نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > لیبی در سالروز آزادسازی همچنان ناآرام
 


شماره خبر :١٧٤٤٩٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/02    ا   ١٢:٤٦

لیبی در سالروز آزادسازی همچنان ناآرام
مردم لیبی امروز 23 اکتبر در سالگرد آزادسازی کشورشان از رژیم قذافی همچنان شاهد ناامنی‌ها و درگیری‌ها در نقاط مختلف کشورند و روی آرامش و ثبات را به خود ندیده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : لیبی در سالروز آزادسازی همچنان ناآرام

مردم لیبی امروز 23 اکتبر در سالگرد آزادسازی کشورشان از رژیم قذافی همچنان شاهد ناامنی‌ها و درگیری‌ها در نقاط مختلف کشورند و روی آرامش و ثبات را به خود ندیده‌اند.

، امروز سه‌شنبه بیست و سوم اکتبر اولین سالگرد آزادسازی کامل لیبی از چنگ رژیم معمر القذافی است و این در حالی است که با ادامه درگیری ارتش لیبی با شبه‌نظامیان بنی‌ولید که گفته می‌شود طرفداران رژیم دیکتاتوری سابق هستند ناامنی و تنش در این کشور همچنان به قوت خود باقی است.

مقامات انتقالی لیبی سه روز پس از دستگیری قدافی و قتل وی در بیستم اکتبر 2011 در 23 اکتبر از شهر بنغازی، مهد انقلاب لیبی که در شرق این کشور واقع است، آزادسازی کامل این کشور را اعلام کردند.

مقامات لیبی هیچ برنامه جشنی برای امروز سه‌شنبه که تعطیل رسمی در کل کشور است اعلام نکردند اما از صبح خودروهای زیادی در سطح شهر در حالی که پرچم لیبی را با خود داشتند و سروده‌های ملی و رسمی خود  گذاشته بودند خبر می‌داد که امروز روز ویژ‌ه‌ای است.

به همین مناسبت تدابیر امنیتی در پایتخت نیز شدت یافته بود و ده‌ها پست ایست و بازرسی از دوشنبه شب در نقاط مختلف طرابلس وضع شده بود.

این در حالی است که شهر بنی‌ولید آخرین پایگاه هواداران قذافی در جریان درگیری سال 2011 ، اکنون شاهد درگیری‌های خونباری است و همچنان هواداران رژیم قذافی که تحت پیگرد قضایی قرار دارند در این شهر پناه گرفته اند.

از زمان اعلام رسمی پایان درگیری های لیبی در سال گذشته، این کشور قربانی درگیری‌های داخلی شد. مقامات تنها پایتخت و مرکز این کشور را تحت کنترل خود گرفتند و امنیت را به دست گروه‌های مسلح یا همان انقلابیون سابق سپردند  که از استقلال زیادی برخوردار بودند و تنها از لحاظ صوری تحت حاکمیت دولت بودند.

انقلابیونی که سال گذشته با رژیم قذافی جنگیده‌اند معتقدند شهر بنی ولید  که 100 هزار نفر جمعیت دارد و در 185 کیلومتری جنوب شرق پایتخت واقع است هنوز آزاد نشده است و خواستار پاکسازی این شهر از مجرمینی هستند که در آنجا سنگر گرفته‌اند.

مقامات لیبی نیز به دنبال اقدامات خشونت‌بار شبه‌نظامیان بنی‌ولید از جمله قتل یکی از انقلابیون مصراته که در دستگیری معمر القذافی مشارکت داشت، دستور قانونی حمله به بنی‌ولید را صادر کردند.

کشته شدن عمران شعبان این انقلابی سابق مصراته باعث شد که اهالی این شهر خواستار دستگیری عاملان قتل وی شوند.

کنگره ملی لیبی در اواخر سپتامبر به وزارت کشور و دفاع دستور داد که عاملان ربایش عمران شعبان و دیگر افراد تحت تعقیب در بنی‌ولید را دستگیر کنند.

از آن زمان تاکنون شهر بنی‌ولید در محاصره انقلابیون سابق وابسته به ارتش ملی لیبی است و از چند روز پیش تاکنون این شهر شاهد درگیری نیروهای ارتش با جنگجویان بنی‌ولید است که تاکنون نزدیک به 50 کشته و بیش از 400 زخمی برجای گذاشته است.

محمد المقریف رئیس کنگره ملی لیبی نیز دو روز پیش با تاکید بر ضرورت ادامه جنگ در بنی‌ولید تاکید کرد که با گذشت یک سال از اعلام آزادسازی لیبی هنور برخی مناطق لیبی آزاد نشده است.

اقدامات خشونت‌بار احتمال درگیری‌های قبلیه‌ای و منطقه‌ای را هشدار می‌دهد و برخی ناظران نیز درباره احتمال وقوع جنگ داخلی در لیبی هشدار داده‌اند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار