نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > منافع آمریکا در گرو حمایت از جنبش مردمی بحرین است
 


شماره خبر :٢٣٠٨٩٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/12/09    ا   ٠٨:٥٤

نشریه رسمی کنگره آمریکا:
منافع آمریکا در گرو حمایت از جنبش مردمی بحرین است
نشریه «هیل» می‎‎‎نویسد: از اولویت‎های نخست ما در مورد بحرین باید رشد دموکراسی و حاکمیت قانون باشد تا از طریق آن از حقوق شهروندان دفاع و حراست نمایند و این مسئله در راستای منافع ملی آمریکاست و همکاری‎های اقتصادی و نظامی باید جزو اولویت‎های ثانویه قرار گیرند و از آن‎‎‎ها حمایت شود.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : منافع آمریکا در گرو حمایت از جنبش مردمی بحرین است

به گزارش بیداری اسلامی ،  نشریه رسمی کنگره، «هیل»، در مقاله ای تحت عنوان «رابطه جایگزینی نادرست در مورد بحرین» به قلم «دنیس سی. بلر» عضو هیئت امنای خانه آزادی به بررسی سیاست‎های اشتباه دولت آمریکا در قبال رژیم سرکوبگر آل خلیفه در بحرین پرداخته است. این تحلیلگر سیاسی به دولت اوباما توصیه می‎کند که به جای توجه به منافع اقتصادی و نظامی از معامله با دولت بحرین، بر لزوم انجام اصلاحات در آن کشور تاکید نماید.

 

* رفتار و عمل دوگانه دولت آمریکا در قبال دولت بحرین

در هفته جاری، روز 14 فوریه دومین سالگرد آغاز تظاهرات مسالمت آمیز فراگیر در کشور نفت خیز و ثروتمند بحرین است. کشوری که مردمش با الهام گیزی از بیداری عربی در حمایت از اصلاحات دموکراتیک و احقاق حقوق اساسی خود به خیابان‎ها آمدند. در مقابل حکومت بحرین بیش از وعده‎های اصلاحاتی که داد به سرکوب معترضان دست زد. 

اوباما در سخنرانی‎‎‎ای که در سال 2011 در مورد بیداری عربی داشت اظهار داشت: «بازداشت‎های دسته جمعی و سرکوب بی‎‎‎رحمانه مغایر با حقوق جهان شمول شهروندان بحرینی است... تنها راه حل رفع مشکلات آن است که حکومت و مخالفان با یکدیگر مذاکره نمایند و شما نمی‎‎‎توانید یک مذاکره واقعی را محقق نمایید زمانی که بخشی از مخالفان شما که به صورت مسالمت آمیز اعتراض‎‎‎شان را بیان کرده‎اند در زندان به سر ببرند.»

در آخرین گزارش وزارت امور خارجه آمریکا در مورد سیاست‎‎‎گذاری آمریکا در قبال بحرین که یک سال پس از سخنرانی رئیس جمهور به نگارش در مده است، بر اهمیت اتحاد نظامی بحرین و آمریکا تاکید نموده است و از جمله‎ ان به میزبانی بحرین از ناوگان پنجم آمریکا در آن کشور، روابط اقتصادی فیمابین از جمله امضای توافق نامه تجارت آزاد میان بحرین و آمریکا اشاره شده است، توافق‎‎‎نامه‎‎‎ای که پیش از انتشار این بیانیه از سوی دولت آمریکا به امضا رسید که می‎گوید «آمریکا مصرانه از حکومت بحرین می‎خواهد که کمیسیونی کاملا مستقل را برای رسیدگی به حوادث پیش آمده و تحقیق در این باره تشکیل دهد و هم‎‎‎چنین اصلاحات بیش‎‎‎تری را اجرا نماید.»

 

* آمریکا منافعش را در بحرین با حمایت از مردم این کشور باید جست‎‎‎وجو کند

ممکن در پشت پرده، دیپلمات‎های آمریکائی و افسران نظامی‎‎‎ای وجود داشته باشند که از جنبش بحرین برای کسب دموکراسی بیشتر حمایت نمایند اما اولویت‎های دولت ما و درک ما از اهرم‎هایی که در این مسیر به کار برده می‎شود، عکس این قضیه را نشان می‎دهند.

از اولویت‎های نخست ما در مورد بحرین می‎بایستی رشد دموکراسی و حاکمیت قانون باشد تا از طریق آن از حقوق شهروندان دفاع و حراست نمایند و این مسئله در راستای منافع ملی آمریکاست و همکاری‎های اقتصادی و نظامی می‎بایستی جزو اولویت‎های ثانویه قرار گیرند و از آنها حمایت شود.

نکته دوم به کار بردن این اهرم است: بحرین از نقطه نظر امنیتی و اقتصادی به آمریکا نیاز دارد و نیاز آن کشور به آمریکا بیش از نیاز آمریکا به کشور بحرین است.

 

* تغییرات دموکراتیک بحرین نباید موجب به قدرت رسیدن شیعیان باشد

چنین واقعیت‎های اساسی بدان معنا نیست که آمریکا می‎تواند و یا بایستی انتظار داشته باشد که بحرین خود را به تنها دموکراسی قانون‎‎‎مدار عربی در خلیج فارس تبدیل نماید. روند تحولات در سایر کشورهای عربی، نشان از منازعه تلخ و مرگبار شیعه و سنی دارد که می‎توانیم آن را در منطقه ببینیم و در این میان تاثیرگذاری عربستان سعودی نیز از مهمترین عوامل است. نمونه‎های اخطاردهنده‎‎‎ای به آمریکا از جمله‎انقلاب اسلامی ایران در سال 1979، حمله به عراق در سال 2003، حمله به لیبی در سال 2012 و انقلاب در مصر در سال 2013 همگی نشان می‎دهند که چرا ما بایستی با دقت و مهارت از تغییرات دموکراتیک حمایت نماییم.

با این حال، بیداری عربی آنجا هشدار آمیز تر می‎شود که می‎بینیم آمریکا بصورت گزینشی از خواسته‎هایجهان شمول انسانی در راه کسب شان و منزلت انسانی و دموکراسی حمایت می‎کند. ما بایستی واقعیات را با ارزشهای اساسی خود هماهنگ کنیم نه‎انکه‎انها را برای دیگران و آن هم بدلیل منافع کوتاه مدت نظامی و تجاری انکار نماییم.

حمایت از حقوق اساسی مردم بحرین بدان معنا نیست که آمریکا می‎بایستی دولت بحرین را تهدید نماید و یا اینکه‎ان را رها کند. همکاری نزدیک با آمریکا به علل امنیتی همراه با گذار دموکراتیک تحولات در بسیاری از کشورها از جمله در کره جنوبی، تایوان و ترکیه، اسپانیا و مصر روی داده است. ما می‎بایستی در بحرین مصرانه و صبورانه با دولت آن کشور همکاری کنیم تا تغییر دموکراتیک مسالمت آمیز بوقوع بپیوندند.

 

* کاهش میزان ناوگان پنجم آمریکا راهکاری برای آغاز حمایت از جنبش مردمی

اقدامات خاصی وجود دارند که آمریکا می‎تواند در راستای منافع خود و با حفظ ارزشها آن‎ها را انجام دهد. ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا می‎بایستی به یک کشتی پرچم دار تقلیل یابد و از تعداد نیروهای نظامی آن کاسته شود همانگونه که تا سال 1993 این چنین بود. این پیشنهاد زمانی که بودجه دفاعی در حال کاهش است شاید کمی پرهزینه به نظر آید اما ضروری است. وجود پایگاه دائم ما در کشوری که چون بحرین که حکومتش مخالفین را سرکوب می‎کند، به حمایت ما از انجام اصلاحات و ارزشهایمان در صورتی‎‎‎که کشورها با بی‎‎‎ثباتی مواجه شوند لطمه خواهد زد.

دیپلمات‎های آمریکائی و سازمان‎های غیر دولتی ما می‎بایستی رهبران میانه رو در ساختار حکومتی بحرین و رهبران میانه رو در میان مخالفین حکومت را تشویق و تقویت نمیاند تا از روند اصلاحات گام به گام حمایت نمایند. آمریکا می‎بایستی در هر دو سو از اقداماتی که سبب شود تا تندروها قدرت بگیرند و هرگونه تحول و پیشرفتی را مسدود سازند خودداری نماید.

افسران نظامی آمریکائی می‎بایستی از تاثیر شخصی و حرفه‎‎‎ای خود بر تاثیرگذاری بر همتایان بحرینی خود استفاده نمایند تا آنان را قانع سازند که یک تحول و گذار تدریجی و مسالمت‎‎‎آمیز به سوی سلطنتی مشروطه و متکی بر قانون اساسی در بحرین بهترین راه ممکن و در جهت منافع کشور بحرین خواهد بود.

آمریکا می‎بایستی حمایت عربستان سعودی را نیز برای اصلاحات دموکراتیک و تدریجی در بحرین جلب نماید. عربستان سعودی نقش بسیار زیادی در سرکوب قیام بحرین داشت. حمایت ما از اصلاحات در بحرین نیز بایستی بگونه ای باشد که ثبات عریستان سعودی تهدید نشود.

 

* عدم موفقیت دولت‎‎‎های اوباما و بوش در تحقق وعده دموکراسی برای خاورمیانه

اوباما و بوش هر دو اعلام کرده بودند که از تحولات دموکراتیک در خاورمیانه حمایت می‎کنند اما هیچ یک از آنان دو دولت‎‎‎هایشان در نیل به سوی این هدف و کمک به ‎ان موفق نبوده‎اند. در نهایت آمریکا می‎بایستی میان ارزش‎‎‎ها و منافع خود یکی را برگزیند. ما آمریکائی‎های باتجربه، آگاه و باسواد و ماهری را در میان مقامات دیپلماتیک، سازمان‎های جامعه مدنی و نیروهای مسلح خود داریم. با سیاست‎‎‎گذاری و رهبری صحیح، آنان می‎توانند به بحرینی‎ها کمک نمایند تا گذاری دموکراتیک به سوی سلطنتی مشروطه را داشته باشند که در طولانی مدت هم به نفع آنهاست و هم به نفع ما.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار