نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > اردن در هفته‏ای که گذشت
 


شماره خبر :١٣٠٦١٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/04/10    ا   ٠٨:١٢

اردن در هفته‏ای که گذشت
هراس حکومت اردن از به قدرت رسیدن اسلام گراها، تاکید اردن بر ضرورت حل دیپلماتیک بحران سوریه و دیدار پادشاه اردن با خالد مشعل از مهم‏‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اردن در هفته‏ای که گذشت

هراس حکومت اردن از به قدرت رسیدن اسلام گراها، تاکید اردن بر ضرورت حل دیپلماتیک بحران سوریه و دیدار پادشاه اردن با خالد مشعل از مهم‏‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.

خبرگزاری فارس: اردن در هفته‏ای که گذشت

به گزارش بیداری اسلامی  جبهه عمل اسلامی اردن شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمون مخالفت خود را با قانون انتخابات این کشور که هفته گذشته در دو پارلمان نمایندگان و اعیان به تصویب رسیده است اعلام کرد و از عبدالله دوم شاه اردن خواست این قانون را به تصویب نرساند و دولت نجات ملی تشکیل دهد.

"حمزه منصور"، دبیر کل حزب جبهه عمل اسلامی در نشستی خبری که سه شنبه گذشته برگزار کرد همه طرف هایی را که قانون انتخابات را به تصویب رساندند یا در تصویب آن سهم داشته اند مسئول پیامدهای اجرای قانون و انعکاس آن در اوضاع اقتصادی و اجتماعی دانست و از همه نیروها خواست مخالفت خود را با آن اعلام کنند.

منصور ادامه داد: انگیزه تصویب قانون با ساختار قدیمی خود منحصر به فرد کردن قدرت و محروم کردن ملت از حق خود در استیضاح یا مجازات و همچنین انتخاب پارلمان و دولتی است که بر اساس اراده ملت تشکیل شده است.

این رهبر اخوان المسلمون تاکید کرد قانون برای هر نفر یک رای از این جهت تصویب شده است که از به قدرت رسیدن اسلام گراها و از دست رفتن منافعشان هراس دارند.

این در حالی است که منابع کادر رهبری جماعت اخوان المسلمون تاکید کردند در صورتی که قانون انتخابات با ساختار کنونی مورد تایید پادشاه قرار گیرد اخوان انتخابات را تحریم می کند.

حزب معارض وحدت مردمی اردن نیز با صدور بیانیه ای مخالفت خود را با قانون جدید انتخابات اعلام و تاکید کردند طرف های قدرت با اعمال این قانون مدافع منافع خود خواهند بود.

منابع آگاه گفتند نیروهای فعال در داخل حکومت اردن خواستار تایید هر چه سریع تر قانون جدید انتخابات از سوی پادشاه هستند آنها می گویند پادشاه نباید تسلیم آنچه باج گیری اسلام گراها خواندند بشود تا بتوانند همچون مصر و تونس امیدی برای قرار گرفتن در راس قدرت داشته باشند.

*نخست وزیر اردن مردم معترض را تهدید کرد

"فایز الطراونه" نخست وزیر اردن شهروندان معترض به حکومت پادشاهی و سیاست‌های عبدالله دوم را بسیار اندک شمار دانست و گفت: هرگونه جسارت به ساحت والاترین مقام که دنیا به آن افتخار می‌کند با اشد مجازات همراه خواهد بود.

"فایز الطراونه" در گفت وگو با تلویزیون اردن که هفته گذشته پخش شد گفت: از هم اکنون هرگونه جسارت به ساحت پادشاه با قانون مجازات روبه رو خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه های مختلف اردن هرگز اجازه هیچ گونه جسارتی به ساحت والاترین مقام در این کشور را نمی دهد اظهار داشت که خواهان امنیت و ثبات این کشور و حمایت از تحرکات مردمی است که به تعبیرش از راه های قانونی و مناسب با اخلاق اردنی باشد.

نخست وزیر اردن با وجود سرکوب اعتراضات مردمی برای ایجاد اصلاحات در این کشور ادعا کرد که دولت اردن به صیانت از آزادی بیان و نظرات دیگران در چارچوب قانون متعهد است.

وی ادامه داد: اگر مشکلی در تصمیم گیری ها یا سیاست ها است این موضوع تنها به دولت مربوط می شود و اجازه داده نمی شود به ساحت پادشاه که دنیا به آن افتخار می کند و مورد عشق و محبت و بیعت انبوه کثیر اردنی ها است تعرض شود.

الطروانه گفت ما در مدت اخیر شاهد جسارت به این مقام عالیقدر در نزد مردم اردن از سوی تعداد بسیار اندکی هستیم که از جنبش مسالمت آمیز مردم به حساب نمی‌آیند.

این در حالی است که مردم اردن در بسیاری از راهپیمایی ها و تظاهرات خود که خواستار ایجاد اصلاحات فراگیر و مبارزه با فساد و محاکمه فاسدان هستند یکصدا و کوبنده شعار «مرگ بر پادشاه» سر می دهند و خواستار برکناری وی از قدرت هستند.

در اردن نخست وزیر از سوی پادشاه انتصاب می‌شود و به دنبال آن باید رای اعتماد از پارلمان بگیرد و همواره  رأی اکثریت نمایندگان را به دست می آورد ؛ زیرا همواره سایه شاه این کشور بر سر نمایندگان است و آنها مجبور هستند به شخص منتصب از سوی وی، رأی اعتماد دهند و با دادن رأی عدم اعتماد، در برابر شخص شاه نایستند. - البته شمار اندکی از نمایندگان مخالف دولت با تشکیل فراکسیونی مخالفت خود را با دولت جدید این کشور اعلام می‌کنند ولی به دلیل تعداد اندک آنان، شانسی برای دادن رأی عدم اعتماد به نخست وزیر ندارند.

* تاکید اردن بر ضرورت حل دیپلماتیک بحران سوریه

شاه اردن در دیدار با رئیس جمهور روسیه بر ضرورت حل و فصل دیپلماتیک بحران سوریه تاکید کرد.

"ولادیمیر پوتین"، رئیس جمهور روسیه در ادامه سفر منطقه ای خود به خاورمیانه سه شنبه گذشته برای دیدار با "ملک عبدالله"، پادشاه اردن وارد این کشور شد.

رئیس جمهور روسیه به محض ورود به اردن در سواحل بحرالمیت منطقه دره اردن با عبدالله دوم شاه اردن دیدار کرد.

شاه اردن و رئیس جمهور روسیه در این دیدار بر ضرورت گسترش روابط دوجانبه در همه زمینه ها تاکید کردند.

ولادیمیر پوتین نیز اردن را شریک مهم روسیه خواند و خواستار ادامه روابط قدرتمند بین دو کشور شد.

در این گفت‌وگو که در جریان ضیافت ناهار شاه اردن صورت گرفت دو طرف به بررسی اوضاع خاورمیانه و مسائل حساسی که منطقه در برهه اخیر با آن روبه رو است پرداختند.

شاه اردن بر حمایت کشورش از ایجاد راه حل سیاسی برای بحران سوریه در چارچوب توافق اتحادیه عرب با سازمان ملل تاکید کرد.

عبدالله دوم همچنین خواستار حفظ وحدت و ثبات سوریه و توقف خشونت ها و خونریزی ها در این کشور شد.

شاه اردن و رئیس جمهور روسیه همچنین بر ضرورت کار جدی برای پیشبرد روند سازش در خاورمیانه بر مبنای تشکیل دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیلی تاکید کردند.

* شاه اردن «قانون انتخابات» مصوب سنا و پارلمان را رد کرد

شاه اردن قانون انتخابات را که هفته گذشته در سنا و پارلمان لبنان تصویب شده بود، رد کرد و خواستار اصلاح آن شد.

منابع خبری در اردن به پایگاه خبری عمون این کشور اعلام کردند که عبدالله دوم شاه این کشور قانون انتخابات را رد کرده است.

این قانون هفته گذشته در مجلس سنا و مجلس نمایندگان اردن تصویب شده بود اما شاه اردن خواستار دوره فوق‌العاده پارلمان برای اصلاح قانون انتخابات شد.

بنا بر این گزارش، منابع بلندپایه به عمون اعلام کرد که عبدالله دوم رؤسای قوای سه‌گانه را مامور کرد تا قانون انتخابات در دوره‌ فوق‌العاده‌ای که تا چند روز آینده آغاز می‌شود، اصلاح کنند.

هفته گذشته شاه اردن با فایز الطراونه و طاهر المصری و عبدالکریم الدغمی رؤسای پارلمان این کشور دیدار کرد.

منابع خبری از جمله پایگاه خبری عمون هفته گذشته از عزم شاه این کشور برای دخالت در اصلاح قانون انتخابات خبر داده بودند.

شاه اردن در عین حال تاکید کرد که روند اصلاحات ادامه خواهد داشت و بازگشتی در آن وجود ندارد.

در پی آغاز اعتراضات مردمی در منطقه، مردم اردن نیز خواستار اصلاحات جدید در عرصه سیاست و اجتماع این کشور هستند.

* بازداشت چندین افسر و عنصر امنیتی «اردنی» در سوریه

مسئولان سوری اخیرا چندین عنصر و افسر امنیتی اردنی را در شهر حمص بازداشت و 200 یونیفرم ارتش اردن از آنان کشف کردند.

هفته‌نامه الثبات لبنان در شماره هفته گذشته خود در پایگاه خبری این نشریه خبر داد که مقامات سوریه در دوره اخیر دخالت شدید اردن در این کشور را مشاهده کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، یک منبع کاملا مطلع به این نشریه لبنانی اعلام کرد که نیروهای سوریه در شهر حمص چندین عنصر و افسر امنیتی اردن را بازداشت کرده‌اند.

پیش از این مقامات سوریه عناصری از برخی کشورهای مختلف حتی کشورهای اروپایی مانند فرانسه در شهر حمص بازداشت کرده بودند.

علاوه بر این، دمشق در سال گذشته حدود 49 افسر و عنصر امنیتی ترکیه‌ای را نیز بازداشت کرده بود که تلاش‌های آنکارا برای آزادی آنان ناکام مانده است.

بنا بر اعلام این نشریه لبنانی، حدود 200 یونیفرم ارتش اردن نیز از این افراد کشف و ضبط شده است که به وضوح نشان دهنده دخالت امنیتی اردن در بحران سوریه است و آن را تشدید می‌کند.

پایگاه خبری عمون اردن نیز امروز، این خبر را تحت این عنوان که «دمشق اردن را به تشدید بحران سوریه متهم کرد»، پوشش داد و نوشت که تلویزیون سوریه این خبر را پخش کرده است.

در این خبر آمده است که دخالت اردن اخیرا با ماجرای فرار یک خلبان سوریه با میگ-21 به این کشور آغاز شد تا به افکار عمومی اینگونه وانمود شود که خلبان‌های ارتش سوریه در حال جدا شدن هستند.

اخیرا دام‌پرس سوریه با اشاره به فرار میگ 21 سوریه به اردن تصریح کرد که نیروهای امنیتی اردن با این خلبان سوری ارتباط داشتند و وی را با موارد مختلفی از جمله یک زن و مقادیر زیادی پول و وعده زندگی در اروپا ترغیب به فرار کرده‌اند.

نشریه الثبات اعلام کرد که بر خلاف شکست‌های متوالی که گروهک‌های مسلح در سوریه به دست ارتش سوریه متحمل می‌شوند آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر این شکست‌ها مدام از سقوط دولت سوریه سخن می‌گوید و رسانه‌های مغرض نیز آن را پوشش می‌دهند.

در این گزارش آمده است که بر خلاف همه فشارها مردم و ارتش سوریه هنوز به کشور خود متعهد هستند و علاوه بر التزام نهادهای دولتی به کشور، موضع متحدان سوریه یعنی روسیه و ایران ثابت باقی مانده است.

* دیدار مشعل و پادشاه اردن

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس که در رأس هیئتی از این جنبش به امان پایتخت اردن سفر کرده است، با پادشاه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

"خالد مشعل" پنجشنبه گذشته در رأس هیئتی از حماس وارد امان شد و با "عبدالله دوم" پادشاه اردن دیدار و گفت‌وگو کرد.

این دومین دیدار مشعل با پادشاه اردن از اوایل سال جاری به دنبال ازسرگیری روابط بین دو طرف است.

دفتر پادشاهی اردن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که عبدالله دوم در این دیدار بر بکارگیری همه تلاش‌ها به منظور حل‌وفصل عادلانه و فراگیر قضیه فلسطین به عنوان قضیه اصلی و محوری درگیری در منطقه تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است که عبدالله دوم بر حمایت اردن از حق ملت فلسطین در تحقق خواسته‌های خود و تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای سال 1967 به پایتختی قدس شرقی از طریق مذاکرات با استناد به راه‌حل دو کشور و قطعنامه‌های بین‌المللی و طرح صلح عربی تاکید کرد.

از سوی دیگر مشعل بر عمق روابط بین اردن و ملت فلسطین تاکید و تصریح کرد: اردن و پادشاه این کشور در قلب و سر ما جا دارند و ما برای خدمت به اردن در تمامی مسائل تلاش خواهیم کرد.

وی تلاش‌های صورت گرفته در جهت انجام اصلاحات در اردن در تمامی زمینه‌ها به منظور توسعه و رشد و مدرن‌سازی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در اردن و نیز تعامل با بهار عربی را که عبدالله دوم آن را فرصتی برای عمیق‌تر کردن دموکراسی در این کشور می‌داند، ستود.

پس از این دیدار ضیافت ناهاری نیز به میزبانی عبدالله دوم برای مهمانان هیئت حماس به ریاست مشعل ترتیب داده شد که در این مهمانی شاهزاده "علی بن حسین"، "فایز الطراونه" نخست‌وزیر، "ریاض ابوکرکی" رئیس دفتر پادشاهی و "عماد فاخوری" مدیر پادشاه حضور داشتند.

قرار است مشعل و هیئت همراه وی همچنین با مسئولان سیاسی و امنیتی اردن از جمله نخست‌وزیر و مدیر اطلاعات این کشور دیدار و گفت‌وگو کنند.

* برگزاری تظاهرات "جمعه پیروزی ملت" در اردن

هزاران تن از شهروندان شهر "امان" (پایتخت اردن) در ادامه فعالیت های اعتراضی خود به عملکرد نظام، با برگزاری تظاهراتی از مقابل مسجد حسینی در مرکز این شهر، خواستار کاهش فوری قیمت ها در کشور شدند.

در این تظاهرات که با عنوان جمعه پیروزی ملت و توسط جماعت اخوان المسلمین برگزار شد، دانشجویان، اعضای احزاب و اتحادیه های صنفی و شهروندان عادی حضور داشتند.

شهروندان معترض پایتخت، سیاست های اقتصادی دولت را به شدت محکوم کردند.

تظاهرات کنندگان قانون انتخاباتی را که اخیرا به تصویب مجلس رسید و پادشاه نیز با آن موافقت کرده است به شدت محکوم کردند.

محکوم کردن موج بازداشت شهروندان و لزوم تحقق آزادی بیان در کشور از دیگر شعارهای شهروندان بود.

شهروندان اردنی همچنین خواستار تحقق فوری اصلاحات سیاسی از جمله انحلال پارلمان، برکناری دولت و تشکیل دولت منتخب مردمی شدند.

شرکت کنندگان ضمن تبریک به محمد مرسی و ملت مصر به منظور انتخاب رئیس جمهور انقلابی، رهایی ملت مصر از دست یک دیکتاتور را پیروزی بزرگ این ملت توصیف کردند.

سایر شهرهای اردن از جمله کرک، معان، اربد، طفیله، شوبک و سلط نیز شاهد برگزاری تظاهرات مشابه بود.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار