نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > تری جونز مسئول مرگ سفیر آمریکا در لیبی
 


شماره خبر :١٦٠١٩٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/30    ا   ٠٠:٠٥

تری جونز مسئول مرگ سفیر آمریکا در لیبی
سفیر آمریکا در لیبی قربانی اقدامات توهین آمیز افرادی چون تری‌ جونز بود که اینگونه با جریحه دار کردن احساسات مسلمانان ضربه ای سخت به دیپلماسی عمومی آمریکا زد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تری جونز مسئول مرگ سفیر آمریکا در لیبی

سفیر آمریکا در لیبی قربانی اقدامات توهین آمیز افرادی چون تری‌ جونز بود که اینگونه با جریحه دار کردن احساسات مسلمانان ضربه ای سخت به دیپلماسی عمومی آمریکا زد.

خبرگزاری فارس: تری جونز مسئول مرگ سفیر آمریکا در لیبی به گزارش بیداری اسلامی کشیش کلیسای کوچکی در ایالت فلوریدا با حدود 50 عضو در سالگرد یازده سپتامبر خواستار برگزاری مراسم قرآن سوزی شد، تری جونز چند ماه بعد یعنی در مارس 2011 این اقدام توهین آمیز را انجام داد تا نشان دهد آمریکایی‌ها در اسلام ستیزی از انگلیس، هلند و دانمارک عقب‌تر نیستند ولی گمان نمی‌کرد به این زودی بازتابی از رفتارهای خود و همفکرانش را این چنین شدید دریافت کند.

کاریکاتوریست دانمارکی یا گرت ویلدرز که رهبری سومین حزب بزرگ هلند را در اختیار دارد و تلاش می‌کند تا جلوی چاپ قرآن و ساخت مساجد در هلند را بگیرد و از آنچه "هویت مسیحی، یهودی اروپا" می خواند، محافظت کند؛ نیز توهین‌ها و انتقادات سختی را به مسلمانان وارد کرد ولی فیلم اخیر ساخته شده در آمریکا که گویا دارودسته جونز نیز در ان دست داشتند اثری متفاوت داشت.

کارگردان هلندی تنها تلاش کرد تا نوعی از تفکر را به اسلام منسوب کنند ولی توهین جونز آمریکایی و فیلم ساز هموطنش بسیار شدیدتر بود به طوری که به شدت مسلمانان را جریحه دار کرده و علاوه بر آن رفتار خصمانه کاخ سفید علیه کشورهای خاورمیانه باعث تقویت حس تنفر آنها شده است.

اهانت‌هایی که شاید جرقه آغاز آن به ماجرای سلمان رشدی در دهه 80 میلادی باز می‌گردد و به سرعت افزایش یافت، کاریکاتور موهن کاریکاتوریست دانمارکی، ساخت فیلم فتنه توسط سیاستمدار تندرو هلندی و اقدام جنون آمیز جونز همه نمونه‌هایی از این سریال اهانت‌ها بودند. در میان اهانت های گذشته اقدام تری جونز کشیش آمریکایی که در مارس 2011 قرآن را در مقابل مردم به آتش کشید، توهینی بی سابقه‌تر به مسلمانان بود.

فیلم موهنی که علیه رسول گرامی اسلام ساخته شد هرچند به خاطر مطالب توهین آمیز بی‌سابقه‌اش اینگونه مسلمانان جهان را خشمگین کرده به گونه ای که طی این درگیری‌ها 20 نفر در کشورهای مختلف اسلامی کشته شدند و صدها تن دیگر زخمی شدند؛ در واقع ادامه سریال توهین‌های رسانه ها و شخصیت‌های غربی به جهان اسلام بود.

در واقع سفیر آمریکا در لیبی که در حمله‌ای ناگهانی کشته شد قربانی همین ماجراجویی‌ها و اقدامات سخیف جونز و هم فکرانش در آمریکا شد، هرچند مثل همیشه رسانه های غربی در اولین واکنش القاعده، تندروها و سلفی ها را مسئول این اقدام نامیدند؛ این بار نیز همزمان با یازده سپتامبر باز به مخاطبان غربی نشان داده شد که مسلمانان تهدیدی برای امنیت غرب هستند و تمام تلاش‌های کاخ سفید برای احیا رابطه با جهان اسلام نتیجه‌ای نداشته است.

غربی‌ها مسلمانان را مخالفان آزادی بیان، آزادی زنان، دموکراسی و حقوق بشر نشان می‌دهند و همچنان به رویه تخریب چهره اسلام ادامه می‌دهند اما این بار به روشی جدید یعنی خشمگین کردن و جریحه دار کردن احساسات مذهبی اینگونه تصویر سازی می‌کنند، ابزار آنها تمسخر اعتقادات و توهین به مقدسات شده و افرادی چون جونز مجری سیاست های فکری شده که خود نمی‌داند چه اتفاقی درحال رخ دادن است. رفتاری مانند آتش زدن کتاب مذهبی مسلمانان یا ساختن فیلم‌های بسیار زننده از پیامبران هرگز سابقه نداشته و حتی در زمان جنگ‌های صلیبی نیز دو طرف از توهین به پیامبران خودداری می‌کردند.

آنچه که در روزهای اخیر در کشورهای اسلامی روی داد دارای دو وجهه بود؛ اولی ناکامی آنچه که دیپلماسی عمومی یا قدرت هوشمند آمریکا در خاورمیانه نامیده می‌شود، واشنگتن به خوبی دریافت که هنوز در نگاه مسلمانان منطقه و حتی مسلمانان در جنوب آسیا و اروپا شیطانی بزرگ است. دومین نکته این بود که رسانه‌های غربی 11 سال پس از 11 سپتامبر دوباره این خبر را مخابره کردند که جهان اسلام یکصدا علیه غرب متمدن خشمگین شده و آماده نبرد است.

اینکه رسانه های غربی چهره‌ای خشن از اسلام را نشان می دهند و اسلام هراسی را تبلیغ می‌کنند فرصتی دیگر برای تحلیل نیاز دارد ولی سوال اینجاست که چرا در اولین حرکت مسلمانان خشمگین سفیر آمریکا را هدف قرار می‌دهند؟ آمریکا خود را حامی انقلاب لیبی معرفی می کرد و اکنون پشتیبان همین شبه نظامیان لیبیایی است که در سوریه علیه دولت این کشور دست به سلاح برده‌اند؛ چرا آمریکا با تمام ژست‌های خود همچنان منفور اعراب و مسلمانان است؟

رهبران غربی تلاش دارند تا خود را از این اقدام مبرا کنند و مدعی هستند که مسئول این رفتار نیستند اما همه به خوبی می‌دانند سیاست‌های دولت‌های غربی در تخریب چهره اسلام، غیرقابل کتمان است و تنها راه رهایی از این تنفر برای غرب مجازات عوامل این توهین به مسلمانان است.

هرچند کاخ سفید مسئول ساخت یک فیلم نیست ولی خشم مردم مسلمان تنها از یک فیلم نیست، این خشم ادامه داستان‌ دنباله دار اهانت‌ها و تجاوز‌های نظامی، سیاسی و فرهنگی آمریکا به حریم جهان اسلام است به گونه‌ای که هر روز خبری از حمله هواپیماهای بدون سرنشین یا دخالت در امور داخلی یک کشور اسلامی توسط کاخ سفید مطرح می‌شود.

این در حالی است که هنگامی که باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا دست یافت در اولین گام تلاش داشت تا رابطه جهان اسلام را با آمریکا بهبود دهد هر چند روابط وی با برخی از دوستان قدیمی همچون عربستان پس از یک دوره سردی بهبود یافت ولی مردم جهان عرب و اسلام رفتار دوگانه آمریکا و سردرگمی آن طی انقلاب‌های منطقه را نشانه ای بر ادامه سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه دانستند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار