نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > تظاهرات‌کنندگان اردنی: تغییر چهره‌ها کافی نیست/ملت باید دولت را انتخاب کند نه شاه
 


شماره خبر :١٠٠١٦٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/02/08    ا   ١٨:٥١

تظاهرات‌کنندگان اردنی: تغییر چهره‌ها کافی نیست/ملت باید دولت را انتخاب کند نه شاه
شهروندان اردنی پس از اقامه نماز جمعه با برگزاری تظاهراتی ضمن حمله به نخست وزیر جدید این کشور او را خائن به آرمان ملت فلسطین خواندند و اعتراض خود را به نحوه تشکیل دولت در کشور نشان دادند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تظاهرات‌کنندگان اردنی: تغییر چهره‌ها کافی نیست/ملت باید دولت را انتخاب کند نه شاه

شهروندان اردنی پس از اقامه نماز جمعه با برگزاری تظاهراتی ضمن حمله به نخست وزیر جدید این کشور او را خائن به آرمان ملت فلسطین خواندند و اعتراض خود را به نحوه تشکیل دولت در کشور نشان دادند.
خبرگزاری فارس: تظاهرات‌کنندگان اردنی:  تغییر چهره‌ها کافی نیست/ملت باید دولت را انتخاب کند نه شاه

به گزارش بیداری اسلامی، شهروندان اردنی پس از اقامه نماز جمعه با برگزاری تظاهراتی ضمن حمله به نخست وزیر جدید این کشور، اعتراض خود را به نحوه تشکیل دولت در کشور نشان دادند.

در  شهر "امان" (پایتخت اردن)، تظاهراتی به دعوت اسلامگرایان (جماعت اخوان المسلمون و حزب جبهه عمل اسلامی) و سایر نیروهای مخالف دولت و با نام "جمعه میهن" برگزار شد.

در این تظاهرات که هزاران تن از شهروندان معترض حضور داشتند، شرکت کنندگان نحوه تعیین دولت را نادیده گرفتن خواست ملت توصیف کردند.

تظاهرات کنندگان همچنین با اشاره به تلاش "فایز طراونه" نخست وزیر جدید اردن در به امضا رسیدن پیمان سازش اردن و فلسطین در سال 1994 (موسوم به وادی عربه)، وی را خائن به ملت و آرمان های فلسطین برشمردند.

شهروندان، طراونه را مسوول اصلی عادی سازی روابط اردن و رژیم صهیونیستی در سایه افزایش وحشگیری این رژم علیه ملت مظلوم فلسطین دانستند.

پارلمان اردن نیز از خشم ملت در امان نماند و هدف حمله تند معترضین قرار گرفت.

تظاهرات کنندگان با سر دادن شعارهایی علیه پارلمان اعلام کردند که 111 نفر (اشاره به 111 نماینده پارلمان)، کشور را رایگان فروختند.

شهروندان اردنی همچنین خواستار انحلال پارلمان شدند و این پارلمان را لکه ننگی برای کشور توصیف کردند.

معترضان اردنی همچنین شعار دادند که ملت خواستار تغییر سیاست و مدیریت کشور است و تغییر چهره ها با همان خط مشی قبلی هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.

تظاهرات کنندگان اردنی تاکید کردند که ملت باید منبع قدرت باشد و بتواند دولت را انتخاب کند تا اصلاحات مورد نظر شهروندان در کشور محقق گردد.

سالم فلاحات رهبر سابق اخوان المسلمین اردن نیز در حاشیه این تظاهرات گفت: متاسفانه پارلمان اردن کارآیی و لیاقت خود را از دست داده و باید هرچه سریع تر منحل شود تا پس از تصویب قانون جدید انتخابات، پارلمانی که نماینده حقیقی ملت باشد بر سر کار آید.

"اکرم الحصنی" دبیرکل حزب بعث سوسیالیست اردن نیز که در این تظاهرات حضور داشت، اعلام کرد که پارلمان به هیچ وجه بر اساس منافع و مصالح ملت گام بر نمی دارد.

وی همچنین بر لزوم تشکیل دولت منتخب مردمی و یا منتخب پارلمانی در کشور تاکید کرد.

"موسی الحدید" سرلشکر بانشسته اردنی نیز که برای نخستین بار در تظاهرات ضد دولتی حضور پیدا می کرد، با اشاره به مشکلات اساسی کشور از جمله عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، نبودن آزادی بیان و اندیشه، عدم تعدیل قانون اساسی و نحوه تشکیل دولت، خواستار تحقق فوری اصلاحات در کشور شد.

در این تظاهرات که معترضان سایر شهرهای اردن نیز حضور داشتند، شرکت کنندگان از نظام این کشور خواستند تا به جای وقت کشی و تغییراتی سطحی و بی اثر، هرچه سریع تر اصلاحات حقیقی را در کشور محقق کند.

حضور انبوه نیروهای امنیتی در مسیر این تظاهرات، از نکات قابل توجه بود.

بر اساس گزارش‌های رسیده، برخی از شهرهای دور از پایتخت نیز شاهد برگزاری فعالیت های اعتراضی به تعیین نخست وزیر جدید و نیز ادامه سیاست های ضد مردمی نظام بود.

در شهر کرک، صدها تن از شهروندان با برگزاری تظاهرات اعتراضی، نارضایتی خود را از نحوه تشکیل دولت توسط شخص پادشاه اعلام کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات اعلام کردند که زمان تعیین نخست وزیر توسط پادشاه به سر آمده و ملت باید بتواند دولت مورد نظر خود را انتخاب کند و اینگونه کشور شاهد حاکمیت ملت باشد.

جنبش جوانان و مردمی جنوب اردن نیز با صدور بیانیه ای که یک نسخه از آن در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفت، ضمن ابراز نارضایتی از نحوه تشکیل دولت، خواستار توجه بیشتر نظام به به مطالبات مردمی شد.

این جنبش همچنین اعلام کرد که تمام نهادهای اردن از جمله پارلمان، دولت و قوه قضائیه صرفا به دنبال منافع شخصی خود هستند و در این میان ملت هستند که قربانی خودخواهی مسوولان می شوند.

جنبش جوانان و مردمی اردن تاکید کرد که تا تحقق کامل مطالبات ملت، به فعالیت های اعتراضی خود ادامه خواهد داد.

عبدالله دوم" پادشاه اردن پس از موافقت با استعفای ناگهانی "عون الخصاونة" نخست‌وزیر این کشور آن هم پس از گذشت 6 ماه از آغاز مسوولیتش، روز گذشته "فایز طراونة" را بعنوان نخست‌وزیر جدید اردن انتخاب و وی را مامور تشکیل کابینه جدید کرد.

این اقدام پادشاه اردن سبب نارضایتی شدید احزاب و شهروندان اردنی شده است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار