نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > اندیشکده ها 
اخبار > عملکرد اوباما عامل گسترش نفوذ تکفیری‌های «داعش» در عراق و سوریه است/مرکز ثقل بحران عراق در سوریه قرار دارد
 


شماره خبر :٣٨١٨١٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/04/22    ا   ٠٩:٢١

مرکز سابان:
عملکرد اوباما عامل گسترش نفوذ تکفیری‌های «داعش» در عراق و سوریه است/مرکز ثقل بحران عراق در سوریه قرار دارد
پژوهشگر مرکز سابان در مقاله‌ای ضمن انتقاد از رویکرد اوباما در مواجهه با بحران سوریه و عراق، عملکرد دولت وی را عامل گسترش نفوذ تکفیری‌های داعش در این دو کشور دانسته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  عملکرد اوباما عامل گسترش نفوذ تکفیری‌های «داعش» در عراق و سوریه است/مرکز ثقل بحران عراق در سوریه قرار دارد

«میشائیل دوران»، پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه در مرکز «سابان» وابسته به موسسه مطالعاتی «بروکینگز» در تحلیلی با عنوان «عدم شناسایی صحیح منازعات در عراق و سوریه» به انتقاد از رویکرد اوباما در خصوص بحران‌های حاضر در خاورمیانه پرداخته است.

«دوران» در این یادداشت آورده است که با «اشغال شهر موصل در دهمین روز از ماه گذشته میلادی، بحث بر سر نقش و وظایف آمریکا در خصوص وضعیت عراق پس از سقوط صدام بالا گرفت. از یک طرف افرادی همچون«بیل کلینتون» رئیس جمهور  اسبق آمریکا، مسئولیت مشکلات حاضر در خاورمیانه و عراق را به عهده «جرج بوش» و آغاز جنگ در این کشور توسط وی دانستند. کلینتون با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی گفت که اگر بوش جنگ عراق را به راه نینداخته بود،‌ هرگز شرایط حاضر رقم نمی‌خورد. از طرف دیگر، عده‌ای دیگر معتقدند که غفلت اوباما از عراق می‌تواند بیش از تصمیم بوش مبنی بر مداخله در عراق مشکل ساز شود.»

این پژوهشگر در ادامه می‌افزاید: «با این حال به این نکته مهم باید توجه داشت که جنگ عراق هم اکنون پایان یافته است و صعود داعش زیرمجموعه جنگ و نزاعی جدید است که دامنه آن از بغداد تا بیروت را شامل می‌شود. جنگ حاضر پارامترها و ویژگی‌های خاص خود را دارد. در این میان این سوال به ذهن خطور می‌کند که جنگ حاضر بر سر چه چیزی است؟ چه کسانی در این معرکه جدید درگیرند؟ منافع حیاتی آمریکا در کدام سو وجود دارد؟ و آمریکا چه استراتژی را باید دنبال کند؟»

به اعتقاد «دوران»، به طور خلاصه می‌توان گفت که جنگ جدید، منازعه‌ای بر سر نظم منطقه‌ای‌ است. توازن قوا در آینده بسته به وضعیت سیاسی و سرزمینی عراق، سوریه و لبنان خواهد بود. با وجود این که شرایط پیرامون بحران عراق بسیار پیچیده شده است و بنظر می‌رسد بازیگران مختلفی بدون پیروی از هرگونه الگوی خاص در این وضعیت درگیر شده‌اند اما با بررسی دقیق‌تر موضوع در سطحی استراتژیک می‌توان سه طرف عمده را در منازعه حاضر تشخیص داد:

ایران و نیروهای وابسته به آن؛ داعش و طرفداران افراط گرای آن؛ ترکیه،عربستان سعودی، اردن، امارات متحده عربی و اسرائیل

در این شرایط آمریکا باید جانب کدام طرف را حفظ کند. پیچیدگی وضعیت مذکور، آمریکا را از ایستادن در کنار متحدین همیشگی خود دور کرده است. در شرایط حاضر اوباما بر خلاف همیشه ناخواسته در کنار ایران قرار گرفته است.

برای روشن‌تر شدن موضوع باید نگاه خود را از سطح مواضع اعلامی اوباما به سطح مواضع علنی آمریکا گسترش دهیم.

بحران حاضر، آمریکا را به عراق باز می‌گرداند. در مورد عراق توازن و هماهنگی مواضع اوباما با منافع ایران بیشتر از هر موردی آشکار خواهد شد. در شانزدهم ماه ژوئن، اوباما 300 مشاور نظامی را به آمریکا فرستاد. دو هفته بعد نیز ارتش اقدام به اعزام حدود 200 نظامی برای پرواز با بالگردهای گشت‌زنی و هدایت پهپادهای نظارتی به عراق کرد. پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق در سال2011، ایران نفوذ قابل ملاحظه‌ای در سرویس‌های امنیتی عراق داشته است. بنابراین ورود هرگونه نیروی نظامی آمریکا به عراق در شرایط حاضر به معنای تحکیم مواضع ایران و به اشتراک گذاشتن کلیه اطلاعات با ایران است.

در شرایط پیچیده حاضر بنظر می‌رسد اوباما و ایران هر دو حاوی یک پیام برای عراق می‌باشند. در این خصوص می‌شود به هماهنگی مواضع دو کشور در مورد مخالفت با استقلال کردستان اشاره کرد.

این گزارش سپس ادامه داد که پس از حمله تکفیری‌ها به موصل، ایران همه تلاش خود را کرده است که « مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق را به ایستادگی در مقابل داعش ترغیب کند. جان کری نیز برای صحبت با بارزانی و انتقال پیامی مشابه با وی در اربیل دیدار کرد.

جنگ عراق این درس را به آمریکا داده است که برای مبارزه با تروریسم، آمریکا ناگزیر است شرکای سنی مذهب را در جانب خود حفظ کند و راحترین گزینه در این راه این است که آمریکا رژیم امنیتی قابل اعتمادی را برای سنی‌های غیر تکفیری و غیر افراطی فراهم کند. اما در شرایط حاضر این افراد در عراق و آمریکا اعتماد خود را به آمریکا از دست داده‌اند.

اوباما و دولت وی در شناسایی مرکز ثقل بحران حاضر دچار مشکل شده است و تا زمانیکه دیدگاه خود را نسبت به این موضوع اصلاح نکنند، شرایط بهبود نخواهد یافت. مرکز ثقل کشمکش‌های حاضر در سوریه قرار دارد. تا زمانی که اسد در سوریه بر قدرت باقی بماند و سوریه آسیب پذیر باشد، این سرزمین بیشترین پتانسیل را برای جذب نیروهای تکفیری از سراسر دنیا و انتقال آنها به سایر نقاط خواهد داشت. با تشخیص اشتباه مرکز ثقل منازعه، سیاست‌های اوباما منجر به پیشروی داعش در سوریه و عراق و همزمان با آن گسترش موقعیت ایران در منطقه شده است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار