نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > پارلمان اردن قانون انتخابات را بار دیگر تصویب کرد
 


شماره خبر :١٣٤٥١٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/04/19    ا   ١١:١٠

پارلمان اردن قانون انتخابات را بار دیگر تصویب کرد
نمایندگان پارلمان اردن قانون انتخابات این کشور را با اعمال چند اصلاحیه ناقص بار دیگر تصویب کردند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : پارلمان اردن قانون انتخابات را بار دیگر تصویب کرد

نمایندگان پارلمان اردن قانون انتخابات این کشور را با اعمال چند اصلاحیه ناقص بار دیگر تصویب کردند.

خبرگزاری فارس: پارلمان اردن قانون انتخابات را بار دیگر تصویب کرد

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از پایگاه خبری "الجزیره"، جلسه دیروز یکشنبه پارلمان اردن شاهد جدال سخت میان نمایندگان موافق و مخالف قانون انتخابات بود که در نتیجه با اعمال چند اصلاحیه قانون مناقشه‌برانگیز انتخابات این کشور را تصویب کردند.

با اعمال این اصلاحات، شمار نمایندگان وابسته به احزاب و ائتلاف‌ها در پارلمان از 17 نفر به 27 نفر افزایش یافت. بدین ترتیب شمار نمایندگان پارلمان از 140 نفر به 150 نفر افزایش می‌یابد که پانزده کرسی آن مخصوص زنان خواهد بود.

"عواد الزوایده"، نماینده پارلمان اردن با اعلام مخالفت خود با قانون انتخابات آن را قانونی مضحک و انحصاری خواند و گفت: هدف از تصویب این قانون به انزوا کشاندن اسلام گراها و مخالفان و فلسطینیان است.

این نماینده اردنی گفت: انتظار می‌رود که قانون تحت فشار مردمی بار دیگر به پارلمان بازگردد چرا که مردم این قانون را که به اختلافات بین قبایل و احزاب دامن زده است نمی‌پذیرند.

وی در ادامه پرسید چرا دولت سعی نمی‌کند مردم را راضی نگاه دارد.

* تهدید مخالفان اردن به احتمال تحریم انتخابات

احزاب مخالف اردنی نیز دیروز یکشنبه اقدام پارلمان در تصویب قانون انتخابات را رد و تاکید کردند باید از نو قانون جدید دموکراتیک و عادلانه ای تدوین شود که گامی واقعی برای دستیابی به تشکیل دولت هایی از اکثریت پارلمان باشد.

اسلام‌گرایان اردن پیشتر نیز تهدید کرده‌ بودند که ممکن است انتخابات زودهنگام سال 2012 در این کشور را تحریم کنند.

پس از تصویب قانون جدید انتخابات اردن در ماه ژوئن، اخوان المسلمین آن را قانونی واپس‌گرا و تحریک‌آمیز خواند و افزود ممکن است انتخابات آتی این کشور را تحریم کند.

"زکی بن رشید" فرد شماره دو اخوان المسلمین نیز دیروز یکشنبه اعلام کرد اجرای چنین اصلاحیه‌هایی اجازه نمی‌دهد فرایند اصلاحات سیاسی در اردن به پیش برود و شرکت در انتخابات در سایه چنین قانونی بعید به نظر می رسد.

اخوان المسلمین اردن قرار است روز پنجشنبه درباره تحریم انتخابات آتی این کشور تصمیم‌گیری کند.

"عبدالله دوم"، شاه اردن هفته گذشته به دنبال تشدید اعتراضات مردمی به پارلمان این کشور دستور داده بود شمار کرسی‌های اختصاص یافته به احزاب را افزایش دهد تا به تعبیر خود مسیر برای توسعه حیات سیاسی در کشور باز شود. وی همچنین از اسلام‌ گرایان خواسته بود در انتخابات شرکت کنند.

جبهه ملی اصلاحات نیز که نخست وزیر پیشین اردن ریاست آن را بر عهده دارد، روز یکشنبه با اعلام اینکه قانون انتخابات این کشور مانعی واقعی در مسیر اصلاحات به شمار می‌رود، خواستار تحریم انتخابات آتی شد.

جبهه عمل اسلامی شاخه جنبش اخوان المسلمون اردن و جبهه ملی اصلاح چهارشنبه ساعتی پس از اعلام ایجاد اصلاحات جدید مخالفت خود را اعلام و تاکید کردند ما همچنان بر این حق شهروندان تاکید داریم که باید شمار نامزدهایی را که حق انتخاب آنها  برای فهرست ملی احزاب وجود دارد برابر با شمار نامزدهای مستقل برای کرسی های حوزه های انتخابیه باشد و اگر به غیر از این امر محقق شود انتخابات غیر قانونی و غیر قابل قبول است.

* قانون جدید انتخابات

بر اساس این قانون، رای‌دهندگان باید دو رای بدهند که یکی به نامزدهای مستقل در حوزه‌های انتخاباتی و یکی نیز به نامزدهای احزاب سیاسی یا ائتلاف‌های کشوری خواهد بود.

این در حالی است که تنها 27 کرسی به نمایندگان وابسته به احزاب و ائتلاف‌های کشوری اختصاص خواهد یافت و دیگر کرسی‌های پارلمان به نمایندگان مستقل خواهد رسید.

اردن نیز مانند بسیاری از کشورهای عربی شاهد تظاهرات مستمر مخالفانی بوده است که خواستار اعمال اصلاحات سیاسی در این کشور هستند. آنها انتظار دارند این اصلاحات به آنجا منجر شود که نخست وزیر اردن با رای نمایندگان پارلمان و نه از سوی شاه انتخاب شود نه توسط پادشاه این کشور انتخاب شود.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار