نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > اردن در هفته‏ای که گذشت
 


شماره خبر :١٣٣٠٧٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/04/16    ا   ٢١:٠٢

اردن در هفته‏ای که گذشت
عقب نشینی شاه اردن برابر اسلام‌گرایان، کمک میلیارد دلاری عربستان به اردن و ادامه ناآرامی‌ها در اردن از مهم‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اردن در هفته‏ای که گذشت

عقب نشینی شاه اردن برابر اسلام‌گرایان، کمک میلیارد دلاری عربستان به اردن و ادامه ناآرامی‌ها در اردن از مهم‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.

خبرگزاری فارس: اردن در هفته‏ای که گذشت

به گزارش بیداری اسلامی، سه مقام اول، اطلاعاتی-امنیتی و نظامی اردن دو روز پیش، در سفری غیرعلنی به عربستان با ولی عهد این کشور در ریاض دیدار کردند.

شاهزاده "سلمان بن عبدالعزیز"، ولی عهد عربستان سه‌شنبه گذشته با "مشعل الزبن"، رئیس ستاد مشترک، "فیصل الشوبکی"، رئیس دستگاه اطلاعات و "حسین المجالی"،رئیس دستگاه امنیت عمومی اردن در ریاض دیدار کرد.

سفر سه تن از سران رژیم اردن به عربستان، چارچوب روابط دوجانبه دو کشور را دوباره ترسیم کرد و موضع آنها در قبال تحولات منطقه را بیش از پیش روشن کرد.

این در حالی است که روزنامه های اردنی زمان هدف و برنامه های گفت وگوی این سه ژنرال اردنی که از ارکان مهم در سیاست دولت اردن به شمار می روند اعلام نکردند و این روزنامه های سعودی بودند که این خبر را در چارچوب اخبار معمول خود از دیدار های مقامات خارجی با ولی عهد منتشر کردند.

هم اینکه هیچ شخصیت سیاسی از دولت اردن این سه ژنرال را در دیدار با ولی عهد سعودی همراهی نمی کند نشان می دهد برنامه های این دیدار به مسائلی نظامی اختصاص داشته است که برای منطقه با اهمیت است و یا به گفت وگو درباره مسائل امنیتی و مرزهای دو کشور پرداخته اند.

کارشناس اعتقاد دادند به دنبال پیروزی نامزد اخوان المسلمون در انتخابات ریاست جمهوری مصر، عربستان در پس حملات کشورهای حوزه خلیج فارس به محمد مرسی رئیس جمهور جدید مصر است؛ حمله ای که اکنون ضاحی خلفان رئیس پلیس امارات علیه اخوان المسلمون مصر در پیش گرفته است.

*مخالفت معارضان اردنی با تغییرات جدید دولت در قانون معیوب انتخابات

مخالفان اردن هفته گذشته اصلاحیه دولت در قانون جدید انتخابات این کشور که شامل افزایش 10 کرسی به فهرست ملی (فهرست احزاب سیاسی و ائتلاف ها) است و سپس ارائه به پارلمان ارائه شده است رد کردند.

"حمزه منصور"، دبیر کل حزب جبهه عمل اسلامی شاخه سیاسی جنبش اخوان المسلمون به خبرگزاری "یونایتد پرس" گفت: به اعتقاد ما شمار آرایی که یک رای دهنده در اختیار دارد از شمار نامزدهای معین برای حوزه های انتخابیه کم اهمیت تر نیست.

وی افزود: ما همچنان بر این حق شهروندان تاکید داریم که باید شمار نامزدهایی را که حق انتخاب آنها  برای فهرست ملی احزاب وجود دارد برابر با شمار نامزدهای مستقل برای کرسی های حوزه های انتخابیه باشد و اگر به غیر از این امر محقق شود انتخابات غیر قانونی و غیر قابل قبول است.

جبهه ملی اصلاح نیز که ریاست آن را احمد عبیدات، نخست وزیر اسبق مصر عهده دار است قانون انتخابات را که مورد تصویب دولت قرار گرفته رد کردند.

این حزب امروز با صدور بیانیه ای ضمن اعلام مخالفت خود با اصلاحیه قانون انتخابات تاکید کرد قانون انتخابات از آغاز باید بار دیگر تدوین شود چون این قانونی ساخته دست پارلمان هایی معیوب و تحریف شده ای است که نماینده واقعی ملت اردن نیستند.

در این بیانیه آمده است تجربه ثابت کرده که مفاد قانون کنونی انتخابات موجب تحریک جامعه اردنی و مناقشات و درگیری های اجتماعی در سطوح مختلف شده است، انسجام ملی را به هم زده است،وحدت ملی را تهدید کرده است و تاثیرات آن در برابر چشمان ما هویدا است.

در این بیانیه ضمن اعلام مخالف جبهه ملی اصلاح با قانون انتخابات و اصلاحیه هایی که در آن وارد می شود آمده است باید قانون انتخاباتی توافقی و عادلانه تدوین شود که گامی واقعی برای دستیابی به تشکیل دولت هایی از اکثریت پارلمان باشد.

جبهه ملی اصلاح در بیانیه خود آورده است بر اساس طرحی که پیشتر نیز ارائه دادیم باید شمار کرسی های اختصاصی به نماینده احزاب سیاسی یا ائتلاف ها به نیمی از کل کرسی ها افزایش یابد.

جبهه ملی اصلاح نسبت به اصرار دولت بر موضع خصمانه نسبت به حقوق قانونی اردنی ها و شکست پارلمان در تصویب قانونی دموکراتیک که مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب کند هشدار داد.

در این بیانیه آمده است: همه این موارد موجب شکست طرح اصلاح اعلام شده خواهد شد.

دولت اردن هفته گذشته پیش نویس قانون اصلاح شده انتخابات را به تصویب رساند که به موجب آن میانگین کرسی های متعلق به فهرست احزاب از 17 کرسی به 27 کرسی افزایش یافته است.

شاه اردن هفته گذشته با رد قانون انتخابات مصوب سنا و پارلمان خواستار برگزاری نشست فوری پارلمان در اول ماه جولای برای ایجاد اصلاحات در قانون انتخابات شده بود.

پیش از اصلاحیه امروز در قانون جدید انتخابات این قانون در اواخر خرداد ماه مورد تصویب پارلمان و سنا قرار گرفته بود که عبدالله دوم شاه اردن آن را تصویب نکرد.

*عقب نشینی شاه اردن برابر اسلام گرایان برای مهار انقلاب مردمی

شاه اردن به دنبال تشدید اعتراضات مردمی در عقب نشینی آشکار از بیم خیزش اخوان المسلمون اردن مشابه مصر گفت که اصلاحات بیشتری برای مشارکت سیاسی عادلانه جریان‌های اسلام‌گرا در تصمیم گیری‌ها ایجاد می‌کند.

"عبدالله دوم" شاه اردن هفته گذشته در گفت وگوی تفصیلی تلویزیونی اعلام کرد که اعتراضات مردمی و خواسته هایشان را تایید و با همه قدرت از آن حمایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه به اعتراضات مردمی به دید مثبت نگاه می‌کند گفت: آزادی بیان نشانه دموکراسی و هوشیاری ملت عزیرمان است.

عبدالله دوم یکی از دلایل اعتراضات مردمی را بی اعتمادی آنها به توانایی نهادهای رسمی در مراعات منافع ملت و پاسخ به خواسته‌هایشان و همچنین مشکلاتی همچون گرانی، فقر، بیکاری و نقص در توزیع ثروت برای همه شهروندان دانست.

شاه اردن تاکید کرد با توجه به این مسائل مردم خواستار مشارکت سیاسی گسترده‌تر و توزیع عادلانه‌تر ثروت و شفاف عمل کردن بیشتر دولت هستند.

وی تاکید کرد: من از همه این خواسته‌های مردمی با قدرت تمام حمایت می‌کنم چرا که منافع عالی ملی با آن محفوظ خواهد ماند.

شاه اردن افزود: من ایمان دارم که اساس ایجاد اصلاحات جامع مشارکت دادن بیشتر جریان‌ها در تصمیم گیری‌ها است تا شهروند در تصمیماتی که بر آینده اش تاثیر می‌گذارد شریک باشد.

شاه اردن تاکید کرد: ما می‌خواهیم مرحله نوینی را در کشور روی کار آوریم.

وی همچنین گفت که دولتش برای توسعه قانون انتخابات به موازات توسعه احزاب و تغییر شرایط کار خواهد کرد به گونه‌ای که عدالت در عضویت برابر برای همه طیف‌های جامعه مدنی برقرار شود.

عبدالله دوم تصریح کرد همه احزاب از جمله حزب جبهه عمل اسلامی شاخه سیاسی اخوان المسلمون اردن بخشی از جامعه اردنی هستند و آنها فرزندان و برادران ما هستند و ما به رای، نظر و حق آن در مشارکت سیاسی و تصمیم گیری‌های مملکت احترام می‌گذاریم.

وی با ادعای اینکه از همه احزاب و جریان‌ها در کشورش حمایت می‌کند، مردم اردن همه اقشار و احزاب را به شرکت گسترده در انتخابات پارلمانی فراخواند.

عبدالله دوم اوضاع اقتصادی کشورش را نیز مشکل توصیف کرد و گفت: من کاملا درک می‌کنم که این وضعیت بر زندگی شهروندان که برای تهیه یک لقمه نان شب را به صبح می‌رسانند تاثیر می‌گذارد بنابراین باید تصمیمات واقعی برای ایجاد راه حل‌های ریشه‌ای برای مشکلات اقتصادی اتخاذ کنیم.

شاه اردن درباره فساد رایج در دستگاه دولتی و کشورش گفت: هر فردی که ارتکاب به فساد ثابت شود بر اساس قانون مجازات می‌شود.

اظهارات جدید پادشاه اردن مبنی بر ایجاد اصلاحات بیشتر در قانون اساسی برای مشارکت به تعبیر خود عادلانه همه احزاب در حکومت، تلاشی دیرهنگام برای جلوگیری از تسری انقلاب‌های منطقه به اردن محسوب می‌شود. به عبارت بهتر عبدالله دوم از مبتلاشدن به سرنوشت مبارک، بن علی و علی عبدالله صالح به شدت هراسان است.

*اردن دخالت در درگیرهای سوریه را رد کرد

نخست وزیر اردن در راستای حفظ منافع راهبردی خود با سوریه هفته گذشته ادعا کرد که کشورش نقشی در ناآرامی‌های سوریه ندارد.

"فایز الطراونه"، نخست وزیر اردن گفت: اردن در درگیری‌های داخلی سوریه نقشی ندارد و هیچ دلیلی برای اعتراض یا حمله سوریه علیه اردن وجود ندارد.

وی با اشاره به افزایش روز افزون ورود شهروندان شهرهای مرزی سوریه به داخل خاک اردن که از ترس حملات تروریست‌ها صورت گرفته است گفت: اکنون ما ملاحظه می‌کنیم که آمار کسانی که وارد اردن می‌شوند بسیار بیشتر از کسانی است که این کشور را ترک می‌کنند.

الطراونه تاکید کرد اردن می‌خواهد ورود سوری‌ها به اردن را سر و سامان دهد و برنامه و اقداماتی برای ورود آنها به اردن تدارک ببیند.

الطراونه درباره روابط کشورش با کویت نیز گفت: ما از کویت کمک میلیاردی طلب نکرده‌ایم اما کویتی‌ها می‌خواهند میزان سرمایه گذاری خود در اردن را تا 16 میلیارد دلار تا پایان سال جاری برسانند.

فایز الطراونه دوزادهم ماه گذشته میلادی به کویت رفت و با مقامات کویتی درباره روابط دوجانبه و راه‌های تحکیم روابط در همه زمینه‌ها و راه‌های افزایش سرمایه گذاری‌های کویت که بالغ بر 10 میلیارد دلار است گفت وگو کردند.

این در حالی است که هنوز چند روز از آغاز ناآرامی‌‏ها در سوریه نگذشته بود که برخی افراد آگاه اعلام کردند اردن زمینه را برای قاچاق اسلحه به سوریه و رساندن آن به دست تروریست‏‌های این کشور فراهم می‏‌کند و عناصری از گروه‌های افراط گرای اردنی با عبور از مرز این کشور خود را به جمع تروریست‌ها می‌رسانند.

هرچند این خبر بلافاصله توسط مقامات اردنی رد شد ولی کسی شک نداشت که اردن به دلیل روابط گرم و نزدیک خود با آمریکا و رژیم صهیونیستی، مجری تصمیمات آنان است و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

البته اردن به دلیل منافع زیادی که در سوریه دارد از جمله نیاز به تامین آب از طریق سوریه و یا داد و ستدهای تجاری، تلاش کرد به طور آشکار خود را با این کشور درگیر نکند ولی گویا سمبه غرب و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پر زورتر بود و این کشور به طور آشکار خود را به عنوان یکی از صحنه گردانان توطئه جاری در سوریه معرفی کرد.

به عنوان مثال،"عبدالله دوم" شاه اردن ر بحبوح ناآرامی های سوریه در اظهاراتی مداخله جویانه از "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه خواست که در راستای منافع کشورش از قدرت کناره‌گیری کند و پیش از این کناره‌گیری فضا را برای ورود به یک مرحله سیاسی جدید در کشورش فراهم آورد.

عبدالله دوم در گفت‌وگو با رادیو بی بی سی به صراحت گفت: اگر جای اسد بودم، از قدرت کنار می‌رفتم.

بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند که این سخنان عبدالله دوم، سبب بحرانی شدن روابط میان دو همسایه خواهد شد.

اندکی پس از سخنان مداخله جویانه شاه اردن علیه سوریه، شهروندان سوری به سفارت این کشور در دمشق هجوم بردند و پرچم اردن را پایین کشیدند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که علاوه بر سخنان شاه اردن، این کشور در اقدامی همسو با خواساته‏های سران کشورهای عربی خلیج فارس، به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب رأی مثبت داد.

*کمک یک میلیارد دلاری عربستان به اردن

دولت اردن از بیم تشدید اعتراضات مردمی این کشور یک میلیارد دلار ظرف دو ماه آتی از عربستان کمک مالی دریافت می‌کند.

روزنامه الغد اردن هفته گذشته به نقل از منابع دولتی این کشور آورده است عربستان قرار است یک میلیارد دلار کمک مالی طی دو نوبت به اردن بدهد به گونه ای که 500 میلیون دلار در ماه جولای و نیم دیگر آن در آگوست آینده تحویل داده می شود.

این منابع که خواستند نامشان فاش نشود گفتند این کمک به خزینه کل واریز می شود تا بخشی از کسری بودجه کل که بالغ بر 1/8 میلیارد دلار است جبران شود.

این منابع گفتند: فایز الطراونه نخست وزیر اردن در جریان سفرر هفته گذشته خود به اردن از سوی مقامات سعودی برای اعطای این کمک اطمینان خاطر یافته است و عربستان بر حمایت از اردن برای عبور از بحران اقتصادی که با آن مواجه است تاکید کرد که از جمله این مشکلات افزایش قیمت نفت و مشکلات بخش انرژی  پس از قطع گازرسانی از سوی مصر است.

منابع اردنی همچنین آوردند که الطراونه با توجه به اوضاع سیاسی کشور و تشدید اعتراضات دولتی به وضعیت اقتصادی جاری خواستار واگذاری هر چه سریع تر این کمک مالی شده بود.

*ادامه ناآرامی‏ها در اردن و اعتراضات به برخورد امنیتی نظام

ز هفته گذشته برخی شهرهای اردن در اعتراض به امنیتی شدن فضای کشور و دستگیری فعالان سیاسی شاهد ناآرامی بوده و امروز نیز این نا آرامی ها افزایش پیدا کرد.

در شهر "صریح" عصر جمعه صدها تن از شهروندان معترض، در اقدامی، برخی خیابان های این شهر را بستند و خواستار آزادی "عبیده الشیاب" فعال سیاسی این منطقه که اخیرا توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده شدند.

از سوی دیگر، صدها تن از شهروندان امان" (پایتخت اردن) نیز در اعتراض به فضای امنیتی و اطلاعاتی حاکم بر کشور، در میدان هشتم این شهر تحصن کردند.

در این تحصن که با عنوان "به خاطر خاک اردن" برگزار شد، مشارکت کنندگان به سرکوب فعالان سیاسی توسط دستگاه اطلاعاتی و امنیتی به شدت اعتراض کردند.

نکته اساسی این تحصن افزایش سقف شعارهای مشارکت کنندگان بود که مستقیما شخص "عبدالله دوم" پادشاه این کشور را مخاطب قرار دادند و علیه وی شعار دادند.

تحصن کنندگان اعلام کردند که کشور و شهروندان تنها خطوط قرمز هستند و از این پس چیزی به نام خط قرمز در اعتراضات وجود ندارد.

معترضان پایتخت اردن اعلام کردند که این تحصن باز است و همچنان ادامه خواهد داشت.

اسلامگرایان اردن نیز پس از اقامه نماز جمعه در برابر مسجد بزرگ نزال در شهر امان تحصن کردند و خواستار توقف دخالت نیروهای اطلاعاتی  و امنیتی در امور زندگی شهروندان شدند.

در این تحصن که با عنوان "اصلاحات حتما باید انجام شود"، مشارکت کنندگان خواستار کاهش قیمت ها، تصویب قانون جدید انتخابات، تشکیل دولت منتخب مردمی و لغو تفکر امنیتی و اطلاعاتی در کشور شدند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار