نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > برگزاری همایش بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تونس+ تصاویر
 


شماره خبر :٢٢٣١٧٦ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/11/18    ا   ٠٩:١١

برگزاری همایش بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تونس+ تصاویر
همایشی سیاسی-حقوقی در تونس برای بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که در آن کارشناسان ایرانی و تونسی به سخنرانی پرداختند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : برگزاری همایش بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تونس+ تصاویر

مرکز فرهنگی ایران در تونس همایشی با عنوان «انقلاب و قانون؛ تجربه ایران در شکل گیری» برای بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران طی 34 سال پس از انقلاب برگزار شد.

این مراسم با حضور تعدادی از کارشناسان و تحلیلگران حقوقی و سیاسی از ایران و تونس همراه بود که طی آن پیش نویس قانون اساسی جدید تونس که پس از انقلاب تصویب شده مورد بررسی قرار گرفت.

پیمان جبلی سفیر کشورمان در تونس در این نشست گفت که طرح قانون اساسی ایران برپایه قانون اساسی مدرنی است که در آن بر لزوم دفاع از اصول اسلامی تاکید شده است.

جبلی تصریح کرد که تجربه قانون اساسی ایران یک تجربه خاص در نوع خود بوده که براساس ساختار فکری، فرهنگی و سیاسی ملت ایران سازمان یافته است.

وی قانون اساسی ایران را نتیجه حرکت جریان‌های انقلابی دانست و افزود که قانون اساسی ایران بر اساس اهداف انقلاب شکل گرفته است.

سفیر کشورمان در تونس انقلاب اسلامی را انقلابی مسالمت آمیز در راستای عقیده، هویت و تاریخ اسلامی ایران دانست که برپایه مطالبات عصر جدید شکل گرفت.

جبلی انقلاب اسلامی را پلی میان عصر مدرن با عصر هویت اسلامی دانست و تحقق اهداف اسلام ناب را اهداف اصلی انقلاب اسلامی ایران دانست.

در ادامه این نشست «قیس سعید» کارشناس قانون و مسائل حقوقی گفت: در قانون اساسی مهمتر از متن قانون روح اراده ملت‌هاست و بحث ما در اینجا چگونگی بهر برداری از تجربه ویژه ایران توسط کشور انقلابی تونس است.

قیس سعید ابراز داشت که ما مجبور هستیم در تجربه همه کشورها نگاه کنیم و دلایل موفقیت آنها و موسسات حقوقی و قانون اساسی آنها را مدنظر قرار دهیم، تجارب متعددی وجود دارد که تجربه ایران یکی از این موارد موفق است.

وی اظهار داشت که حرکت ایران برای رسیدن به قانون اساسی از ابتدای قرن 20 آغاز شده و از همان زمان بحث وجود روح اسلامی در این قانون مطرح بوده است.

این حقوقدان رمز موفقیت قانون ایران را تطابق آن با اصول مدرن عنوان کرد و ابراز داشت که قانون اساسی ایران با مبانی عصر مدرن، مطالبات دین و شریعت اسلامی هماهنگ است.

 

«عمر الشاهد» عضو شورای مرکزی تحلیل‌گران سیاسی تونس نیز در ادامه این نشست سخنرانی کرد و اظهار داشت که قانون اساسی ایران در نوع خود به دلیل انتقال افکار اسلامی و اعتماد به قرآن و سنت بی نظیر است.

الشاهد با اشاره به اینکه قانون اساسی جدید ایران در کمتر از یکسال نوشته شد، این مسئله را درسی برای کشورهای انقلابی در جهان عرب دانست.

عضو شورای مرکزی تحلیل‌گران سیاسی تونس به خبرنگار فارس در این اجلاس گفت که طرح ایران برای توسعه برمبنای خودکفایی بنا شده و با توجه به تحریم‌های طولانی مدت این موفقیت‌ها تحسین برانگیزند.

محمد رضا دهشیری کارشناس ایرانی نیز در این نشست تاکید کرد که قانون اساسی جمهوری اسلامی بر این نگاه فلسفی استوار بوده که چه کسی، چگونه حکومت می‌کند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار