نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > بحران سوریه، اجرای طرح خاورمیانه بزرگ توسط اردوغان بود/ پیوند تفکر اموی با امپریالیسم برای ضمانت اسرائیل
 


شماره خبر :٥٠٣٠٨٦ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/07/04    ا   ٠٩:٥١

گفت‌وگوی اختصاصی با «معراج اورال»
بحران سوریه، اجرای طرح خاورمیانه بزرگ توسط اردوغان بود/ پیوند تفکر اموی با امپریالیسم برای ضمانت اسرائیل
فرمانده لواء اسکندورن سوریه با تحلیل جامعی از ۶سال بحران تحمیلی سوریه و نقش بازیگران منطقه ای و بین المللی در این بحران گفت: در هر برهه از تاریخ، تفکر اموی یک تفکر استکباری و دیکتاتوری و تفکری بود که مال و جان دیگران را به یغما برده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : بحران سوریه، اجرای طرح خاورمیانه بزرگ توسط اردوغان بود/ پیوند تفکر اموی با امپریالیسم برای ضمانت اسرائیل

حسین کاظم پور: فروردین امسال گروه تکفیری- تروریستی «احرار شام» اعلام کرد که بعد از مدتها کار اطلاعاتی توانسته به یک موفقیت بزرگ دست یابد و یکی از شخصیت های مهم سوری را هدف خمپاره قرار دهد و او را ترور کنند. خبری که با پوشش گسترده رسانه های ترکیه همراه شد. این شخص کسی نبود جز «معراج اورال» فرمانده بزرگ مقاومت مردمی سوریه و فرمانده گروه «المقاومة السوریة/ الجبهة الشعبیة لتحریر لواء اسکندرون».

گفته شده در ژوئن 1939 در حالی که سوریه ای ها با رژیم استعمارگر فرانسه در حال نبرد بودند، فرانسه استان اسکندرون سوریه را به ترکیه بخشید و بدین سان یکی از اختلافات مهم سوریه و ترکیه در طول تاریخ رقم خورد، شامل اختلاف بر سر آب، مساله کردهای سوریه و همین استان اسکندرون. سه مساله ای که سالها مورد مناقشه دو همسایه بوده است. علوی های اسکندرون که حالا در ترکیه هاتای نام گرفته در طول تاریخ تلاش های زیادی برای پیوستن به موطن اصلی خود یعنی سوریه کردند که تا کنون بی نتیجه مانده است. یکی از این گروه های علوی که مرکز آن در لاذقیه است و هم اینک در کنار ارتش سوریه با تروریست ها می جنگد گروه مقاومت سوریه است.

صبح یک روز تابستانی در لاذقیه مهمان فرمانده این گروه بودیم که وقتی از آن ادعای احرار شام سوال کردیم خندید. فردی مصمم و با نفوذ که نیروهایش بسیار دوستش دارند.

معراج اورال یا آن طور که سوریها صدایش می کنند، علی کیالی به طور جدی حرکت گروهش را در سال 2011 آغاز کرد اما نام وی در انفجار های سال 2013  ریحانلی هاتای در رسانه ها مطرح شد. ترکیه وی را مظنون اصلی این انفجارها مطرح کرد. اما وی از همان ابتدا این اتهام را رد کرد.

حوزه ی فعالیت این گروه که در آن در کنار علوی ها، شیعیان، اهل تسنن، مسیحی و اتباعی از کشور ترکیه می جنگند،بیشتر شمال شهر لاذقیه است اما در جسر الشغور، کسب، ریف حماه، ادلب و... هم عملیات هایی را انجام داده اند. با توجه به هماهنگی شان با ارتش سوریه هم اکنون بیشتر قوای آنها در شهر حلب در کنار دیگر نیروهای سوری در حال نبرد با تروریست ها هستند.

 پیش از هر چیز می خواهم از خودتان برایمان بگویید. شما یک معما هستید. می گویند در انطاکیه به دنیا آمده اید اما تابعیت سوری دارید. همچنین گفته شده از نظر سیاسی لیبرال یا حتی سکولار هستید حال آن که برخی دیگر می گویند شما گرایش های چپ و مارکسیستی دارید. از طرفی دیگر می دانیم که شما علوی هستید.

قبل از همه چیز من معراج اورال هستم؛ متولد سال 1956 در شهر انطاکیه ترکیه در یک خانواده عرب زبان که سابقه رهبری و شیخوخیت علویان را داشتند، خانواده شیخ قاسم. یکی از آخرین فرزندان آن طایفه ام. خانواده ما دو بعد داشت. یک بعد سیاسی و یک بعد مذهبی تربیتی.منزل ما مثل مدرسه بود. دقیقا مثل حوزه علمیه. رفت آمد بسیاری از دانشجویان و طلاب را داشتیم. اشخاصی که نیازهای اجتماعی و سیاسی داشتند به خانه ما رجوع می کردند. منزل ما برای خودش محلی فعال بود.

یکی از بخش های طایفه و منزل پدری ما از شخصی به نام «زکی ارسوزی» سرمشق می گرفت. این شخص در منزل پدر بزرگم به دنیا آمده بود و تحصیلات عالیه فلسفی در دانشگاه های اروپا داشت. تاثیر این شخص در این مجموعه باعث شده بود که مخالفتهای جدی با تفکرات عثمانی و اشغال فرانسوی ها بوجود بیاید و بعد که تفاهم نامه سندرم هم امضا شد این مخالفت با آن وجود داشت. سوریه آن زمان تحت سیطره فرانسه بود و خانواده ما بر علیه این موضوع مبارزه می کرد و از طرف دیگر برای ملحق شدن بندر اسکندرون به سوریه مبارزه های جدی سیاسی انجام می دادند. این یکی از اندیشه های سیاسی خانواده من بود که در عموم اعضای آن رواج داشت.