نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > پادشاهی اردن از گسترش نفوذ اخوان‌المسلمین در جهان عرب وحشت دارد
 


شماره خبر :٢٠٣٣٤٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/10/05    ا   ٠٧:٥٢

پادشاهی اردن از گسترش نفوذ اخوان‌المسلمین در جهان عرب وحشت دارد
اردن می‌‌‌داند که با به قدرت رسیدن اخوان در سوریه خود نیز به خطر می‌افتد به همین خاطر از مخالفان سوری نه تنها حمایت نظامی نمی‌‌‌کند بلکه از به قدرت رسیدن تندروها نیز نگرانی خود را ابراز کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : پادشاهی اردن از گسترش نفوذ اخوان‌المسلمین در جهان عرب وحشت دارد

به گزارش بیداری اسلامی، المانیتور به نقل از روزنامه عربی «الحیات» در مطلبی به قلم «تامر الصمدی» نویسنده این روزنامه در تحلیل موضع اردن در بحران سوریه می‌نویسد:  نهاد‌‌‌های دولتی در اردن از امکان به قدرت رسیدن اخوان المسلمین پس از سقوط  پرزیدنت بشار اسد نگران هستند.

منابع سیاسی رسمی و قابل اعتماد به الحیات گفته‌‌‌اند که پادشاهی اردن از گسترش نفوذ اخوان المسلمین در جهان عرب وحشت دارد و می‌‌‌ترسد که مبادا پس از سقوط اسد سوریه نیز تبدیل به یکی دیگر از پایگاه‌‌‌های اخوان المسلمین شود.

این منابع که خواستند ناشناس بمانند تایید می‌‌‌کنند که تاثیر افزایش قدرت اخوان المسلمین سوریه بر اخوان المسلمین اردن مستقیم خواهد بود و سبب خواهد شد تا سقف درخواست‌های اصلاح طلبانه اخوان المسلمین اردن بویژه در ارتباط با تحدید قدرت ملک عبدالله دوم افزایش یابد.

اسلامگرایان اردنی از ماه ژانویه 2011 در پی اصلاحات سیاسی و اقتصادی هستند. همچنین یکی دیگر از درخواست‌های آنها اصلاح قانون اساسی و محدود کردن اختیارات پادشاه، عزل و نصب دولت و انتخاب اعضای سنا می‌‌‌باشد (مجلس اعیان).

سیاستمداران و نمایندگان رسانه‌‌‌ها که در جلسات اخیر مقامات ارشد دولتی و احزاب ملی‌‌‌گرا و چپ‌‌‌گرای اردن شرکت کرده‌‌‌اند از رنجش اردن از حرکت جهان عرب به سوی اخوان المسلمین که در کشورهایی که انقلاب کرده‌‌‌اند به قدرت رسیده‌‌‌اند سخن می‌‌‌گویند.

در این جلسات که جزویات آنها به دست الحیات رسیده است مقامات ارشد دولت اردن از به قدرت رسیدن اخوان المسلمین در سوریه ابراز نگرانی کرده‌‌‌اند. همچنین آنها گفته‌‌‌اند که برخی از کشورهای خلیج فارس نیز از میزان دخالت‌‌‌ها در سوریه ناخشنود هستند چرا که سبب شده است این مسئله به سود گروه‌‌‌های تندرو تمام شود.

الحیات دست به انتشار جزئیات جلساتی غیر رسمی زده است که در آن فعالان سیاسی و افرادی از خانواده سلطنتی اردن از شکل‌‌‌گیری ائتلافی جدید در جهان عرب متشکل از تندروان مذهبی ابراز نگرانی کرده‌‌‌اند. خالد کلاده رهبر جنبش چپ اجتماعی اردن در یکی از این جلسات حاضر شده و گفته است «نگرانی اردن کشورهای عربی است که از یک طرف قصد کنار گذاشتن اردن را دارند و از طرف دیگر امیدوارند که سوریه نیز به آنها بپیوندد.»

اما مقامات اردنی در جلسات اخیر خود همچنین عنوان کرده‌‌‌اند که اردن می‌‌‌بایست در قبال بحران سوریه رویه‌‌‌ای نو در پیش گیرد رویه‌‌‌ای که متفاوت از آنچه دولت اردن تا میانه سال جاری در پیش گرفته بود می‌‌‌باشت. به باور این مقامات برجا ماندن رژیم کنونی سوریه بهتر از حاکمیت گروه‌‌‌های تندروی مذهبی است که می‌‌‌توانند جنگ داخلی سوریه را سالهای سال به درازا بکشانند که این امر خود بر روی اردن تاثیر سوء می‌‌‌گذارد.

به گفته این مقامات چنین سیاستی ریشه در این حقیقت دارد که اردن احساس میکند قدرت‌‌‌های غربی در مورد برکناری اسد متفق القول شده‌‌‌اند. به گفته یکی از این مقامات در الحیات همچنان موضع اردن در عدم تجهیز مخالفان اسد یا کمک به هر گونه حمله نظامی به سوریه بدون تغییر باقی مانده است و اردن آمادگی دارد از مخالفان سوری حمایت سیاسی برای مقابله با گروه‌‌‌های نظامی و تندرو انجام دهد.

 

به گفته همین مقام اردن در برابر چنین حمایتی سه درخواست دارد: حفظ یکپارچگی سوریه و مردم آن، حق انتخاب و حضور همه اقشار و گروه‌های سوری در آینده سوریه و حفظ نهاد ارتش سوریه به صورت یکپارچه و به عنوان تنها نیروی نظامی که این به معنی عدم عدم شناسایی سربازان ارتش آزاد سوریه است.

سامی میتاح سخنگوی دولت اردن نیز به نوبه خود دیروز (19 دسامبر) گفت که در نبود راه‌حل سیاسی میان طرفین هر اتفاق یا گزینه منفی‌‌‌ای در بحران سوریه محتمل است.

او گفت: «گروه‌‌‌هایی وجود دارند (نامی از آنها نمی‌‌‌برد) که توقف دارند که اردن حامی فلان گروه یا بهمان گروه باشد. اما لازم است بگویم که اردن به اندازه کافی در بحران سوریه متحمل هزینه شده است. هیچ راه‌‌‌حلی فوری وجود ندارد و آینده سوریه نیز شفاف نبوده و ممکن است چندان سرانجام مثبتی برای آن رخ ندهد.»

لازم به ذکر است که دو گذرگاه مرزی عمده میان سوریه و اردن به طول 360 کیلومتر وجود دارد. یکی در شهر الرمثا که در آن سوی مرز آن با سوریه شهر درعا قرار دارد و دومی مرز جابر است که در برابر گذرگاه مرزی نصیب سوریه واقه است.

درعا تنها 11 کیلومتر با الرمثا فاصله دارد و بیشتر شهروندان اردن ار سوریه با اردن تبادل کالا دارند. حجم تبادلات نظامی دو کشور بر اساس آمارهای رسمی پیش از انقلاب بیش از یک ملیون دینار (1407460 دلار) در روز بوده است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار