نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > تصرف سریع مراکز قدرت از سوی مرسی کارشناسان‌جاسوسی اسرائیل را غافلگیر کرد
 


شماره خبر :١٥٢٠٣٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/06    ا   ١٥:٤٣

«ال‌مانیتور»:
تصرف سریع مراکز قدرت از سوی مرسی کارشناسان‌جاسوسی اسرائیل را غافلگیر کرد
پایگاه اینترنتی «ال‌مانیتور» با اشاره به تن دادن اسرائیل به نقض معاهده صلح در سینا می‌نویسید؛ تصرف سریع مراکز قدرت مصر از سوی مرسی، حتی کارشناسان اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل را غافلگیر کرد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تصرف سریع مراکز قدرت از سوی مرسی کارشناسان‌جاسوسی اسرائیل را غافلگیر کرد

 پایگاه اینترنتی «ال‌مانیتور» با اشاره به تن دادن اسرائیل به نقض معاهده صلح در سینا می‌نویسید؛ تصرف سریع مراکز قدرت مصر از سوی مرسی، حتی کارشناسان اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل را غافلگیر کرد.

به گزارش بیداری اسلامی،‌ پایگاه اینترنتی «ال‌مانیتور» در مقاله‌ای به قلم «الکس فیشمن» می‌نویسد: شایعاتی در مورد انتقال نیروهای نظامی دولت مصر به شبه جزیره سینا منتشر شده‌است. گفته می‌شود که این اقدام دولت مصر، برای پی‌بردن به حساسیت اسرائیل نسبت به این موضوع و تبعات آن است و اینکه این عمل، تا چه حدی شانس این کشور در مورد الحاقیه نظامی معاهده صلح را افزایش خواهد داد. روز دوشنبه[20 آگوست]، دولت مصر برای آگاهی از افکار عمومی،‌ در روزنامه‌های مصری، از استقرار تانک‌ها، موشک‌ها و جنگنده‌های این کشور برای مقابله با تروریست‌ها در منطقه سینا ‌خبر داد.

 

* برای مبارزه با تروریست‌ها در منطقه سینا، هیچ نیازی به جنگنده‌ها و موشک‌های غول‌‌آسا نیست

 

از نظر منطقی، برای مبارزه با تروریست‌ها در منطقه سینا، هیچ نیازی به جنگنده‌ها و موشک‌های غول‌ آسا نیست. اما دولت جدید مصر با بیان چنین احتمالی، سعی دارد تا اسرائیل به چنین اقداماتی عادت کند، بنابراین هنگامی‌که دولت جدید مصر به تغییر در الحاقیه نظامی معاهده صلح و استقرار جنگ‌افزارها و نیروهای نظامی خود در سینا پافشاری کند،‌ اسرائیل فرصتی برای مخالفت نخواهد داشت. درواقع،‌ این یک نقطه شروع جدید برای مذاکرات خواهد بود که نسبت به شرایط حاکم در 30 سال اخیر، شرایط بسیار متفاوتی است. اسرائیل با نگرانی، گوش به زنگ نشانه‌هایی از جانب مصر است.

 

* اسرائیل باوجود تردید با درخواست مصر موافقت کرد

 

از یک سو با هرگونه تخلف در الحاقیه نظامی،‌ احتمال شکل‌گیری سنتی برگشت ناپذیر وجود دارد و از سوی دیگر، اسرائیل آشکارا علاقه‌مند است تا مصر در سینا اقدامات موثری برای مقابله با تروریست‌ها انجام دهد. مهم‌تر از همه این است که اسرائیل مراقب است تا وارد رویارویی غیر ضروری با مصر نشود و روابط شکننده خود با این کشور را از بین نبرد. بنابراین هنگامی‌که دو هفته گذشته، مصر خواستار استقرار3 تانک از اسرائیل در منطقه شمالی سینا شد، ‌با اینکه اسرائیل در ابتدا مردد بود ولی در نهایت، با این اقدام موافقت کرد.

 

* ایهود باراک سرانجام به خواسته‌های مصر پاسخ مثبت داد

 

در مورد درخواست مصر مبنی بر انتقال هلیکوپترهای جنگی به منطقه سینا، اختلاف نظر مشابهی نیز در اسرائیل مطرح بود. درحالی‌که وزارت دفاع با استقرار تانک‌ها مخالف بود،‌ دفتر نخست‌وزیر، از قبل محل استقرار تانک‌ها را نیز مشخص کرده بود. سرانجام،‌ ایهود باراک‌ وزیر دفاع اسرائیل صلاح را در آن دید که با نقض آشکار الحاقیه نظامی معاهده صلح، به هر دو خواسته مصر-هلیکوپترها و تانک‌ها- پاسخ مثبت داده شود.

 

* هرگونه تغییر در الحاقیه نظامی معاهده صلح، مستلزم تصمیم کابینه است

 

در این مدت،‌ دولت اسرائیل با مشکلی اساسی و داخلی روبه رو بود. هرگونه تغییر در الحاقیه نظامی معاهده صلح، مستلزم تصمیم کابینه است اما شرایط در سینا به سرعت تغییر می‌کند؛ خواسته‌های مصر برحسب مسائل موجود مطرح می‌شوند و گردآوری اعضای کابینه اسرائیل برای بحث‌های سیاسی، در هر زمانی که مصری‌ها خواستار تقویت منطقه‌ای از سینا باشند،‌ کار دشواری است. بنابراین، کابینه اسرائیل از پیش، اجازه استقرار این نیروها را صادر کرده‌است. به عبارت دیگر، پس از آنکه نخست‌وزیر و وزیردفاع به مصر پاسخ مثبت دادند و پس از آنکه نیروهای نظامی مصر مستقر شدند.

 

* اخوان المسلمین به رهبری مرسی، تحولی تاریخی را در ادغام قوای مقننه و مجریه رقم زده‌است

 

اما اوضاع وخیم‌تری نیز وجود دارد. گاهی مصری‌ها نیروها و تجهیزات نظامی خود را برخلاف مفاد الحاقیه نظامی معاهده صلح، بدون هماهنگی قبلی با اسرائیل، مستقر می‌کنند و وزارت دفاع اسرائیل پس از انجام این کار توسط مصر، اجازه نقض معاهده صلح را صادر می‌کند. به عبارت دیگر، اسرائیل پس از آنکه مصر اقدام کرد، اجازه را صادر می‌کند. این مسئله، هر روز رخ نمی‌دهد اما با این وجود، اتفاق افتاده‌است. اسرائیل حداقل در آینده نزدیک، نگران این نیست که مصر شرایط معاهده صلح را نقض کرده و از شبه جزیره سینا وارد جنگ با اسرائیل شود اما ما باید به خاطر داشته باشیم که در این مدت، اخوان المسلمین به رهبری مرسی، تحولی تاریخی را در ادغام قوای مقننه و مجریه رقم زده‌است.

 

* تصرف سریع مراکز قدرت مصر، حتی کارشناسان اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل را نیز غافلگیر کرد

 

تصرف سریع مراکز قدرت مصر، حتی کارشناسان اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل را نیز غافلگیر کرد. سخنان مرسی رئیس‌جمهور قانونی مصر، تحریک‌آمیز و جنگ‌طلبانه نیست اما او از جنبشی جهانی با یک ایدئولوژی سخن می‌گوید و این مسئله را مخفی نمی‌کند. سیاست اسرائیل درمقابل فعالیت‌های مصر در شبه جزیره سینا بسیار منعطف است. اسرائیل این جسارت را ندارد که علنا برضد تخلفات مصر- که از نظر اسرائیل تاکنون ناچیز بوده- سخنی به میان آورد.

 

* نظام دیپلماتیک اسرائیل در این شرایط کاملا محتاطانه عمل می‌کند

 

هر روزی که می‌گذرد و در آن معاهده صلح هنوز پابرجاست،‌ برای اسرائیل فرصتی است تا بدین وسیله خود را برای تغییر موضع در این زمینه، آماده کند. بنابراین، سیاست خارجه اسرائیل در این شرایط کاملا محتاطانه عمل می‌کند تا روابط تصنعی خود با مصر را که از قبل شکل گرفته‌اند، مخدوش نسازد. اما برای همگان روشن است که مصری‌ها –بدون توجه به موفقیت یا عدم موفقیت‌شان در سرکوب تروریسم در سینا- در برخی موارد خواستار تغییر در الحاقیه نظامی معاهده صلح خواهند شد و این یعنی عمل نکردن به غیرنظامی سازی شبه جزیره سینا که یکی از توافقات بسیار مهم بین اسرائیل و مصر در معاهده صلح به شمار می‌رفت.

 

* مصر تاکنون هیچ موشک و جنگنده‌ای را به سینا منتقل نکرده است

 

خبری که در روزنامه‌های مصری، روز دوشنبه[20 آگوست] در مورد اعزام نیروهای کمکی به منطقه سینا منتشر شد، تا حدودی حقیقت دارد. هرچند که تاکنون، موشک‌ها و جنگنده‌های نظامی به این شبه جزیره منتقل نشده‌اند،‌ اما با این وجود،‌ مصر درنظر دارد تا با تانک‌ها و سایر تسلیحات نظامی که در الحاقیه نظامی معاهده صلح ذکر نشده‌اند،‌ واحد‌های نظامی خود را در منطقه سینا تقویت کند. اسرائیل بدون شک مجبور است بدون زیرپا گذاشتن معاهده صلح خود با مصر، «خط قرمز»  خود را برای این کشور مشخص کند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار