نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > طرح مشترک تونس مصر و لیبی برای اتحاد اسلام گراها در سودان
 


شماره خبر :١٣٨٥٢٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/04/29    ا   ١٨:٣٨

طرح مشترک تونس مصر و لیبی برای اتحاد اسلام گراها در سودان
دولت‌های انقلابی در مصر، تونس و لیبی طرحی را برای آشتی و اتحاد میان دو حزب اسلام گرای کنگره ملی حاکم و کنگره خلق معارض در پیش گرفته‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : طرح مشترک تونس مصر و لیبی برای اتحاد اسلام گراها در سودان

 

 دولت‌های انقلابی در مصر، تونس و لیبی طرحی را برای آشتی و اتحاد میان دو حزب اسلام گرای کنگره ملی حاکم و کنگره خلق معارض در پیش گرفته‌اند.

 

خبرگزاری فارس: طرح مشترک تونس، مصر و لیبی برای اتحاد اسلام گراها در سودان

 

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از پایگاه خبری "الیوم السابع"، مصر، تونس و لیبی طرح منطقه‌ای عربی اسلامی را برای حل اختلافات بین دو حزب کنگره ملی حاکم و کنگره خلق معارض در سودان رهبری می‌کنند.

"نزار خالد محجوب"، عضو دفتر سیاسی حزب حاکم به مرکز خدمات رسانه‌ای سودان گفت: برنامه‌ای که مصر، تونس و لیبی برای حل اختلافات اسلامی، سیاسی و فکری بین دو حزب سودان در پیش گرفته‌اند تا دو حزب را گرد هم آورند و با یکدیگر متحد کنند نتیجه ابتکار و تلاش سابق جوانان دو حزب در این باره است.

محجوب ادامه داد: دولت جدید مصر با گرایش کاملا اسلامی است و خواستار ایجاد راه حل ریشه‌ای برای حل اختلافات میان این دو حزب در سودان است.

وی تاکید کرد این کشورهای آفریقایی به این نتیجه رسیده‌اند که حل بحران داخلی تنها با حل اختلافات میان دو حزب بزرگ و تغییر تفکر سیاسی اسلامی دو حزب ممکن است.

این منبع به قدرت رسیدن جنبش های اسلام گرا در تونس و لیبی را در ترغیب اسلام گراها در سودان برای دستیابی مجدد به وحدت و دوستی سهیم دانست.

عمر البشیر رهبر حزب کنگره ملی حاکم بر سودان و حسن الترابی رئیس حزب کنگره خلق از احزاب معارض سودانی است.

عمر البشیر اخیرا نیز اعلام کرده است قانون اساسی جدید سودان صد درصد اسلامی خواهد بود.

ژنرال سابق عمر البشیر و رئیس جمهور فعلی این کشور، فردی است که از درون جامعه این کشور برخواسته است وی هنگامی که افسر جوانی بود با یکی از گروه‌های اسلامی آشنا شد و با هسته‌های نظامی آن همکاری کرد و پس از اینکه مرحوم ژنرال الزبیر علیه حکومت احزاب در زمان نخست وزیری صادق المهدی کودتا کرد و شکست خورد و به زندان افتاد، سه روز بعد البشیر با کمک نیروهای امنیتی و نظامی وابسته به جبهه اسلامی سودان به رهبری ترابی بار دیگر کودتا کرد و حکومت را به دست گرفت و احزاب را منحل نمود و رهبران آنها را منجمله صادق المهدی و دکتر حسن ترابی (به صورت مصلحتی) را زندانی کرد و از سال 1989 م تا کنون در رأس حکومت سودان قرار دارد. در این مدت حوادث و پدیده های فراوانی به وجود آمد که البشیر با هر یک از آنها به نحو مناسبی برخورد کرد و توانست همچنان بر مسند قدرت باقی بماند. مانند اختلاف او با دکتر الترابی که بنابر گفته ترابی این اختلافات بر اساس موارد زیادی بود که مهم ترین آنها سه مورد زیر است:

1 – انتخاب و اختیار ولات و استانداران که بنابر گفته ترابی، انتخاب این استانداران در قانون اساسی توسط کارگروهی مشخص باید صورت گیرد در حالیکه البشیر آنها را با نظر خود و برخی از مشاورین خود تعیین می کند.

2 – تشکیل و تاسیس احزاب و نشریات در قانون اساسی سودان آزاد است مگر از حد قانونی خود عدول کنند، آنگاه می توان آنها را تعطیل کرد اما حکومت البشیر به این ماده قانونی عمل نمی کند و هر فردی که بخواهد حزب یا نشریه تاسیس کند باید ابتدا از دولت اجازه بگیرد. (بنابر ادعای ترابی)

3 – بودجه سالانه کشور بنابر قانون اساسی این کشور باید هر سال در مجلس مطرح و مورد بررسی قرار گیرد اما اکنون این کار صورت نمی‌گیرد. (بنابر گفته ترابی) که این اختلاف بین این دو شخصیت بارز سودان که یکی رئیس جمهور و چهره نظامی و دیگری رئیس مجلس و چهره کهنه کار سیاسی است، کافی بود که بشیر را از قدرت به زیر بکشد اما او با کمک بسیاری از شاگردان و دست پرورده های سابق شخص ترابی بر این مشکل فائق آمد و مجلس را منحل کرد و ترابی را بعد مدتی به انزوا کشاندن، سپس زندانی کرد و بار دیگر وی را آزاد اما تحت نظر گذاشت.

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار