نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > بیکاری و تعدیل نیرو، نگرانی بزرگ شهروندان اردنی
 


شماره خبر :١١٨٢٧٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/03/08    ا   ١٢:٣٧

بیکاری و تعدیل نیرو، نگرانی بزرگ شهروندان اردنی
روند اعتراضات شهروندان اردنی به وضعیت مدیریتی کشور در حالی طی ماه‏های اخیر به اوج خود رسیده که بیکاری و تعدیل نیرو، نگرانی بزرگ شهروندان اردنی به شمار می‏رود.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : بیکاری و تعدیل نیرو، نگرانی بزرگ شهروندان اردنی

 روند اعتراضات شهروندان اردنی به وضعیت مدیریتی کشور در حالی طی ماه‏های اخیر به اوج خود رسیده که بیکاری و تعدیل نیرو، نگرانی بزرگ شهروندان اردنی به شمار می‏رود.

خبرگزاری فارس: بیکاری و تعدیل نیرو، نگرانی بزرگ شهروندان اردنی

به گزارش بیداری اسلامی، شهروندان اردنی از ابتدای سال گذشته میلادی با برگزاری فعالیت های مختلف، اعتراض خود را به ضعف مدیریت نظام این کشور نشان داده اند و خواستار تحقق اصلاحات فوری در کشور از جمله بهبود وضعیت معیشتی شهروندان شده اند.

در این میان، بالا رفتن نرخ بیکاری و روند رو به رشد تعدیل نیروی کار، تبدیل به دغدغه ای بزرگ برای شهروندان این کشور شده است.

از زمان آغاز اعتراضات مردمی به عملکرد نظام، شهروندان این کشور به اشکال مختلف نسبت به وضعیت موجود در کشور اعتراض کرده اند و هفته گذشته، چهارمین شهروند اردنی نیز در اعتراض به وضعیت بد زندگی، خود سوزی کرد.

این شهروند اردنی که "احمد مطارنه" نام داشت، پس از آنکه از شرکت برق این کشور اخراج شد و نتوانست هزینه های زندگی خود را تامین کند، اقدام به خود سوزی کرد.

علاوه بر این موارد، طی ماه های گذشته ده‏ها مورد اقدام به خودکشی به روش های مختلف نیز در اردن گزارش شده که منشأ همه آنها بیکاری یا اخراج از کار بوده است.

ولی مساله خودکشی احمد مطارنه اعتراض و نارضایتی شدید شهروندان را به دنبال داشت؛ چرا که وی دارای 9 فرزند بود و اکنون پس از مرگش، سرنوشت این 9 فزند در هاله ای از ابهام قرار دارد.

همکاران این شهروند اردنی اعلام کردند که به زودی در حمایت از خانواده وی و نیز اعتراض به عملکرد دولت در زمینه تعدیل نیرو، در برابر اداره کل برق این کشور تحصن خواهند کرد.

این تحصن قرار است با عنوان "سر ما را قطع کنید ولی روزی ما را قطع نکنید" برگزار شود.

بر اساس اعلام اتحادیه مستقل کارگران اردن، تحصن کنندگان با انجام این تحصن، ضمن اعتراض به عملکرد دولت، خواستار پرداخت حق و حقوق مطارنه به خانواده اش خواهند شد.

اتحادیه مستقل کارگران اردن با صدور بیانیه ای که یک نسخه از آن در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفت، مسوولیت خودکشی این شهروند اردنی را متوجه دولت این کشور کرد و تاکید نمود که این سیاست دولت، در آینده قربانیان بیشتری نیز خواهد داشت.

مساله خودکشی شهروندان بیکار یا اخراجی اردن می تواند تلنگر بزرگی برای دولت این کشور باشد؛ زیرا موضوع بیکاری و یا اخراج از کار شهروندان، همچون گلوله ای برفی، روز به روز در حال افزایش و بزرگ شدن است و احتمال می رود که ادامه روند کنونی، بحرانی تازه برای اردن به همراه داشته باشد.

در حال حاضر و بر اساس آمار رسمی دولت اردن –که بدون شک کمتر از واقعیت موجود است- نرخ بیکاری در اردن میان تحصیل کردگان با حداقل مدرک کارشناسی، 5/15% است. این در حالیست که در برخی از استانها از جمله استان "کرک" (جنوب اردن)، این میزان به 8/18% می رسد.

با وجود این مشکل، شهروندان اردنی بر این گمان هستند که نهادهای دولتی –همچون سایر کشورها- امن ترین شرایط کاری را دارد ولی غافل از اینکه بیتشرین میزان اخراج و تعدیل نیروی کار، در نهادهای دولتی صورت می گیرد.

به عنوان مثال، تنها در 4 ماهه نخست سال جاری میلادی، نزدیک به 1000 نیروی کار از نهادهای دولتی این کشور اخراج شده اند و این میزان در قیاس با میزان جمعیت اردن که حدود 7 میلیون نفر است، بسیار بالا می‏باشد.

مسوولان اتحادیه های صنفی اردن از مدتها پیش نسبت به این موضوع هشدار داده و اعلام کرده اند که با ادامه سیاست جاری دولت، باید در انتظار اخراج هزاران تن از نیروهای کار در کشور طی ماه های آتی بود.

در همین راستا، جامعه شناسان و آسیب شناسان اجتماعی اردن هشدار داده اند که با ادامه وضعیت موجود و افزایش بحران بیکاری در میان جوانان بویژه تحصیلکردگان، احتمال وقوع خطرات بسیاری در کشور وجود دارد.

این کارشناسان همچنین خواستار بررسی جدی این موضوع شده اند و اعلام کرده اند که در صورت بی توجهی به این پدیده، میزان خودکشی، جرم و ناهنجاری در میان افراد بیکار، به شدت افزایش خواهد یافت.

این مسائل در حالی مطرح است که سالانه حدود 40 هزار شهروند اردنی از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل می شوند ولی تنها بین 4 تا 7 هزار تن از آنان جذب بازار کار می شوند و بقیه بیکار می مانند.

علاوه بر این، بازار کار اردن در بسیاری از رشته ها و تخصصات، اشباع شده و تا سال ها، هیچ فرصتی برای اشتغال برخی تخصصات وجود ندارد.

"ح.ل" یک دانشجوی اردنی که در مقطع دکتری مشغول به تحصیل است در همین راستا به خبرگزاری فارس گفت: متاسفانه جوانان اردنی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، پس از سال ها زحمت و پرداخت هزینه های بالا، هیچ امیدی برای یافت کار ندارند.

وی افزود: من خودم از زمان گرفتن مدرک کارشناسی تا اکنون که دانشجوی دوره دکتری هستم، به هر دری زدم تا بتوانم شغلی متناسب با تخصصم بیابم ولی موفق نشدم و اکنون 3 سال است که به عنوان ویراستار پاره وقت وبا حقوق 150 دینار (معادل 210 دلار) در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار مشغول فعالیت هستم .

این دانشجوی اردنی تصریح کرد: امثال من بسیار زیاد هستند؛ کسانی که سال ها رنج تحصیل را به جان می خرند ولی پس از فراغت از تحصیل، کاری نمی یابند و از همین رو، عده ای خودکشی می کنند، عده ای افسردگی می گیرند، عده ای بزهکار می شوند، عده ای کارهای سطح پایین و غیر تخصصی انجام می دهند و تعدادی نیز جهت اشتغال به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر می کنند.

اکنون دیگر شکی نیست که بیکاری و یا اخراج از کار، به بحرانی بزرگ برای شهروندان این کشور بویژه قشر تحصیلکرده تبدیل شده و در صورت بی توجهی نظام اردن به این مساله، می توان انتظار پیامدهای ناگواری را در این کشور داشت.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار