نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > ضرورت بازسازی دستگاه امنیتی یمن از فساد و اختلافات قبیله‌ای
 


شماره خبر :٢٤٢٥١١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/01/20    ا   ٠٧:٤٨

گروه بین‌المللی بحران خواستار شد
ضرورت بازسازی دستگاه امنیتی یمن از فساد و اختلافات قبیله‌ای
گروه بین‌المللی بحران در گزارشی تاکید کرد که ایجاد اصلاحات ریشه‌ای در درون دستگاه امنیتی یمن و پیشروی موفقیت‌آمیز روند گفت‌وگوهای ملی در این کشور دو تحولی است که بر هم تاثیر گذاشته و از هم تاثیر می‌پذیرند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ضرورت بازسازی دستگاه امنیتی یمن از فساد و اختلافات قبیله‌ای

به گزارش بیداری اسلامی، یمن باید هر چه سریعتر اقدامات لازم را برای اصلاح دستگاه امنیتی خود به کار گیرد و در غیر این صورت اختلافات و شکاف مزمن موجود در این دستگاه روند انتقال سیاسی در یمن را با مشکل مواجه خواهد کرد، به ویژه که گفت‌وگوهای ملی در این کشور از هجدهم مارس آغاز شده و قرار است شش ماه ادامه داشته باشد.

این مطلبی است که در جدیدترین گزارش گروه بین‌المللی بحران (ICG)، با عنوان «آیا اصلاحات نظامی امنیتی در یمن ریشه های درگیری جدیدی خواهد بود؟» آمده است.

در گزارش ICG آمده است: فساد، فرار از مجازات، اختلافات قبیله‌ای، در نظر گفتن منافع خصوصی مسائلی است که نیروهای امنیتی یمن به آن دچار هستند و روند انتقالی در این کشور را تهدید می‌کند و این در حالی است که دستگاه امنیتی با تندروهای القاعده نیز در جنگ به سر می برد.

بر اساس این گزارش که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرنگار خبرگزاری فارس نیز قرار گرفته است، بازسازی دستگاه امنیتی یمن باید با تلاش زیادی صورت گیرد تا به توافق سیاسی فراگیر منجر شود و این در حالی است که توافق سیاسی نیز می تواند به ایجاد تغییرات ریشه ای در دستگاه امنیتی منجر شود.

نتایج و توصیه های برآمده از این گزارش در زیر آمده است:

1- اختلافات درون دستگاه امنیتی یمن در پی جنبش اعتراضی مردمی سال 2011 همچنان پابرجاست، زمانی که سرلشکر محسن الاحمر در حمایت از اعتراضات به پا خاست اما دیگر فرماندهان ارتش که بیشتر آنها وابسته به خاندان علی عبدالله صالح و طرفدار حکومت بودند با وی مخالفت کردند.

2- از زمان استعفای صالح، «عبد ربه منصور هادی» با کاستن از شدت قدرت مشت آهنین دستور تغییر سرپرستی تعدادی از پست‌های نظامی را صادر کرد و تشکیلات نظامی که علی محسن و پسر علی عبدالله صالح فرماندهی آن را برعهده داشتند، منحل کرد. اما اصلاحات در دستگاه امنیتی یمن همچنان در مراحل اولیه است و باید این امر فراتر از تغییر سرپرستی پست های مختلف باشد.

این گزارش می افزاید: هادی منصور نباید از مسائل بزرگ‌تر غافل بماند وی باید قوانینی را اعمال کند که بر اساس آن اداره نهاد امنیتی و ارتش یمن بر اساس حزب بندی صورت نگیرد و شخصیت‌های قبیله‌ای نیز به نیروهای امنیتی ملحق شوند.

تغییرات در این سطح توافق سیاسی جامعی را می‌طلبد که باید از طریق گفت‌وگوی ملی که در هجدهم مارس آغاز شده حاصل شود و گفت‌وگو نیز باید دو طبقه اصلی را که در گذشته تحت انزوا قرار داشته‌اند شامل شود که نخست حوثی ها در جنبش شمالی است که اساساً از دولت مرکزی ناراضی هستند و دیگری جدایی طلبان جنوب است.

پیش‌بینی می‌شود که این گروه ها با بازسازی دستگاه امنیتی بدون توافق جامع بر سر معیارهای دولت آتی یمن موافق نخواهد بود.

«ایبریل لونگلی آلی» یکی از تحلیلگران برجسته گروه بین‌المللی بحران می‌گوید: رئیس جمهور کنونی یمن نباید بر اساس حزب‌بندی افراد را در دستگاه امنیتی روی کار آورد و در عزل و نصب‌های خود برای عموم و ملت دلیل بیاورد.

«رابرت مالی» رئیس برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه بین المللی بحران نیز می گوید: گفت‌وگوی ملی یمن شرایط مثبتی را فراهم می‌کند که در آن باسازی ساختار امنیتی و گفت وگوی ملی هر دو یکدیگر را تقویت و حمایت می کنند.

این ماموریت دشواری است که جامعه بین‌المللی نیز باید برای انجام آن مساعدت کند و یمنی ها نیز باید فرصت گفت وگوی ملی را غنیمت شمرند و گام هایی را در این مسیر بردارند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار