رنج می برند که از آن جمله محرومیت آنها از مداوای مجانی به دلیل نداشتن تابعیت عربستانی است.
وی می افزاید: زنان مذکور همچنین از دریافت کمک مادی از طریق صندوق تدمین اجتماعی محروم می شوند. این زنان و فرزندانشان هیچ گونه وام، مساعده یا کمک های اقتصادی دولت دریافت نمی کنند و مشکل این زنان با بیکار شدن همسرانشان به علت اخراج هدفمند نیروی کار خارجی در عربستان و سپردن مشاغل به شهروندان آن کشور تشدید شده است.

بسیاری از زنان مذکور خواستار اعطای تابعیت عربستانی به همسرانشان و بهره مندی آنها از حقوق و وظایف شهروندی شده اند.
گفته می شود دولت عربستان به دلیل نگرانی از اقامت دائمی نیروی کار خارجی در این کشور و تغییر بافت جمعیتی آن، از دادن تابعیت به این مردان خودداری می کند.
به دنبال تلاش های فراوان فعالان حقوق زنان در عربستان، دولت سعودی با تغییرات اندکی در قوانین ازدواج زنان تبعه آن کشور با اتباع خارجی موافقت کرده است. از جمله این تغییرات می توان به موارد زیر اشاره کرد: به فرزندان زنان عربستانی، اجازه داده می شود تحت کفالت مادرشان قرار گیرند. همچنین به آنها حق درخواست ورود به عربستان - در صورت اقامت در خارج از آن کشور – داده می شود. علاوه بر این، هزینه اقامت فرزندان این زنان به عهده دولت خواهد بود و به آنها اجازه داده می شود در بخش خصوصی کار پیدا کنند؛ مشروط بر آنکه کفالتشان را از مادرشان به فرد دیگری منتقل نکنند. همچنین از نظر تحصیلی با آنها مانند اتباع عربستان رفتار خواهد شد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار