نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > سرنوشت گفت‌وگوهای بحرین امروز تعیین می‌شود/ احتمال کناره‌گیری مخالفان
 


شماره خبر :٢٣٢٩٢٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/12/13    ا   ٢١:٣١

سرنوشت گفت‌وگوهای بحرین امروز تعیین می‌شود/ احتمال کناره‌گیری مخالفان
یک منبع نزدیک به مخالفان بحرینی گفت که احزاب و گروه‌های مخالف امروز در نشستی موضع خود درقبال گفت‌وگوهای بحرین را با توجه به بیانیه اخیر دیوان پادشاهی این کشور تعیین می‌کنند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : سرنوشت گفت‌وگوهای بحرین امروز تعیین می‌شود/ احتمال کناره‌گیری مخالفان

به گزارش بیداری اسلامی ، این منبع که خواست نامش فاش نشود؛ درگفت‌وگو با پایگاه نشریه الجزیره العربیه اظهار داشت: گروهها و احزاب مخالف عصر امروز به وقت محلی برای تعیین موضعگیری خود درقبال گفت‌وگوها با توجه به تاکید دیوان پادشاهی بحرین درخصوص عدم حضور نماینده شاه در این گفت‌وگوها تشکیل جلسه می دهند.

وی افزود: مخالفان امروز برای تعیین موضع خود درخصوص ادامه گفت‌وگوها یا کناره گیری از آن بعد از بیانیه وزیر دیوان پادشاهی تصمیم گیری می کنند.

این منبع گفت: به احتمال زیاد مخالفان تصمیم به کناره گیری از جلسات گفت‌وگو خواهند گرفت تا نماینده ای از سوی پادشاه برای حضور دراین گفت‌وگوها تعیین شود.

احزاب و جمعیت‌های مخالف در بحرین در واکنش به بیانیه دیوان پادشاهی بار دیگر بر لزوم حضور نماینده حکومت در جلسات گفت‌ؤگوها تاکید کردند.

پیش از این، سید جمیل کاظم عضو ارشد جمعیت وفاق ملی اسلامی و نماینده احزاب و جمعیت‌های مخالف در جلسات گفت‌وگو بار دیگر تاکید مخالفان برای مشارکت حکومت در گفت‌وگوها را تکرار کرد و گفت که این حضور برای به موفقیت رسیدن گفت‌وگوها ضروری است.

وی افزود: باید نتایج هرگونه گفت‌وگوی جدی برای اجرایی شدن به همه پرسی گذاشته شود و کسی حق ندارد این حق را مصادره کند زیرا قانون اساسی و منشورها و موازین بین‌المللی آن را تضمین کرده است.

در همین حال، احمد جمعه سخنگوی ائتلاف جمعیت‌های الفاتح (جمعیت‌های طرفدار دولت بحرین) نیز در گفت‌وگوها به روزنامه الوسط تصریح کرد: فکر نمی‌کنم که جمعیت‌های شش گانه (جمعیت‌های مخالف) این امر را بار دیگر در جلسه چهارشنبه آینده مطرح کند زیرا وارد رویارویی با سه طرف دیگر گفت‌وگوی (ائتلاف الفاتح، نمایندگان مجلس و شورا و دولت) نخواهند شد چرا که اگر این کار را بکنند اشتباهی راهبردی نظیر گذشته مرتکب خواهد شد.

وی گفت: ما مانعی نداریم مسائلی را که به توافق نرسیدیم ثبت کرده و به پادشاه ارجاع دهیم اما اگر دوطرف بر دیدگاه‌های خود اصرار ورزند؛ گفت‌وگوها وارد تنگنا خواهد شد لذا باید امتیازدهی صورت گیرد.

این درحالی است که درپی تاکید مخالفان بر لزوم حضور نماینده شاه و حکومت در جلسات گفت‌وگو، دیوان پادشاهی بحرین از زیر بار این درخواست شانه خالی کرد و وزیر دیوان پادشاهی بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد: هیچ نماینده‌ای از سوی پادشاه در این گفت‌وگوها حضور ندارد.

وی افزود: باید گفت که حضور نداشتن نماینده پادشاه در گفت‌وگوها یک حقیقتی انکارناپذیر است و در واقع هر یک از گروه‌ها و احزاب حاضر در گفت‌وگوها نماینده طیفی از جامعه سیاسی و دستگاه‌های مرتبط با آن یعنی قوای مقننه و مجریه هست و وزیران شرکت کننده در گفت‌وگوها نیز از حقوق و مسئولیت‌های کاملا برابر با دیگر گروه‌ها برخوردارند.

این وزیر تصریح کرد: وزیر دادگستری بحرین وظیفه برگزاری و سازماندهی گفت‌وگوها و ارسال نتایج مورد توافق درباره آن به پادشاه را بر عهده دارد و قرار است پادشاه این نتایج را از طریق دستگاه‌های کشور برای اجرایی شدن ابلاغ کند.

تاکنون پنج جلسه از گفت‌وگوها برگزار شده است که پنجمین جلسه گفت‌وگوها در بحرین با اصرار نمایندگان احزاب و گروه‌های سیاسی مخالف در خصوص تعیین نماینده حکومت در گفت‌وگوها و توافق بر سر ضوابط اجرایی همراه بود.

جمعیت وفاق ملی اسلامی، وعد، تریبون مترقی، مجمع قومی، امل و الاخاء ائتلاف شش گانه مخالفان را تشکیل می‌دهند.

ائتلاف 11 گانه احزاب و گروه‌های طرفدار دولت را نیز پیمان عمل ملی، تریبون ملی، اصالت اسلامی، مجمع وحدت ملی، حزب الوسط عربی اسلامی، شورای اسلامی، تجمع ملی قانون اساسی، گفت‌وگوی ملی و صف اسلامی تشکیل می‌دهند.

مخالفان پیش از این بر موافقت اصولی خود با گفت‌وگو تاکید کرده اما خواهان توافق درباره یک برنامه کاری و سازوکارهای جدید برای گفت‌وگو علاوه بر ضرورت به همه پرسی گذاشتن نتایج این گفت‌وگو شده بودند.

گفت‌وگوی گروه‌های مخالف و دولت بحرین از 10 فوریه در شهر منامه پایتخت این کشور آغاز شد.

این گفت‌وگو به دعوت حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین برگزار می‌شود و سالن گفت‌وگوها 27 کرسی برای نمایندگان حکومت و مخالفان در نظر گرفته شد.

این 27 شخصیت نماینده مخالفان و جمعیت‌های طرفدار دولت به علاوه نمایندگانی از خود دولت بحرین هستند.

هشت کرسی متعلق به ائتلاف جمعیت‌های دهگانه، هشت کرسی برای جمعیت‌های ششگانه (مخالف)، هشت کرسی برای دستگاه قضایی، یک کرسی برای خالد بن علی وزیر دادگستری، یک کرسی برای عصام خلف وزیر خدمات و یک کرسی برای ماجد النعمینی وزیر آموزش و پرورش اختصاص یافته است.

خالد عجاجی قائم مقام وزارت دادگستری و عبدالله طالب به عنوان هماهنگ کننده جلسات گفت‌وگو تعیین شده‌اند.

سید جمیل کاظم، منیرة فخرو، عبدالنبی سلمان، حسن العالی، مریم الشتی، موسى الأنصاری، حافظ علی و میلاد مجید نماینده جمعیت‌های ششگانه در گفت‌وگوها هستند.

گفت‌وگوهای گذشته در ژوئیه سال 2011 میلادی برگزار شد اما مخالفان در دور اول آن کنار کشیدند و به نتایج قابل ذکری منجر نشد.

بحرین از دو سال پیش شاهد تظاهرات مردمی و انقلاب علیه رژیم آل خلیفه است.

نیروهای امنیتی بحرین با همدستی نیروهای اشغالگر سعودی به سرکوب مردم پرداخته‌اند که تاکنون در جریان این سرکوبگری صد‌ها نفر شهید، زخمی یا بازداشت شده‌اند.

شواهد سازمان‌های حقوق بشری نشان می‌دهد که شماری از معترضان زیر شکنجه شدید رژیم آل خلیفه جان خود را از دست داده یا دچار نقض عضو شده و تعدادی از زنان بحرینی نیز بر اثر استنشاق گازهای سمی در جریان تظاهرات مسالمت آمیز خود دچار سقط جنین شده‌اند.

این درحالی است که مردم بحرین با وجود این سرکوبگری‌ها همچنان با آمدن به خیابان‌ها بر مطالبات مشروع خود در دستیابی به حقوق از دست رفته خود از جمله اجرای عدالت اجتماعی و روی کار آمدن نظامی منتخب تاکید می‌کنند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار