نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > آمریکا باید با وعده کمک مالی به‌شدت مرسی را تحت فشار قرار دهد
 


شماره خبر :١٩٢٤٨١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/09/12    ا   ١٣:١٢

اندیشکده سیاست خاور نزدیک واشنگتن:
آمریکا باید با وعده کمک مالی به‌شدت مرسی را تحت فشار قرار دهد
آمریکا باید به شدت مرسی را تحت فشار قرار دهد تا رویۂ خود را تغییر دهد. واشنگتن باید از کمک مالی و نفوذ در صندوق بین‌المللی پول به عنوان اهرم فشاری برای مقابله با مرسی استفاده و او را به میانه روی وادار کند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : آمریکا باید با وعده کمک مالی به‌شدت مرسی را تحت فشار قرار دهد

آمریکا باید به شدت مرسی را تحت فشار قرار دهد تا رویۂ خود را تغییر دهد. واشنگتن باید از کمک مالی و نفوذ در صندوق بین‌المللی پول به عنوان اهرم فشاری برای مقابله با مرسی استفاده و او را به میانه روی وادار کند.

به گزارش بیداری اسلامی، اندیشکده سیاست خاور نزدیک واشنگتن در مقاله‌ای به قلم «اریک تراگر» می نویسد: تنها زمان لازم است تا افراطی گری داخلی رئیس جمهوری مصر به سیاست خارجی بکشد.

پس از وساطت موفقیت‌آمیز قاهره در آتش بس میان حماس و اسرائیل در هفته گذشته، محمد مرسی رئیس جمهوری مصر تحسین و تمجید ایالات متحده و دیگر کشورها را برانگیخت. بسیاری اینگونه تعبیر کردند که مذاکرات مصر با اسرائیل برای رسیدن به آتش بس با غزه نشان از این است که مرسی از پیمان صلح 1979 با اسرائیل حمایت خواهد کرد، در شرایطی که او سابقۂ روشنی از ناسازگاری با اسرائیل بعنوان رهبر حزب اخوان المسلمین دارد. همان‌گونه که یکی از مقامات دولت اوباما به نیویورک تایمز گفت: این فرد (مرسی) کسی است که بر حل مشکلات تمرکز می کند.

درحالی که با نگاهی عمیق تر می توان دریافت که مرسی آن چنان هم به دنبال حل مشکلات خاورمیانه نیست که دولت ایالات متحده باور دارد. او تنها سیاست خارجی اخوان المسلمین را تا زمانی به تعویق انداخته که قدرت خود و این حزب را در داخل کشور تثبیت کند.

در حقیقت، باوجود خوشحالی واشنگتن از موافقت مرسی بابت داشتن روابط دوستانه با اسرائیل از طریق واسطه‌گری برای آتش بس غزه، مرسی از نظر قانون گذاران اسلام گرا او امتیازی به اسرائیل نداده است. نقطه نظر مثبت آنها این است که مرسی با محول کردن مذاکره با اسرائیلی ها به مقامات اطلاعاتی و اعزام نخست وزیرش به یاری مقامات حماس در غزه روی موضع محکم خود در ضدیت با اسرائیل پافشاری کرد.

او همچنین یک سری مذاکرات را تصویب کرد که نهایتا دست حماس را به دنیای خارج بازتر می کند، او همچنین اجازه داد رهبرحماس خالد مشعل در یک کنفرانس مطبوعاتی در مرکز قاهره اعلام کند در این درگیری ها حماس برنده شده. مراد علی سخنگوی اخوان المسلمین به من گفت: همه می دانند که رژیم سابق حامی و دوست اسرائیل بود و رژیم کنونی...در کنار مردم فلسطین است.

سپس روز پنجشنبه، مرسی چراغ سبز دیگری به اخوان المسلمین نشان داد. او در یک حکم این حزب را از تهدیدات احتمالی سیاسی مصون کرد. طبق این حکم، محاکمه دوبارۂ مقامات رژیم مبارک میسر خواهد شد و قدرت حزب حاکم سابق برای رقابت با اخوان المسلمین در انتخابات پارلمانی بعدی به شدت کاهش یافت همانگونه که در انتخابات ریاست جمهوری این اتفاق افتاد. این حکم همچنین اختیار قوه قضائیه برای انحلال مجلس تدوین قانون اساسی را که عمدتا از اعضای اخوان المسلمین هستند از آن می گیرد. مجلسی که غیراسلام گرایان به کل از آن کناره گیری کرده اند و اطمینان دارند این مجلس آینده ای با یک رژیم دینی را برای مصر رقم خواهد زد.

اما مهمتراین است که حکم مورد نظر به مرسی قدرت اجرایی بی سابقه ای می بخشد. این حکم تمام دستورات و قوانینی که وی از زمان روی کار آمدن در 30 ژوئن صادر کرده است را نهایی و لازم الاجرا می کند و به آنها مصونیت می دهد، تا زمانی که قانون اساسی و پارلمان جدید انتخاب شوند. به زبان جورج اورول، این حکم قدرت بی نهایتی به مرسی می دهد " تا اقدامات لازم را برای حفظ کشور و اهداف انقلاب انجام دهد".

چرخش سریع تمرکز مرسی از بحران امنیت ملی به قبضه قدرت چیز جدیدی نیست. در حقیقت، او به طور مشابه به حملات تروریستی جدی در صحرای سینا واکنش نشان داد، اتفاقی که او از آن بعنوان دستاویزی برای انتشار حکمی استفاده کرد تا قدرت اجرایی، قانون گذاری، و انتصابات مجلس تدوین قانون اساسی را به انحصار خود درآورد. درحالیکه دولت اوباما با احتیاط از او انتقاد می کند و با ملایمت اعلام کرد: امیدواریم اقدامات رئیس جمهوری مرسی به نفع مردم مصر باشد.

اما برخلاف اقدامات ماه آگوست مرسی، اینبار مخالفان غیراسلام گرای وی با اعتراضات گسترده واکنش نشان دادند. به طوریکه باردیگر مرکز قاهره تبدیل به میدان جنگی پراز گاز اشک آور شد که در آن نیروهای امنیتی بد نام مصر به مقابله با معترضین مضطرب پرداختند.

 

با وجود این اتفاقات هنوز موضع واشنگتن مانند قبل است و به نظر می رسد میل چندانی به فشارآوردن به مرسی در مورد مسائل داخلی مصر ندارد، به این امید که او در موضوع سیاست خارجی با آنها همکاری کند. از همین رو، وزارت خارجه با بیانیه ای بسیار ملایم روز جمعه اعلام کرد: تمام مصری ها سعی کنند از طریق گفتگو و دموکراسی اختلافات خود را حل و فصل کنند.

در حالی که تمام حکم‌های محمد مرسی عملا گفتگو و دموکراسی را غیرممکن می کنند چرا که این حکم ها در راستای هرچه بیشتر مصون کردن او و اخوان المسلمین از نظارت های قانونی هستند.

بعلاوه، موضع‌گیری‌های ملایم واشنگتن در برابر مرسی جاه طلبی های وی را خشن تر می کند. برای مثال سخنان محمد بدیه را درنظر بگیرید -کمی بعد از برقراری آتش بس در غزه- " این وظیفه همه مسلمانان است پیش از هرچیز به تامین نیرو بپردازند و با تمام ظرفیت ها فلسطین را بازسازی کنند" یا در هفته اخیر که اخوان المسلمین خواستار تجدید نظر یک طرفه از سوی مصر در رابطه با پیمان صلح با اسرائیل شد. یا مسئول سیاست خارجی این حزب، محمد سودان، که اخیرا اعلام کرد که مرسی به تدریج درحال لغو کردن مناسبات عادی با موجودیت صهیونیستی می باشد.

بنابراین، ایالات متحده بجای اتکای خوشبینانه به میانه روی مرسی باید به شدت او را تحت فشار قرار دهد که در حال حاضر رویۂ خود را تغییر دهد. برای مثال، واشنگتن بایستی از کمک های مالی خود و نفوذش در صندوق بین المللی پول -که قرار است یک وام 8/4 میلیارد دلاری به مصر پرداخت کند- بعنوان اهرم فشاری برای مقابله با مرسی استفاده کند و او را به میانه روی وادار کند. درغیر این صورت، مرسی از بحران کنونی هم گذر خواهد کرد و بیش از پیش مصمم خواهد شد که می تواند بدون پرداخت هزینه زیادی دیکتاتوری دیگری در مصر بنا کند. با این مساله احتمال این که او توجه خود را پس از تثبیت قدرت در داخل به خارج منتقل کند زیاد است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار