نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > استیضاح دولت لیبی در پارلمان/تاکید تونس بر مقابله با خشونت وهابی‌ها
 


شماره خبر :١٥١٣٧٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/05    ا   ٠٨:١٠

/ تحولات قاره آفریقا طی ۲۴ ساعت گذشته/
استیضاح دولت لیبی در پارلمان/تاکید تونس بر مقابله با خشونت وهابی‌ها
تصمیم کنگره ملی لیبی برای استیضاح نخست‌وزیر و وزرای دفاع و کشور به دنبال ناآرامی‌های اخیر در این کشور و تاکید دولت تونس بر مقابله با خشونت سلفی‌های وهابی از جمله اخبار مهم قاره آفریقا طی 24 ساعت گذشته بود.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : استیضاح دولت لیبی در پارلمان/تاکید تونس بر مقابله با خشونت وهابی‌ها

تصمیم کنگره ملی لیبی برای استیضاح نخست‌وزیر و وزرای دفاع و کشور به دنبال ناآرامی‌های اخیر در این کشور و تاکید دولت تونس بر مقابله با خشونت سلفی‌های وهابی از جمله اخبار مهم قاره آفریقا طی 24 ساعت گذشته بود.

خبرگزاری فارس: استیضاح دولت لیبی در پارلمان/تاکید تونس بر مقابله با خشونت وهابی‌ها

به گزارش بیداری اسلامی، جدیدترین اخبار مربوط به تحولات تعدادی از کشورهای آفریقایی را در زیر مرور می کنیم.

نخست‌وزیر و وزرای دفاع و کشور لیبی در پارلمان استیضاح می‌شوند

شبکه العربیه به نقل از منابعی از داخل کنگره ملی لیبی اعلام کرد که این کنگره به زودی عبدالرحیم الکیب، نخست‌وزیر و اسامه الجویلی وزیر دفاع این کشور را به دلیل ناامنی‌های اخیر لیبی استیضاح خواهد کرد.

یکی از اعضای کنگره ملی لیبی نیز که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: کنگره ملی به زودی «اسامه جویلی»، وزیر دفاع و «فوزی عبدالعلی» وزیر کشور را به دنبال ناآرامی‌ها و ناامنی اخیر در لیبی استیضاح می‌کند و این جلسه پرسش و پاسخ به زودی برگزار خواهد شد و عبدالرحیم الکیب نیز قرار است در یکی از جلسات پرسش و پاسخ کنگره حضور یابد.

وی افزود: این در حالی  است که درخواست‌هایی از سوی اعضای کنگره برای برکناری وزرای دفاع و کشور لیبی مطرح شده است ولی کنگره ملی در نظر دارد در ابتدا توضیحات این دو وزیر را نیز بشنود.

نامزدی رئیس حزب الوسط لیبی برای تصدی پست نخست‌وزیری

منابع پارلمانی لیبی اعلام کردند نام «عبدالحمید النعمی»، رئیس حزب الوسط لیبی برای تصدی پست نخست‌وزیری دولت وفاق ملی لیبی مطرح است.

منابع سیاسی لیبی از جمله نمایندگان مستقل پارلمان این کشور گفتند که طی چند روز گذشته مذاکراتی بین گروه‌های مستقل پارلمان و احزاب میانه‌رو با حزب عدالت و سازندگی به ریاست «محمد صوان» و ائتلاف نیروهای ملی به رهبری «محمود جبریل» برگزار شد تا به بررسی تشکیل دولت وحدت ملی در لیبی به ریاست شخصیتی میانه‌رو بپردازند.

اتهامات المرزوقی علیه جنبش النهضه تونس بار دیگر جنجال آفرید

«منصف المرزوقی»، رئیس جمهور موقت تونس در مراسم افتتاحیه دومین کنگره سالیانه حزب خود موسوم به «کنگره برای جمهوری»، جنبش النهضه را که ریاست دولت ائتلافی حاکم بر تونس را بر عهده دارد به تلاش برای سیطره بر قدرت و نهادهای حکومتی همچون نظام زین العابدین بن علی متهم کرد.

اتهامات المرزوقی علیه جنبش النهضه موجب شد که چند تن از وزرای کابینه به نشانه اعتراض جلسه افتتاحیه دومین کنگره سالیانه حزب کنگره را ترک کنند.

رئیس جمهور تونس افزود: اقدامات جنبش النهضه یا حزب حاکم مشابه رفتارهای بن علی به ویژه در مساله سیطره بر دوائر قدرت است و جنبش النهضه هواداران خود را در مراکز حساس دولتی روی کار آورده و در تحقق توسعه و پیشرفت کشور کم‌کاری می‌کند.

خواهر امام موسی صدر: امام موسی صدر و 2 همراهش زنده هستند/ رشوه قذافی را رد کردیم

«رباب الصدر»، خواهر امام موسی صدر در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی المیادین گفت که برخی مقامات لیبیایی رژیم قذافی از طریق میانجی‌های لبنانی پیشنهاداتی را مبنی بر بسته شدن پرونده امام موسی صدر در مقابل دریافت رشوه مطرح کرده بودند.

وی افزود: رژیم قذافی در سال‌های اخیر مایل بود برای فیصله دادن به پرونده امام موسی صدر با ما به توافقی دست پیدا کند که ما آن را نپذیرفتیم.

رباب الصدر گفت: مقامات لیبی پیشنهاد پرداخت پول در مقابل مختومه شدن پرونده ناپدید شدن امام موسی صدر را مطرح کردند و بارها برای این موضوع با ما تماس گرفتند ولی ما پیشنهاد را رد کردیم، ما پول پرست نیستیم و راه را بر تلاش‌هایشان بستیم.

رباب الصدر درباره علت اینکه مقامات لیبی پیشنهاد پرداخت رشوه را مطرح کرده بودند، گفت: همه جهانیان می‌دانند که قذافی برای بستن پرونده‌هایی که در آنها دست داشت از ابزار پول استفاده می‌کرد؛ در ماجرای لاکربی و هواپیمای شرکت یوتا و انفجار در باشگاهی شبانه در آلمان ده‌ها نفر کشته شدند و قذافی همه این پرونده‌ها را با پرداخت غرامت، بست.

خواهر امام موسی صدر گفت: قذافی گمان می‌کرد ما هم مثل دیگران هستیم و تلاش کردند با پرداخت پول با ما به توافق برسند وی بارها حتی از طریق میانجی‌های لبنانی با ما در این باره تماس گرفتند اما به مقصود خود نرسیدند.

رباب الصدر گفت: شواهدی وجود دارد که تاکید می‌کند امام موسی صدر و دو همراهش هنوز زنده هستند و لیبی را ترک نکرده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت که امام موسی صدر در زمان اقامتش در لبنان همواره از کم‌توجهی دولت لبنان به موضوع مقاومت ناراحت بود.

رئیس جمهور تونس خواستار تاسیس پارلمان مغرب- عربی شد

منصف المرزوقی در سخنانی که «ولید حدوق» یکی از مشاورانش به نیابت از وی در مراسم افتتاحیه دومین کنگره سالیانه حزب «کنگره برای جمهوری» ایراد کرد، بار دیگر از کشورهای مغرب عربی خواست برای تاسیس اتحادیه مغرب عربی اقدام کنند.

رئیس جمهور تونس همچنین خواستار تاسیس پارلمان مغرب عربی و در نظر گرفتن شهر القیروان تونس برای مقر آن شد و گفت: در کنار پارلمان مغرب عربی تشکیل کمیساریای مغرب عربی و دادگاه قانون اساسی مغرب عربی نیز پیشنهاد می‌شود.

منصف المرزوقی که تا قبل از انتخابات اکتبر گذشته و تصدی مقام ریاست جمهوری تونس ریاست حزب کنگره برای جمهوری را بر عهده داشت خواستار تحکیم روابط این حزب با دیگر احزاب مغرب عربی شد.

 

 

حمله سلفی های تونس به یک نماینده فرانسه و عذرخواهی وزارت خارجه

وزارت امور خارجه تونس با صدور بیانیه‌ای از یک نماینده فرانسه که نیمه آگوست در شهر بنزرت هدف حمله سلفی ها قرار گرفت، عذرخواهی کرد.

در این بیانیه آمده است: «توهامی عبدولی»، وزیر مشاور در امور اروپایی تونس در تماس تلفنی با «جمال غربی»، مشاور منطقه‌ای حزب سوسیالیست فرانسه در شهر سارت در شمال غرب فرانسه از طرف دولت تونس از وی به علت اقدامات خشونت آمیزی که برخی عناصر وابسته به جریان سلفی علیه نماینده فرانسه مرتکب شدند، عذرخواهی کرد.

این مقام تونسی بر عزم دولت این کشور برای ریشه کردن خشونت سلفی‌ها در جامعه تونس، تاکید کرد.

جمال غربی 62 ساله، نماینده منطقه‌ای حزب سوسیالیست در سارت، شانزدهم اگوست گذشته در بنزرت هدف ضرب و شتم عناصر سلفی قرار گرفت.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار