نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > درخواست دیده‌بان حقوق بشر برای آزادی معترض اردنی در عربستان
 


شماره خبر :٢٣٦٤٧٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/12/22    ا   ٠٧:٣٩

در نامه‌ای به وزیر کشور سعودی صورت گرفت
درخواست دیده‌بان حقوق بشر برای آزادی معترض اردنی در عربستان
سازمان دیده‌بان حقوق از مسئولان رژیم سعودی خواست خالد الناطور جوان ۲۷ساله اردنی را که به دخالت عربستان در بحرین برای سرکوب مردم انقلابی این کشور اعتراض کرده بود، فوری آزاد کند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : درخواست دیده‌بان حقوق بشر برای آزادی معترض اردنی در عربستان

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از نشریه الجزیره العربیه، سازمان دیده بان حقوق بشر در نامه‌ای به محمد بن نایف وزیر کشور سعودی از مسئولان این رژیم خواست تا الناطور را فوری آزاد کند زیرا وی از ششم ماه ژانویه گذشته بدون هرگونه توضیحاتی درخصوص شرایط یا جزئیات بازداشتش در زندان عربستان به سر می‌برد.

این سازمان در خصوص جزئیات پرونده الناطور به گفته‌های یکی از نزدیکانش استناد کرده و در نامه خود آورده است: ماده 14.3 منشور عربی حقوق بشر که عربستان آن را امضا کرده است، تاکید می‌کند باید به هر فردی دلایل بازداشتش تفهیم اتهام شود و وی حق دارد که با بستگانش تماس بگیرد.

در این نامه خطاب به وزیر کشور سعودی آمده است: ما از شما می‌خواهیم که اطلاعاتی را درباره مکان و وضعیت خالد الناطور 27 ساله شهروند اردنی ارایه دهید که مسئولان سعودی وی را در ششم ماه ژانویه سال 2013 میلادی در فرودگانه بین‌المللی ملک خالد شهر ریاض بازداشت کردند.

در این نامه همچنین آمده است: بر اساس اطلاعات ما، تماس این فرد از تاریخ یاد شده با جهان خارج قطع شده است و مسئولان هیچ گونه اطلاعاتی درباره علل بازداشت او یا مکان یا وضعیت وی اعلام نکرده اند. ما از مسئولان سعودی می خواهیم که وی را فوری آزاد کرده یا اگر دلایلی مبنی بر ارتکاب هرگونه جرمی از سوی خالد الناطور دارند، اتهامش را در دادگاه به وی تفهیم کنند.

این نامه افزود: یکی از بستگان الناطور به دیده بان حقوق بشر گفت که وی به همراه تعدادی از دوستان همکارش برای یک سمینار مرتبط با کارش در شهر ریاض وارد عربستان شد و سفارت عربستان در امان به وی ویزای ورود به ریاض را در ماه دسامبر سال 2012 داده بود. وی افزود که با وجود تلاش مکرر برای دریافت اطلاعاتی درباره الناطور و محل نگهداریش از طریق وزارت خارجه اردن و سفارت اردن در شهر ریاض، آنها پاسخی تا این لحظه دریافت نکرده‌اند و ناصر جوده وزیر خارجه اردن در یکم فوریه بازداشتش در یک نشست ویژه را تایید کرد اما سخنان نماینده این وزارتخانه را تکرار کرد که مسئولان سعودی به هیچ یک از درخواست های رسمی برای کسب اطلاع از وضعیت الناطور پاسخ نداده‌اند.

در این نامه آمده است: درپرتو این جزئیات و تعهدات عربستان براساس قوانین بین المللی حقوق بشر، ما از وزارت کشور سعودی می خواهیم که به سرعت اطلاعاتی را به مسئولان اردنی و نزدیکان الناطور درباره مکان و وضعیت وی ارایه دهند و ما همچنین از مسئولان سعودی می خواهیم که الناطور را بدون تاخیر آزاد کرده یا وی را تفهیم اتهام کند و از وزارت کشور سعودی می خواهیم که فوری اجازه ملاقات وکلا و اعضای خانواده الناطور با وی را بدهد.

برپایه این گزارش، الناطور در چند تحصن جلوی سفارت عربستان در شهر امان در اعتراض به موضع ریاض در قبال بحران بحرین شرکت کرده بود.

سازمان عفو بین‌الملل نیز چندی پیش از مسئولان رژیم سعودی خواسته بود که سرنوشت خالد الناطور را روشن کند.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه خود مسئولان رژیم سعودی خواست تا درباره جزئیات بازداشت الناطور توضیح داده و محافظت از او در برابر شکنجه یا هرگونه بدرفتاری را تضمین کنند و به وی اجازه تماس با خانواده یا وکیل یا هرکسی که انتخاب می کند را بدهند و مراقبت های پزشکی مورد نیازش را تامین کنند.

براساس بیانیه سازمان عفو بین‌الملل، خالد ناطور در ماه سپتامبر 2011 میلادی مقابل سفارت عربستان در شهر امان در جریان تظاهرات علیه دخالت عربستان در بحرین بازداشت شده بود.

بحرین از دو سال پیش شاهد تظاهرات مردمی و انقلاب علیه رژیم آل خلیفه است.

نیروهای امنیتی بحرین با همدستی نیروهای اشغالگر سعودی به سرکوب مردم پرداخته اند که تاکنون در جریان این سرکوبگری صدها نفر شهید، زخمی یا بازداشت شده اند.

شواهد سازمان های حقوق بشری نشان می دهد که شماری از معترضان زیر شکنجه شدید رژیم آل خلیفه جان خود را از دست داده یا دچار نقض عضو شده و تعدادی از زنان بحرینی نیز بر اثر استنشاق گازهای سمی در جریان تظاهرات مسالمت آمیز خود دچار سقط جنین شده‌اند.

این درحالی است که مردم بحرین با وجود این سرکوبگری ها همچنان با آمدن به خیابان ها بر مطالبات مشروع خود در دستیابی به حقوق از دست رفته خود از جمله اجرای عدالت اجتماعی و روی کار آمدن نظامی منتخب تاکید می کنند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار