نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > یادداشت - سوریه 
اخبار > آزادسازی حلب؛ گامی به سوی صلح در سوریه
 


شماره خبر :٥١٠٩٠٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/09/25    ا   ٠٦:٠٥

سمانه سعادت
آزادسازی حلب؛ گامی به سوی صلح در سوریه
نبرد سرنوشت ساز حلب که مادر جنگ ها در سوریه نام گرفت با آزادسازی این شهر به سرانجام رسید؛ دستاورد مهمی که با پایداری ارتش سوریه، نیروهای مقاومت و حامیان دولت دمشق به دست آمد. گام بعدی که همان حفظ دستاوردهای این پیروزی تمام عیار در برهه کنونی است؛ اهمیتی کمتر از آزادسازی شهر ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  آزادسازی حلب؛ گامی به سوی صلح در سوریه

حلب، دومین شهر مهم و قلب اقتصادی سال های نه چندان دور سوریه که چهار سال پیش 2 تکه شد و به اشغال تروریست های مسلح مخالف دولت سوریه درآمد، سرانجام آزاد شد.

ناآرامی های سوریه در حالی ششمین سال خود را پشت سر می گذارد که در همان ماه های نخستین تبدیل به جنگی تمام عیار شد. طی این سال ها مخالفان مسلح و افراط گرایان دهشت افکن با برخورداری از پشتیبانی حامیان منطقه ای و بین المللی خود آتش درگیری هایی را برافروختند که هوده ای جز کشتار و آواره شدن مردم بی دفاع و غیرنظامیان سوری نداشت.
اگرچه تروریست ها در ابتدای جنگ داخلی سوریه پیشروی های سریعی داشتند و توانستند بخش های مهم و وسیعی از خاک این کشور را به تصرف خود درآورند اما سرانجام این دولت دمشق بود که با بسیج نیروهای دولتی و مردمی عملیات متعددی را برای باز پس گیری مناطق اشغالی صورت داد و روستا به روستا و شهر به شهر خاک سوریه را آزاد کرد و مردم آواره از شهر و دیار را به خانه و کاشانه خود بازگرداند.
بازپس گیری حلب در امتداد نوار پیروزی های نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه و حمایت سیاسی و مستشاری جمهوری اسلامی ایران رخ داد. عملیات آزادسازی حلب از تیرماه سال جاری به طور جدی آغاز شد و نیروهای سوری با پیش گرفتن راهبرد عملیات گام به گام و آهسته و پیوسته، روندی منطقی و زنجیروار را برای رسیدن به هدف پیمودند. در طول این مدت بسیاری از نهادهای بین المللی مدعی دفاع از حقوق غیرنظامیان در قبال جنایات تروریست ها و استفاده آنها از مردم بی دفاع حلب به عنوان سپر انسانی، سکوت کردند.
از حدود سه هفته پیش یعنی 30 آبان ماه (20 نوامبر) این عملیات سرعت بیشتری گرفت و دولت موفق شد بر حدود 70 درصد محله های شرقی حلب تسلط پیدا کند و هم اکنون نیز خبرها نشان از آزادی کامل این شهر، جشن مردم در خیابان ها و آغاز روند بازگشت آواره ها به شرق حلب دارد.
بدون شک آزادی حلب از نظر نمادین و نیز راهبردی از اهمیت بالایی برخوردار است و به مثابه قطع سر مار در مسیر مبارزه با تروریست ها در سوریه است. هم مرزی با ترکیه یا به عبارت بهتر امکان ارتباط با خارج خاک سوریه از طریق این شهر، موقعیت بسیار مناسبی را برای تروریست ها به منظور نقل و انتقال سلاح و تجهیز و تقویتشان مهیا ساخته بود. پرواضح است که با تسلط دولت دمشق بر این شهر، عرصه بر تروریست ها بسیار تنگتر از گذشته خواهد شد.
آنچه پس از آزادسازی حلب پیش بینی می شود اینکه تروریست ها از پای نخواهند نشست و به عملیات خود ادامه می دهند. احتمال می رود جنگ گروه های تروریستی با نیروهای دولتی به صورت غیر متمرکز ادامه یابد تا از این طریق در مسیر تمرکز ارتش سوریه برای باز پس گیری دیگر شهرها مانع تراشی کنند. حرکت رو به جلو و تلاش برای پیشروی و آزادسازی دیگر مناطق از چنگ تروریست ها هر چند ضروری است اما در این میان نباید از حفظ دستاوردهای به دست آمده در نبردهای پیشین غافل شد. بارها پس از تصرف یک منطقه و عقب نشینی تروریست های مسلح، پوشش و حمایت ناکافی از مناطق آزادشده، سبب یورش دوباره تروریست ها شده است. بهترین شاهد مثال وضعیت این روزهای شهر پالمیرا (تدمر) است که با مرارت های بسیار از تروریست ها بازپس گرفته شد اما روزهای اخیر خبرها حاکی از حمله مجدد و سهمگین تروریست ها به این شهر است.
دولت دمشق با در نظر داشتن 2 ملاحظه سیاسی و امنیتی می تواند از دستاوردهایی که با دشواری حاصل شده حراست کند. به این شکل که با هماهنگی و همکاری موثر نیروهای امنیتی و تلاش در جهت برقراری امنیت و همچنین پرهیز از بازگشت خشونت، در جهت بازگرداندن نظم به مناطق آزاد شده گام بردارد. همچنین در کوتاه ترین زمان ممکن باید با رسیدگی به خواست های مردمی و امور آسیب دیدگان روابط دولت و شهروندان استحکام یابد.
در ادامه باید گفت، اهمیت آزادسازی حلب به عنوان نقطه کانونی تمرکز گروه های مسلح مخالف دولت سوریه و تروریست های داعش برکسی پوشیده نیست اما روشن است که حل بحران سوریه به طور ریشه ای تنها از راه های نظامی و پیروزی در عرصه تحولات میدانی میسر نیست.
از دید بسیاری از ناظران، راه حل نهایی بحران سوریه پیمودن فرایند صلح از طریق گفت وگو است. از این منظر بدون شکل گیری اراده جهانی برای حل بحران سوریه و حمایت از گفت وگوهای سیاسی نمی توان به چشم انداز صلح پایدار در این کشور امید داشت. تا زمانی که برخی بازیگران همچنان ضربه زدن به حکومت قانونی دمشق را دنبال می کنند، تروریست ها تجهیز و تقویت می شوند و دورنمای صلح نهایی و آرامش همچنان در محاق خواهد بود.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار