نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > تلاش فعالان سیاسی تونس برای رفع اختلافات
 


شماره خبر :١٥٥١٦٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/17    ا   ١٣:٠٠

تلاش فعالان سیاسی تونس برای رفع اختلافات
اختلافات و جبهه‌بندی‌های شدید سیاسی در تونس موجب شده است طرح‌هایی برای نزدیک کردن احزاب سیاسی حاکم و مخالف به یکدیگر مطرح شود.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تلاش فعالان سیاسی تونس برای رفع اختلافات

 اختلافات و جبهه‌بندی‌های شدید سیاسی در تونس موجب شده است طرح‌هایی برای نزدیک کردن احزاب سیاسی حاکم و مخالف به یکدیگر مطرح شود.

خبرگزاری فارس: تلاش فعالان سیاسی تونس برای رفع اختلافات

به گزارش بیداری اسلامی، «حسان الشعری»، گزارشگر شبکه تلویزیونی العالم گزارش داد: صحنه سیاسی تونس اخیرا صحنه ناکامی‌ها و جبهه بندی‌هایی بوده که در مواردی به خشونت در تجمعات برخی احزاب منجر شده است. این وضع موجب شد برخی فعالان سیاسی در تونس در صدد آشتی دادن احزاب لائیک و اسلام‌گرای حاضر در صحنه سیاسی تونس اعم از احزاب دولتی و احزاب مخالف برآیند.

به این منظور از الگوی جنبش هشتم اکتبر 2005 کمک گرفته شده است که موجب شد احزاب مخالف تونسی به رغم داشتن دیدگاه‌های متفاوت، حول محور آزادی و دموکراسی و امنیت داخلی علیه رژیم زین العابدین بن علی با یکدیگر متحد شوند.

عبدالوهاب الهانی رئیس حزب المجد که ابتکار هجدهم اکتبر را برای نزدیک کردن احزاب سیاسی تونسی به یکدیگر ارائه کرده است گفت: «هدف از این اقدام، مقابله با هرگونه تفرقه و چند دستگی است که وحدت ملی تونس را تهدید می کند. ما قصد داریم نقشه راهی برای مرحله آینده ارائه کنیم که منجر به آشتی ملی و همبستگی مردمی شود به ویژه آن که برخی طرف‌ها شروع به کوبیدن بر طبل جنگ کرده اند».

شماری از احزاب تونسی می گویند چند دستگی سیاسی کنونی در تونس از فقدان دیدگاه سیاسی روشن درباره تاریخ انتخابات آینده و تدوین قانون اساسی جدید و فشارهای وارد شده بر نمایندگان مجلس موسسان برای تکمیل تدوین قانون اساسی در اولین فرصت، ناشی شده است.

صادق الوسلاتی از جنبش دموکرات های سوسیالیست گفت: «زمان برگزاری انتخابات باید در نخستین جلسه مجلس موسسان تعیین می شد. همچنین باید دیدگاهی روشن درباره زمان پایان تدوین قانون اساسی و انتخابات آینده و انتخابات شوراهای محلی ارائه شود».

جنبش النهضه که رهبری دولت ائتلافی حاکم بر تونس را بر عهده دارد و از هرگونه توافق سیاسی در این کشور حمایت می کند معتقد است دشوارترین دوره سپری شده است و گام های بعدی هرچند آسان نیست ولی خوشبینی های بسیاری ایجاد کرده است.

صحنه سیاسی تونس اکنون با رکود و دسته بندی هایی مواجه است که به ویژه در مجلس مؤسسان بین مخالفان و احزاب تشکیل دهنده دولت ائتلافی مشاهده می شود.

افراد زیادی برای پشت سر گذاشتن این دسته بندی‌ها و بازگشت به اصولی که انقلاب تونس براساس آن شکل گرفت یعنی آزادی و دموکراسی و امنیت اجتماعی تلاش می‌کنند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار