نظرسنجی
به نظر شما مهمترین آسیب فعلی جریان بیداری اسلامی در منطقه چیست؟

نبود مرجعیت واحد در مدیریت جریان بیداری
اختلاف نظر و نبود وحدت
تاخیر در تسویه جریان استبدادی
عدم توجه به خواسته حقیقی مردم و نخبه گرایی

پیشنهاد ما

فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مقالات 
مقالات
 


تازه‌ترین شماره تحلیل هفته تحت عنوان "کردهای سوریه در گستره‌ پنج جبهه‌ متفاوت" به قلم آقای محمدعلی دستمالی منتشر گردید.
در این تحقیق نقش مردم و نخبگان كشورهای اسلامی در بیداری اسلامی به شكل یك نظریه منسجم و علمی در اندیشه ‌سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.از نظر ایشان در بیداری اسلامی ...
بین‌المللی کردن ذخیره تسلیحات شیمیایی سوریه؟ تازه‌ترین شماره ترجمان با نام "بین‌المللی کردن ذخیره تسلیحات شیمیایی سوریه؟، ژان پاسکال زاندرس و رالف ترپ" منتشر گردید.
گاهی به مهم‌ترین محورهای نقض حقوق بشر فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی تازه ترین شماره تحلیل ماه تحت عنوان "نگاهی به مهم‌ترین محورهای نقض حقوق بشر فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی" به قلم آقای محمد خواجویی منتشر گردید.
 چشم تکفیری‌ها به پاشنه‌ آشیل عروس منطقه نفوذ سلفی‌های تندرو به سوریه از کشورهای مختلف دنیا چه آسیایی و آفریقایی و چه اروپایی با حمایت سازمان‌های اطلاعاتی محور عربی - غربی با شعار انحرافی و مضحک «جهاد علیه حکومت بشار برای رضایت خدا»، موجب برهم خوردن جو درونی کشورهای همسایه سوریه و ترس حاکمان و مردمان آنان نیز شد.
 گزارش نشست تخصصی «ظهور محور اخوانی در خاورمیانه و دگرگونی نظم منطقه‌ای» اخوان‌المسلمین به مثابه‌ی جریانی فرامرزی و منطقه­ای در سال­های تحولات مردمیِ فراگیر در کشورهای عربی، توانست در بیش از یک کشور عربی قدرت بگیرد و تقلای خود برای قدرت­گیری در سایر کشورها را تشدید کند.
تهدیدهای نزدیکی دو قطب خاورمیانه برای آمریکا نزدیکی دو قدرت منطقه‌ای ایران و مصر منجر به چالش‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی سیاسی (مسئله‌ی اسرائیل) برای نظام بین‌الملل خواهد شد. با توجه به حساسیت و پیامدهای این اتحاد، نظام بین‌الملل سعی خواهد کرد برقراری این ارتباط را هزینه‌آور کند و تا کنون نیز در دستیابی به این هدف خود موفق بوده است.
جریان شناسی اسلامگرایان در عربستان سعودی جنبش های اسلامی معاصر، گونه ای از جنبش های اجتماعی هستند که در واکنش به یک یا چند عامل از میان عوامل متعددی مانند استعمار غرب، انحطاط فکری و استبداد داخلی، الغای خلافت عثمانی، سکولارسازی شتابزده جوامع اسلامی، شکست های نظامی مسلمانان از بیگانگان، شکست الگوهای رقیب مانند ناسیونالیسم و سوسیالیسم عربی، بنیادگرایی یهودی، و انحطاط درونی (بحران مشروعیت، بحران هویت، توزیع ناعادلانه ثروت، فساد و سرکوب) و نیز با تکیه بر اسلام به عنوان خاستگاه فکری و الگوی نجات بخش پدید آمده اند (1).
پیامدهای بهار عربی بر سیاست همسایگی اروپا اروپایی و چشم‌انداز آتی وقوع تحولات غافلگیرانه موسوم به بهار عربی یا بیداری اسلامی در همجواری و همسایگی اتحادیه اروپا در حوزه مدیترانه (همسایگی جنوبی) کشورهای اروپایی را بیش ار بقیه تحت تاثیر قرار داده است.این مقاله به قلم آقای حسن عسگری به این موضوع پرداخته است.پرونده ها
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آخرین اخبار