نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > مخالفت معارضان اردنی با تغییرات جدید دولت در قانون معیوب انتخابات
 


شماره خبر :١٣٢٢٩٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/04/13    ا   ١٦:٥٨

مخالفت معارضان اردنی با تغییرات جدید دولت در قانون معیوب انتخابات
احزاب مخالف اردنی امروز اقدام دولت در اصلاح ناقص قانون انتخابات را رد و تاکید کردند باید از نو قانون جدید دموکراتیک و عادلانه ای تدوین شود که گامی واقعی برای دستیابی به تشکیل دولت هایی از اکثریت پارلمان باشد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : مخالفت معارضان اردنی با تغییرات جدید دولت در قانون معیوب انتخابات

احزاب مخالف اردنی امروز اقدام دولت در اصلاح ناقص قانون انتخابات را رد و تاکید کردند باید از نو قانون جدید دموکراتیک و عادلانه ای تدوین شود که گامی واقعی برای دستیابی به تشکیل دولت هایی از اکثریت پارلمان باشد.

 

خبرگزاری فارس: مخالفت معارضان اردنی با تغییرات جدید دولت در قانون معیوب انتخابات

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از روزنامه فرامنطقه ای "القدس العربی"، مخالفان اردن امروز سه شنبه اصلاحیه دولت در قانون جدید انتخابات این کشور که شامل افزایش 10 کرسی به فهرست ملی (فهرست احزاب سیاسی و ائتلاف ها) است و سپس ارائه به پارلمان ارائه شده است رد کردند.

"حمزه منصور"، دبیر کل حزب جبهه عمل اسلامی شاخه سیاسی جنبش اخوان المسلمون به خبرگزاری "یونایتد پرس" گفت: به اعتقاد ما شمار آرایی که یک رای دهنده در اختیار دارد از شمار نامزدهای معین برای حوزه های انتخابیه کم اهمیت تر نیست.

وی افزود: ما همچنان بر این حق شهروندان تاکید داریم که باید شمار نامزدهایی را که حق انتخاب آنها  برای فهرست ملی احزاب وجود دارد برابر با شمار نامزدهای مستقل برای کرسی های حوزه های انتخابیه باشد و اگر به غیر از این امر محقق شود انتخابات غیر قانونی و غیر قابل قبول است.

جبهه ملی اصلاح نیز که ریاست آن را احمد عبیدات، نخست وزیر اسبق مصر عهده دار است قانون انتخابات را که مورد تصویب دولت قرار گرفته رد کردند.

این حزب امروز با صدور بیانیه ای ضمن اعلام مخالفت خود با اصلاحیه قانون انتخابات تاکید کرد قانون انتخابات از آغاز باید بار دیگر تدوین شود چون این قانونی ساخته دست پارلمان هایی معیوب و تحریف شده ای است که نماینده واقعی ملت اردن نیستند.

در این بیانیه آمده است تجربه ثابت کرده که مفاد قانون کنونی انتخابات موجب تحریک جامعه اردنی و مناقشات و درگیری های اجتماعی در سطوح مختلف شده است، انسجام ملی را به هم زده است،وحدت ملی را تهدید کرده است و تاثیرات آن در برابر چشمان ما هویدا است.

در این بیانیه ضمن اعلام مخالف جبهه ملی اصلاح با قانون انتخابات و اصلاحیه هایی که در آن وارد می شود آمده است باید قانون انتخاباتی توافقی و عادلانه تدوین شود که گامی واقعی برای دستیابی به تشکیل دولت هایی از اکثریت پارلمان باشد.

جبهه ملی اصلاح در بیانیه خود آورده است بر اساس طرحی که پیشتر نیز ارائه دادیم باید شمار کرسی های اختصاصی به نماینده احزاب سیاسی یا ائتلاف ها به نیمی از کل کرسی ها افزایش یابد.

جبهه ملی اصلاح نسبت به اصرار دولت بر موضع خصمانه نسبت به حقوق قانونی اردنی ها و شکست پارلمان در تصویب قانونی دموکراتیک که مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب کند هشدار داد.

در این بیانیه آمده است همه این موارد موجب شکست طرح اصلاح اعلام شده خواهد شد.

دولت اردن عصر امروز پیش نویس قانون اصلاح شده انتخابات را به تصویب رساند که به موجب آن میانگین کرسی های متعلق به فهرست احزاب از 17 کرسی به 27 کرسی افزایش یافته است.

شاه اردن هفته گذشته با رد قانون انتخابات مصوب سنا و پارلمان خواستار برگزاری نشست فوری پارلمان در اول ماه جولای برای ایجاد اصلاحات در قانون انتخابات شده بود.

پیش از اصلاحیه امروز در قانون جدید انتخابات این قانون در اواخر خرداد ماه مورد تصویب پارلمان و سنا قرار گرفته بود که عبدالله دوم شاه اردن آن را تصویب نکرد.

بر اساس قانون جدید شمار کرسی های پارلمان  از 120 کرسی به 140 کرسی افزایش یافته بود (که هم اینک همین تعداد نیز بر اساس مصوبه امروز دولت به 150 کرسی افزایش یافته است) و سمهیه زنان نیز از 12 کرسی به 15 کرسی رسیده است. براساس قانون جدید، رای دهندگان باید دو برگه رای یکی برای نامزدهای مستقل در شهر خود و دیگری برای احزاب سیاسی یا ائتلاف ها در کل کشور پر کنند.

اما نامزدهای نماینده احزاب سیاسی یا ائتلاف ها فقط برای 17 کرسی با هم رقابت می کنند( که با مصوبه امروز دولت به 27 کرسی افزایش یافت) و بقیه به نامزدهای غیر حزبی اختصاص دارد.

اخوان المسلمون پیش از این آخرین انتخابات زودهنگامی را که سال 2010 برگزار شده بود در اعتراض به نظام انتخاباتی این کشور تحریم کرده بودند زیرا عقیده دارند براساس این نظام انتخاباتی نمایندگان بیشتری از مناطق روستایی که وفادار به دولت محسوب می شوند به ضرر مناطق شهری که از پایگاه های اسلامگرایان محسوب می شوند به پارلمان راه می یابند.

شاه اردن تلاش می کند انتخابات را پیش از پایان سال 2012 برگزار کند و این درحالی است که اردن شاهد تظاهرات کوچک اما منظم در بحبوحه انقلاب های کشورهای عربی به نفع اصلاحات سیاسی و اقتصادی است.

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار