نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > کودتای نظامی آمریکایی در انتظار بحرین
 


شماره خبر :٢٢٣٣٩٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/11/23    ا   ١٢:١٣

طرح اندیشکده «کارنگی» برای خروج آمریکا از بن بست وقایع بحرین/2
کودتای نظامی آمریکایی در انتظار بحرین
یک اندیشکده آمریکایی پیشنهاد می‎‎‎‎کند که آمریکا برای اصلاحات در بحرین باید از ارتش کمک گرفته و تسلیحات پیشرفته‎‎‎‎تری را در اختیار ارتش بحرین قرار دهد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : کودتای نظامی آمریکایی در انتظار بحرین

به گزارش بیداری اسلامی، اندیشکده «کارنگی» در مقاله‌ای به قلم «فردریک وهری» می‌نویسد: اختلافات اجتماعی و خشونت پنهان بحرین را در برگرفته است و دولت تمایلی به انجام اصلاحات سیاسی ندارد. اختلافات درونی، سه نیروی سیاسی اصلی بحرین (مخالفان شیعه، اسلام‌خواهان سنی و خاندان آل‌خلیفه حاکم) را فلج کرده است. همه روزه عملگرایان بیشتری جای خود را به جنگجویان آرمان‌گرا می‌دهند. این موضوع توانایی‌های آمریکا در حفظ تعادل میان نیاز به اصلاحات سیاسی، منافع راهبردی بلند مدت و همکاری‌های نظامی را به ورطه آزمایش می‌کشاند.

 

* به کارگیری ارتش بحرین برای اصلاحات آمریکایی

حمایت دفاعی آمریکا یکی از ابزارهایی است که آمریکا می‌تواند از آن برای فشار بر حکومت بحرین و ایجاد اصلاحات استفاده نماید. با این حال، دشوارهایی پیش‌روی این روش وجود دارد. فرمانده افراطی «ارتش بحرین» بحرین با وزیر دادگستری سلطنتی (بسیاری از فعالان و ناظران خارجی وی را معمار مجازات مردم از سوی حکومت می‌دانند) روابط فامیلی دارد.

قطعا، این روابط، حداقل در میان مدت، میزان مشارکت «ارتش بحرین» در ایجاد اصلاحات را کاهش می‌دهد. گروهی از افسران جوان که دوره‌های پیشرفته آموزش‌های نظامی آمریکایی را گذرانده‌اند، از اصلاحات حمایت می‎‎کنند. براساس مصاحبه‌های انجام شده، برخی از این افسران از شنیدن خبر لحاظ «ارتش بحرین» (که بر قتل دو تن از تظاهرات کنند‌گان دلالت دارد) در گزارش «کمیته حقیقت یاب بحرین» شبکه شدند.

به باور این گروه، مشارکت «ارتش بحرین» در انجام عملیات پلیسی داخلی در جریان بحران بحرین روحیه و شهرت این موسسه را خدشه‌دار کرده است. «ارتش بحرین» با گذراندن آموزش‌های لازم به دفاع خارجی از سلطنت می‌پردازد. در جریان ناآرامی‌های بحرین، «ارتش بحرین»، عهده دار تقویت نیروهای دایره امنیت ملی داخلی و خارجی شد.

به طور کلی، تغییر رفتاری از طریق تغییر افسران در «ارتش بحرین»، آموزش بین‌المللی نظامی («آی ام یی تی») و همکاری‌های دفاعی گسترده‌تر به منظور ایجاد اصلاحات سیاسی معنا‌دار در بحرین، در بلند مدت امکان پذیر بوده و به تغییر نسل احتیاج دارد. ممکن است، تاثیرات واقعی در زمان روی کار آمدن کادر جوان‌تر مشاهده شود.

 

* آمریکا باید تسلیحات پیشرفته در اختیار ارتش بحرین قرار دهد

دوم. آمریکا باید تسلیحات دفاعی پیشرفته‌ای را که تهیه آن از جا‌های دیگر برای ارتش بحرین امکان‌پذیر نباشد، هدف قرار داده و فروش تسلیحات نظامی به بحرین را مشروط نماید. به عنوان مثال می‌توان به اف-16 اشاره کرد. این جنگنده برای «ارتش بحرین» و بحرین به عنوان عضو «شورای همکاری خلیج فارس» اهمیت فراوانی دارد. آمریکا باید در راستای ایجاد اصلاحات ارسال این جنگنده به بحرین را متوقف کند.

سوم. به باور برخی، می‌توان از موضوع محل استقرار جدید ناوگان پنجم دریایی آمریکا به منظور وادار سازی حکومت به انجام اصلاحات استفاده کرد. با این حال موانعی نیز وجود دارد. آمریکا طرحی را برای استقرار ناوگان پنجم دریایی خود ندارد (به عنوان اهرم فشار یا کاهش خطر‌پذیری تجهیزات و نیروی انسانی). به گفته یکی از مقامات آمریکا: «نقشه دومی وجود ندارد». به گفته یکی دیگر از این مقامات: «خروج ناوگان پنجم دریایی آمریکا از بحرین، ایران را قادر به رهگیری موشکی آنان می‌نماید».

به طور کلی، جابجایی این پایگاه، چالش‌های فراوان را ایجاد می‌کند. می‌توان مرکز کنترل و فرماندهی را به گروهی از ناوهای جنگی یا کشتی‌های عملیات ویژه «سی-41» مانند «یو اس اس مونت ویتنی» منتقل نمود. با این حال، این موضوع در کوتاه مدت امکان‌پذیر است (ممکن است، در بلند مدت مشکلات پشتیبانی و پهنای باند ایجاد شود).

همچنین، این امر مشکل تعیین محل جدید استقرار مجدد تجهیزات و نیرو در خلیج فارس را حل نمی‌کند. گفتنی است، تنها بندر «جبل» دبی، ظرفیت بحرین را دارد. علاوه بر این، مقامات نیروی دریایی آمریکا در مورد ظرفیت این بندر برای استقرار کشتی‌های بزرگ و تمایل مقامات اماراتی برای پذیرش نیروهای آمریکایی بیشتر در خاک خود تردید دارند. برخلاف بحرین، امارات برای خرید تجهیزات دفاعی از آمریکا، از پول نقد استفاده کرده و از میزبانی نیروهای آمریکایی به عنوان مبنای معاملات خود با آمریکا استفاده نمی‌کند.

علاوه بر مشکلات تکنیکی، نگرانی‌هایی در مورد تاثیرگذاری جابجایی نیروهای آمریکایی در معادلات قدرت بحرین وجود دارد. با توجه به این موضوع، تعداد اندکی از مخالفانی که با آنان مصاحبه شد، استفاده از جابجایی نیروهای آمریکایی و فشار بر آل خلیفه را راه حلی مناسب دانستند. به باور آنان، این موضوع سبب بهبود موقعیت افراطی‌ها در خاندان سلطنتی و نفوذ بیشتر عربستان و پر کردن خلاء امنیتی از سوی این کشور می‌شود (این موضوع تاثیر مخربی بر روند ایجاد اصلاحات می‌گذارد). با توجه به عدم شفافیت در خاندان سلطنتی، تاثیر جابجایی نیروهای آمریکایی مشخص نیست (معلوم نیست، به کارگیری این شیوه پیام مورد نظر آمریکا مبنی بر عدم تحمل رفتار خاندان سلطنتی را به گوش آنان برساند). از این رو، بهتر است، آمریکا طرح استقرار تدریجی نیرو و تجهیزات را به کار گیرد.

 

* آمریکا علیه اقدامات پادشاهی بحرین موضع‎‎‎‎گیری کند

استفاده از مشارکت کلیدی رهبری، یکی دیگر از روش‌های وادار‌سازی حکومت بحرین به انجام اصلاحات است. این موضوع باید مخفیانه انجام شود. فعالان مخالف و کارکنان سفارت به حساسیت حکومت بحرین نسبت به انتقادات عمومی از سوی مقامات ارشد آمریکایی اشاره می‌کنند. این موضوع منجر به تغییر سیاست حکومت در پاره‌ای از موارد شده است.

به عنوان مثال، می‌توان به لغو حکم تحریم الوفاق از سوی دادگاه پس از سخنان «جفری فلت من»، معاون وزیر امور خارجه، اشاره کرد. با این حال، این شیوه محدودیت‌هایی نیز دارد. به عنوان نمونه، علی‎‎‎‎رغم فشار آمریکا، دادگاه حکم محکومیت پزشکان شیعه را تایید کرد. گفتنی است، این افراد در جریان تظاهرات سال 2011، به درمان مجروحان مبادرت ورزیده‌اند.

مقامات آمریکایی در گفتگوهای خود با مقامات بحرینی، باید بر اصلاحاتی نظیر: تبعیض عمومی، مجازات مقامات ارشدی که در اتفاقات سال 2011 مجرم شناخته شده‌اند، پایان مجازات فعالان سیاسی و از همه مهم‌تر، بازگرداندن حقوق و اختیارات مجلس، تاکید نمایند.

 

* فشار اقتصادی خوب نیست چون وحدت شیعه و سنی را در بحرین به همراه می‎‎‎‎آورد!

آمریکا باید از فشار اقتصادی به منظور برون رفت از بن بست استفاده نماید. یکی از منابع بحرین که تحت اثرات منفی بحران بحرین قرار گرفته است، جامعه تجار مترقی این کشور است که شامل شیعه و سنی می‌شود. فشارهای اقتصادی می‌توانند در کاهش اختلافات فرقه‌ای موثر بوده و با رفع لجاجت سیاسی، زمینه‌ساز ایجاد اصلاحات پیش‎‎‎‎رفته باشد. در این راستا می‌توان به گزارش دپارتمان کار آمریکا (2012) اشاره کرد. در این گزارش به نقض پیمان تجارت آزاد بحرین و آمریکا به دلیل اخراج سران اتحادیه بازرگانان اشاره شده است. از جمله اقدامات دیگر می‌توان به توقیف دارایی‌های مقامات بحرینی که در اتفاقات اخیر بحرین دست ‌داشته‌اند، اشاره کرد.

هم‎‎‎‎چنین، آمریکا باید از دادگاه‌های چند جانبه در جهت تاکید بر نقض حقوق بشر استفاده نماید. به عنوان مثال، در ژوئن 2012، آمریکا، آشکارا خواستار رسیدگی نهاد حقوق بشر سازمان ملل به اوضاع بحرین شد و این کشور را در کنار کشورهایی مانند بلاروس، کره‌شمالی و زامبیا قرار داد.

این امر، توجه مقامات بحرینی را به دنبال داشت. چراکه آنان سعی داشتند بحرین را مهد لیبرالیزم و تجارت آزاد نشان دهند. در تاریخ 13 ژانویه 2013، اتحادیه اروپا خواستار وضع تحریم بر علیه مقامات بحرینی ناقض حقوق بشر شد.

خاندان افراطی سلطه‎‎‎‎طلب، از دیدگاه بسته‌تری برخوردار است. ممکن است، این افراد به فشارها و محرک‌های خارجی حساس نباشند. هم‎‎‎‎چنین، ممکن است، حمایت عربستان و انسجام «شورای همکاری خلیج‎‎‎‎فارس»، تا حدودی از بحرین در مقابل فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی حمایت کند.

 

* آمریکا باید به دنبال اصلاحات در بحرین باشد

تداوم سیاست‌های پیشین آمریکا و تعریف روابط آینده واشنگتن با بحرین، وسوسه کننده است. اما در حقیقت، این شیوه با واقعیات موجود هم‌خوانی ندارد. آمریکا باید با اطلاع از محدودیت‌های خود (در ارتباط با تاثیرگذاری بر رفتار مبهم خاندان سلطنتی بحرین و نفوذ عربستان)، به دنبال انجام اصلاحات باشد. بحرینی‌ها باید از طریق گفتگو و مذاکره در مورد میزان و چارچوب اصلاحات به اجماع برسند. تاکنون، دور باطل اقدامات غیرقانونی دو طرفه، مانع از این گفتگوها شده است. حکومت بحرین باید دیدگاه خود نسبت به شیعیان مخالف را تغییر دهد. به عبارت دیگر، آنان را نماینده نامشروع ایران نبیند.

آمریکا با بحران‌های فراوانی در جهان عرب رو به روست، با این حال، سیاست واشنگتن در قبال بحرین به بازنگری و تجدید نظر احتیاج دارد. آن‌هایی که به واقع‌بینی معتقدند و توجه به گسترش دموکراسی و حقوق بشر را بی‌‌ارزش می‌دانند، به زودی جواب خود را از سوی حکومت بی‌رحم بحرین دریافت می‌کنند. با گذشت دو سال از بحران بحرین، اصلاحات سیاسی معنا‌دار در این کشور به راهبرد اصلی آمریکا بدل شده است (اقدامات اساسی به منظور ممانعت از بی‌ثباتی بیشتر که منافع آمریکا و مردم این کشور را تهدید می‌کند).

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار