نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > یمن بین سندان گفت‌وگوهای ملی و چکش نا‌امنی
 


شماره خبر :١٧٣١٥٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/01    ا   ٠٥:٤٧

یمن بین سندان گفت‌وگوهای ملی و چکش نا‌امنی
یمن در شرایط بسیار دشواری گرفتار آمده است از یک سو در آستانه برگزاری گفت‌وگوهای ملی محکوم به شکست و تحریم قرار دارد و از سوی دیگر ناامنی بی سابقه، زمینه را برای سودجویان به منظور غارت کشور فراهم آورده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : یمن بین سندان گفت‌وگوهای ملی و چکش نا‌امنی

یمن در شرایط بسیار دشواری گرفتار آمده است از یک سو در آستانه برگزاری گفت‌وگوهای ملی محکوم به شکست و تحریم قرار دارد و از سوی دیگر ناامنی بی سابقه، زمینه را برای سودجویان به منظور غارت کشور فراهم آورده است.

خبرگزاری فارس: یمن بین سندان گفت‌وگوهای ملی و چکش نا‌امنی

به گزارش بیداری اسلامی، این کشور اکنون در شرایط بسیار دشواری گرفتار آمده است. از یک سو ناامنی و بی ثباتی بی‌سابقه‌ای در شمال و جنوب این کشور وجود دارد و از سوی دیگر مقامات سیاسی و انتصابی این کشور بر ضرورت برگزاری گفت‌وگوهای بی‌نتیجه ملی پافشاری دارند. این در حالی است که جنبش اعتراضی جنوب بر ضرورت جدایی از یمن شمال تاکید دارد و حاضر به شرکت در این گفت‌وگوها نیست و هنوز تظاهرات و تحصن در سراسر این کشور در اعتراض به عملکرد دولت کنونی برگزار می‌شود. تظاهرات‌کنندگان نیز تاکید دارند تا زمانی که ساختار ارتش یمن بازسازی نشود و بستگان دیکتاتور از پست‌های کلیدی و امنیتی برکنار و مجازات نشوند، برگزاری این گفت‌وگوها بی‌فایده است.

آینده گفت‌وگوهای ملی در سایه تحریم از سوی رهبران جنبش اعتراضی جنوب

چند روزی است که «جمال بن عمر» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، وارد این کشور شده و تماس‌های متعددی با رهبران و طرف‌های مخالف برگزاری گفت‌وگوهای ملی در شرایط کنونی یمن برقرار کرده است. وی با رهبران برجسته جنبش اعتراضی جنوب که خواستار جدایی و استقلال از یمن شمالی هستند، نیز دیدار کرد. اما تاکنون تلاش‌های بن عمر و سفرای کشورهای دایمی عضو شورای امنیت و طرف‌های ناظر بر طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس برای متقاعد کردن رهبران جنبش اعتراضی و منصرف کردن آنها از تصمیم‌شان بی‌نتیجه مانده است.

رهبران جنبش اعتراضی جنوب یمن این گفت‌وگوها را که تحت نظارت صنعا برگزار خواهد شد، تحریم کرده‌اند.

در همین راستا منابع آگاه اعلام کردند که دولت‌های ناظر بر حل و فصل سیاسی مشکل یمن توافق کرده‌اند که با قاطعیت با هر طرفی که در روند برگزاری گفت‌وگوهای ملی مانع تراشی می‌کند، برخورد کنند. اعمال تحریم‌ از سوی شورای امنیت یکی از راهکارهای آنها برای نشان دادن این قاطعیت است.

این دولت‌های ناظر بر حل و فصل سیاسی در یمن اعلام کردند که هویت طرف‌هایی که در این روند سیاسی مانع تراشی می‌کنند را فاش می‌کنند و نام آنها را به زودی به شورای امنیت ارائه می‌دهند.

انفجارهای مشکوک در مقر تیپ یک زرهی ارتش یمن

مجموعه انفجارهایی، مقر تیپ یک زرهی ارتش یمن در صنعا را به لرزه درآورد و انفجارهایی در انبار مهمات این تیپ روی داد و چند موشک طی این امر به سوی اهداف مختلف شلیک کرد و طی آن، خسارات زیادی به اماکن مسکونی و غیر مسکونی وارد شد.

این انفجارها به کشته شدن دو شهروند و زخمی شدن چند تن دیگر منتهی شد. همچنین یک نظامی در داخل مقر تیپ یک زرهی کشته شد.

درباره دلیل این انفجارها، اخبار متعددی در دست است.

وزارت دفاع یمن اعلام کرد که این انفجارها نتیجه یک حادثه در انبار مهمات این تیپ بوده و یک کمیته حقیقت یاب فنی برای بررسی دلایل اصلی این امر تشکیل داد.

برخی منابع دیگر اعلام کردند که آموزش‌های نظامی در میدان آموزش این پایگاه نظامی دلیل اصلی این انفجارهای پیاپی بوده است زیرا به اشتباه یک خمپاره به سوی انبار موشک‌ها در نزدیکی محل آموزش شلیک شد و طی آن انفجارهای پیاپی مذکور روی داد و موجی از ترس میان ساکنان این منطقه به وجود آمد.

هنوز دلیل اصلی این انفجارها روشن نشده است اما به هر حال موجی از نارضایتی میان مردم یمن ایجاد شد و آنها خواستار اخراج تمام نظامیان و تخلیه پایگاه‌های نظامی متعدد در پایتخت کشورشان شده‌اند و شخص «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور یمن را مسئول اصلی این حادثه می‌دانند.

تحلیلگران سیاسی بر این باورند که تمام روایت‌های ذکر شده درباره دلیل انفجارهای متعدد در مقر فرماندهی تیپ یک زرهی یمن،صرفا پیشگویی و گمانه زنی است اما به هر حال به نظر می‌رسد که این انفجارها کاملا برنامه‌ریزی شده بود تا غارت میزان زیادی از سلاح‌های سبک و سنگین که میان شبه نظامیان حزبی، قبیله‌ای و طرف‌های تندرو و توزیع شده مخفی بماند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار