نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > یادداشت 
اخبار > عربستان و القاعده؛ دشمنی در داخل و اتحاد در بیرون از مرزها
 


شماره خبر :٣٨١٨٢٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/04/22    ا   ٠٩:٢٣

رضا دهقانی
عربستان و القاعده؛ دشمنی در داخل و اتحاد در بیرون از مرزها
عربستان چه تعاملی با القاعده دارد؟ القاعده شریک آل‌سعود است یا دشمن درجه یک آن؟ با توجه به اتفاقات اخیر منطقه سران عربستان باید خود را برای چه چیزی آماده کنند؟
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : عربستان و القاعده؛ دشمنی در داخل و اتحاد در بیرون از مرزها

همراه با اوج‌گیری فعالیت‌ تروریست‌های تکفیری در منطقه که می‌توان آن را موج دوم تروریسم نام داد، تروریسمی که بسیار پیچیده و سیستماتیک عمل می‌کند، در این نوشتار نوع رفتار و برخورد عربستان سعودی با گروههایی همچون القاعده بررسی می‌شود.

همواره حکومت ریاض یا نهادهای درونی عربستان به حمایت مالی و تسلیحاتی از گروههای تکفیری و تروریستی متهم هستند. محرک نوشته حاضر، افزایش تعداد حملاتی است که در مدت اخیر توسط گروههای وابسته به القاعده در عربستان سعودی انجام گرفته است و همچنین تحرکات تکفیری‌های داعش در عراق است که باعث شده عربستان 30 هزار نیروی خود را در مرز با عراق برای مقابله با حمله احتمالی تروریسم داعش مستقر کند. همچنین امروز دولت ریاض به تمامی مأموران فرودگاهها دستور آماده‌باش داده است تا در مقابل هرگونه تهدید احتمالی آماده باشند.

چندی پیش دو عامل انتحاری وابسته به القاعده خود را در ساختمان پلیس در جنوب عربستان منفجر کردند. همچنین در تاریخ 3 تیر 93 عناصر القاعده چندین خمپاره به سوی مرز «عرعر» مرز مشترک عراق و عربستان پرتاب کردند. از سوی دیگر تعدادی از سران القاعده در صفحه خود بر روی تویتر اعلام کردند که «جنگ شکستن مرزها» در جزیرة العرب آغاز شده است.

مرز «عرعر» بین عربستان و عراق

سؤال این است که آیا نوع تعامل عربستان با گروههای تروریستی در داخل و خارج عربستان یکی است؟ یا موضوع استانداردهای دو گانه مطرح است؟ چه متغیرهایی در کیفیت رفتار ریاض با گروههای تروریستی به ویژه القاعده وجود دارد.

در این نوشتار، رابطه القاعده در داخل عربستان و القاعده در خارج با حکومت آل سعود بررسی می‌شود:

القاعده در داخل عربستان

القاعده درعربستان سعودی به صورت ریشه‌ای‌ حضور دارد. بسیاری از سران القاعده یا از شهروندان سعودی هستند یا ایدئولوژی جهادی مخصوص به خود را ازعلمای وهابی وام گرفته‌اند. گروههای جهادی در افغانستان و در زمان اشغال شوروی به صورت مداوم و پیوسته از سوی عربستان سعودی تغذیه تسلیحاتی و مالی می‌شدند، القاعده نیز در سال 1988 از دل سازمان «مکتب الخدمة» بیرون آمد و در آن دوران رابطه خوبی با عربستان سعودی داشت.

پس از جنگ دوم خلیج فارس و همکاری گسترده عربستان با آمریکا در مقابله با عراق، سازمان القاعده در مقابل ریاض ایستاد و از این به بعد چندین حمله انتحاری علیه منافع عربستان سعودی انجام شد.

مهم‌ترین حملات القاعده علیه عربستان سعودی بدین ترتیب است:

- فوریه 1995، انفجار خودرویی در اداره گارد ملی عربستان که موجب کشته شدن 6 نفر از جمله 5 آمریکایی شد.

- ژوئن 1995، حمله گسترده با کامیون بمب گذاری شده به پادگان نیروهای آمریکایی در شهر «الخبر» عربستان و کشته شدن 19 آمریکایی و زخمی شدن 500 نفر

- مه 2003، حمله سه اتومبیل بمب‌گذاری شده به مجتمع مسکونی در ریاض که عمدتا از آمریکایی‌ها بودند و کشته شدن 26 نفر

- نوامبر 2003 ، حمله به یک مجتمع مسکونی در ریاض که موجب کشته شدن 17 و زخمی شدن 100 تن شد

- مه 2004 ، حمله در شهر «ینبع» که مرگ 6 فرد غربی را در پی داشت

- 29 مه 2004 ، گروگان‌گیری در مجتمع مسکونی در شهر «الخبر» که در پی آن 19 کارمند شرکت نفت آمریکایی کشته شدند

- دسامبر 2004، حمله به کنسولگری آمریکا در شهر جده

در سال 2005 نیروهای عربستانی برخی از رهبران القاعده در عربستان را دستگیر کردند و تا مدتی تحرک خاصی از القاعده در عربستان سعودی دیده نشد. در سال 2009 شاخه القاعده در شبه جزیره عربستان و با هدف سرنگونی دولت‌های عربستان و یمن و تشکیل خلافت اسلامی، اعلام وجود کرد.

القاعده حکومت عربستان را کافر و رهبران آن را ملحد می‌داند و به علت همکاری گسترده عربستان با آمریکا و غرب رهبران سعودی را به باد انتقاد می‌گیرد.

رابطه عربستان با القاعده خارج از مرزها

رابطه عربستان با گروههای به اصطلاح جهادی از جمله القاعده پیوسته از سوی منابع داخلی عربستان و منابع خارجی تأیید شده است. عمده‌ترین منابع مالی القاعده از شیخ‌های دینی در کشورهای عرب خلیج فارس به خصوص عربستان تأمین می‌شود. در عربستان سعودی، نهاد دینی بسیار گسترده و پر قدرت است. به طوری که حکومت آل سعود توانایی مقابله با آن را ندارد. نهادی با امکانات مالی و معنوی بسیار گسترده که درصدد صدور ایدئولوژی وهابیت به تمامی کشورهای اسلامی است و گروههای جهادی در این راستا ابزار مناسبی تشخیص داده شده است.

روزنامه «دیلی بیست» آمریکا طی مقاله‌ای با اشاره به حمایت‌های سرمایه داران کشورهای عربی خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی از گروههای به اصطلاح جهادی در سوریه و عراق، می نویسد: این کمک‌ها به بهانه کمک به فقرا و آوارگان به کشورهای سوریه و عراق فرستاده می‌شود و به دست گروههای تندرو می رسد و درحالی که با رضایت ضمنی حکومت‌ها نیز همراه است.

بنا به نوشته روزنامه گاردین انگلیس، و به نقل از ویکیلیکس، «کریستوفر هیل» سفیر سابق آمریکا در عراق در پیام محرمانه‌ای به وزارت خارجه‌آمریکا در سال 2009 گفته است: عربستان بزرگترین چالش را برای دولت عراق به وجود می‌آورد و اجازه نمی‌دهد امنیت و ثبات به راحتی توسط دولت برقرار شود. در این پیام محرمانه، بر نقش عربستان در تأمین مالی حملات القاعده تأکید شده است.

گزارش‌های بسیاری بر نقش علمای وهابی در تحریک و بسیج گروههای تندروی تکفیری وجود دارد. علمایی که مستقیم مورد حمایت حاکمان سعودی قرار دارد و هیچ مانعی برای فعالیت‌های آنان وجود ندارد.

در این جا سؤال اصلی نوشته مطرح می‌شود: آیا حکومت عربستان دچار تناقض شده است؟ آیا حمایت از گروههای القاعده در خارج از مرزها، یک تاکتیک موقت است یا راهبرد بلندمدت؟.

نتیجه:

حاکمان عربستان، در داخل کشور به شدت با گروههای وابسته با القاعده مبارزه می‌کنند. چرا که موجودیت آل سعود از سوی القاعده رسمیت ندارد و در داخل عربستان نیز، علمای وهابی هماهنگی خوبی با حکومت دارند، چرا که دوام آل سعود دوام وهابیت را نیز در پی دارد، بنابراین علمای وهابیت نیز از القاعده درون عربستان حمایت نمی‌کنند.

اما در آن سوی مرزها، حاکمان سعودی گروه القاعده را وسیله و ابزار مناسبی برای  پیشبرد اهداف خود تشخیص داده‌اند و این حمایت مالی و تسلیحاتی گسترده را به واسطه علمای دینی و سرمایه‌داران و نهادهای خیریه انجام می‌دهند.

دشمنی در داخل و اتحاد در خارج، راهبردی است که مدت هاست حکومت عربستان سعودی در تعامل با القاعده در پیش گرفته است.

بروز چنین روندی را در سوریه و عراق شاهد هستیم. گزارش‌ها بارها به تأمین مالی گروهک تروریستی داعش از سوی عوامل عربستان سعودی تأکید کرده‌اند. اما هنگامی که تکفیری‌های داعش از نیت خود مبنی بر حرکت به سوی مرزهای عربستان در عراق پرده بر می‌دارند، حکومت آل سعود 30 هزار نیروی خود را در مرز «العرعر» مستقر می‌کند.

در انتها باید گفت، بازگشت بسیاری از تروریست‌ها داعش به موطن اصلی خود یعنی عربستان، پتانسیل بالقوه‌ای را برای مبارزه با آل سعود در داخل عربستان ایجاد خواهد کرد.

«عیسی الغیث» عضو مجلس عربستان با انتقاد شدید از القاعده و داعش به شبکه تلویزیونی «ام تی وی» لبنان می‌گوید: در آینده حجم اقدامات تروریستی و افراطی در داخل عربستان افزایش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: آنچه اکنون از اقدامات تروریستی القاعده و داعش مشاهده می‌کنیم نتیجه و حاصل شرایطی است که از سوی برخی داعیه‌های که در دانشگاه‌ها و بخش‌های دولتی عربستان و دیگر کشورها مشغول به فعالیت هستند برای آنها حاصل شده است.

 

*رضا دهقانی

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار