نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > گفت‌وگوی ملی یمن در انتظار مشارکت یا عدم مشارکت مخالفان جنوب
 


شماره خبر :١٨٤٦١٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/24    ا   ٠٨:٠١

گفت‌وگوی ملی یمن در انتظار مشارکت یا عدم مشارکت مخالفان جنوب
شمارش معکوس برای برگزاری کنفرانس گفت‌وگوی ملی در یمن در حالی آغاز شده که مخالفان جنوب با طرح برخی شروط، مشارکت در این کنفرانس را به لزوم پاسخگویی به خواسته‌های خود مشروط کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : گفت‌وگوی ملی یمن در انتظار مشارکت یا عدم مشارکت مخالفان جنوب

شمارش معکوس برای برگزاری کنفرانس گفت‌وگوی ملی در یمن در حالی آغاز شده که مخالفان جنوب با طرح برخی شروط، مشارکت در این کنفرانس را به لزوم پاسخگویی به خواسته‌های خود مشروط کرده‌اند.

خبرگزاری فارس: گفت‌وگوی ملی یمن در انتظار مشارکت یا عدم مشارکت مخالفان جنوب

به گزارش بيداري اسلامي، در پرتو برخی اخبار مبنی بر وجود موانعی که چه بسا منجر به تأخیر در برگزاری کنفرانس گفت‌وگوی ملی در یمن شود، پیش‌بینی می‌شود این کنفرانس در چند روز آینده برگزار شود.

این در حالی است که نظام حاکم در صنعاء، سخت در تلاش است که تمام گروه‌های سیاسی از جمله مخالفان جنوب در کنفرانس گفت‌وگوی ملی مشارکت داشته باشند.

مخالفان جنوب نیز برای شرکت در گفت‌وگوهای مزبور شروط متعددی را مطرح و تأکید کرده است که حضور در کنفرانس در گروی موافقت با شروط مطرح شده است.

در این میان، منابع سیاسی یمن معتقدند که هفته‌های آینده برای موفقیت کنفرانس گفت‌وگوهای ملی سرنوشت ساز خواهد بود. بنابر اعلام این منابع، گروههای مختلف سیاسی عزم خود را برای برگزاری کنفرانس و دستیابی به توافق ملی جزم کرده‌اند.

عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور یمن نیز شخصا بر روند مذاکرات گروه‌های سیاسی که با شرکت در کنفرانس مخالف هستند نظارت خواهد کرد تا آنان را به دست برداشتن از مواضع خود متقاعد سازد.

سیاستمداران بر این باورند که سفر منصور هادی به سه کشور عربی خلیج فارس که روز گذشته از امارات متحده عربی آغاز شد، در چارچوب تلاش‌های وی برای متقاعد کردن رهبران و مخالفان جنوب به مشارکت در کنفرانس گفت‌وگوی ملی جای دارد.

به عقیده آنان یکی دیگر از اهداف رئیس جمهور یمن از این سفر، جلب حمایت این کشورها از یمن برای مرحله انتقالی است.

ناظران سیاسی همچنین بعید نمی بینند که سفر رئیس جمهور یمن به امارات، عمان و کویت مبتنی بر دو هدف اصلی است؛ هدف نخست تضمین ادامه حمایت مالی و سیاسی کشورهای عربی خلیج فارس از یمن است و هدف دوم اینکه کشورهای خلیج فارس و به عبارت بهتر عربستان و امارات، بیش از دیگران می توانند بر تصمیمات سیاسی یمن از جمله رهبران جنوب این کشور که در خارج به سر می برند، تاثیر بگذارند.

در همین ارتباط «جمال بن عمر» فرستاده سازمان ملل روز گذشته وارد صنعاء شد تا دیدارهای خود را با گروه‌های سیاسی مختلف یمن کامل کرده و زمینه گفت‌وگوی ملی را فراهم کند.

بن عمر تاکید کرد که دیدار با رهبران جنبش جنوب یمن و گروه‌های مختلف این منطقه را به منظور سوق دادن آنان به اقدام سیاسی و تضمین موفقیت کنفرانس گفت‌وگوی ملی و نیز یافتن راه حل عادلانه برای جنوب این کشور ادامه خواهد داد.

وی در اظهاراتی مطبوعاتی با تاکید بر اینکه روند انتقال قدرت در یمن پیشرفت زیادی داشته است، گفت که با 31نفر از رهبران مخالف جنوب یمن که در خارج از این کشور به سر می برند، دیدار کرده است و گزارشی که قرار است در 28ماه جاری میلادی تحویل شورای امنیت دهد، شامل مهم ترین مسائل موجود در یمن خواهد بود.

بن عمر همچنین در مورد برگزاری کنفرانس گفت‌وگوی ملی اظهارداشت: " کمیته فنی گفت‌وگوها، در حال پایان گزارش نهایی خود را در خصوص اقدامات انجام شده برای برگزاری کنفرانس است.

این گزارش همچنین شامل منشور ضوابط و قوانین چگونگی برگزاری کنفرانس مزبور است که با کمک کارشناسان سازمان ملل تهیه شده است.

حزب سوسیالیسم یمن نیز بر محوریت موضوع جنوب یمن در گفت‌وگوهای ملی و روند حل و فصل سیاسی در این کشور تاکید کرده و در مورد هرگونه تلاش برای دور زدن این جنبش هشدار داد .

وی گروههای سیاسی در جنوب یمن را به تفاهم و اتخاذ موضع یکپارچه که پاسخگوی خواسته های مردم جنوب باشد، فراخواند.

این حزب با صدور بیانیه‌ای بر لزوم تلاش برای موضع یکپارچه و کارآمد در گفت وگوی فراگیر که در نهایت منجر به وحدت ملی و دمکراتیک شود تاکید کرده و آن را بهترین راه برای رهایی از بن بست ملی و مشکلات متعدد موجود در کشور عنوان کرد.

تکاپوی نظام سیاسی حاکم در صنعاء در حالی صورت می گیرد که بسیاری از گروههای مخالف جنوب یمن، اعلام کرده اند که در گفت وگوهای ملی شرکت نخواهند کرد.

حیدر ابوبکر العطاس نخست وزیر پیشین یمن دراین باره تاکید کرد که تعداد زیادی از مخالفان جنوب یمن که در مصر به سر می برند با یکدیگر توافق کرده اند که درگفت وگوهای ملی که قرار است 15نوامبر برگزار شود، شرکت نکنند.

در نشست  15 نوامبر در صنعاء مسائل متعدد ملی از جمله موضوع مخالفان جنوب بررسی خواهد شد.

العطاس در اظهاراتی مطبوعاتی گفت که بیشتر گروههای جنبش جنوب یمن، خواسته هایی دارند که سران یمن باید به آن پاسخ دهند تا امکان مشارکت آنان در گفت وگوهای کنفرانس ملی فراهم شود.

به گفته وی، مهم‌ترین خواسته جنبش مزبور به رسمت شناختن حق تعیین سرنوشت جنوب یمن و نیز برگزاری کنفرانس گفت‌وگوی ملی بین شمال- جنوب و در خارج از یمن و تحت نظارت بین المللی است.

اظهارت العطاس در حالی اعلام شده که کمیته فنی گفت‌و‌گوی ملی، مقدمات برگزاری کنفرانس را در ماه جاری میلادی فراهم کرده است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار