نظرسنجی
به نظر شما مهمترین آسیب فعلی جریان بیداری اسلامی در منطقه چیست؟

نبود مرجعیت واحد در مدیریت جریان بیداری
اختلاف نظر و نبود وحدت
تاخیر در تسویه جریان استبدادی
عدم توجه به خواسته حقیقی مردم و نخبه گرایی

پیشنهاد مافرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مقالات 
مقالات
 


تبارشناسی رگه‌هایی از سلفی‌گری در اسلام سیاسی (2)؛
پدران سلفی‌گری چه برخوردی با دنیای مدرن داشته‌اند؟
 پدران سلفی‌گری چه برخوردی با دنیای مدرن داشته‌اند؟ آرای سید قطب، رشیدرضا و جماعت اخوان‌المسلمین، ضمن اینکه حتماً ذیل تفکر سلفی‌گری قرار می‌گیرند، اما لزوماً به این معنا نیست که به خشونت و افراط‌گرایی و تکفیری‌گری منتهی شده‌اند. اما همچنان باید مورد دقت قرار گیرد که بخش مهمی از جریان سلفی‌گری توسط این اندیشمندان نظریه‌پردازی شده‌ است.
مروری بر ویژگی‌های گفتمانی انقلاب‌های منطقه (2)؛
در امتداد کدام انقلاب؛ فرانسه یا ایران؟
در امتداد کدام انقلاب؛ فرانسه یا ایران؟ بیداری اسلامی و پان‌اسلامیسم ثمره‌ی ناکامی کاربست ایدئولوژی‌ها و الگوهای غربی مانند مدرنیزاسیون، وسترنیزاسیون، ناسیونالیسم، مارکسیسم، پان‌عربسیم، پان‌ترکیسم، بعثیسم و همچنین بی‌اعتبار شدن روایت‌های رادیکال و بنیادگرایانه از اسلام، مانند فاندامنتالیسم طالبان و سلفی‌گری مورد حمایت رژیم سعودی بوده است.
بارشناسی یک قرائت افراطی از اسلام سیاسی ؛
پدران تفکر سلفی - بخش اول
 پدران تفکر سلفی  - بخش اول در این مقاله تلاش می‌گردد تا به برخی از رویکردهای فکری دارای پیشینه‌ی طولانی در تاریخ کشورهای اسلامی، که به بازتولید پدیده‌ی افراط‌گرایی می‌پردازند، اشاره کنیم. لذا ضمن مطالعه‌ی ریشه‌های تاریخی اسلامی، به سه رویکرد «سنت وهابیت عربستان»، «سنت دیوبندی شبه‌قاره» و نهایتاً «بنیادگرایی مدرن در مصر» پرداخته می‌شود.
مروری بر ویژگی‌های گفتمانی انقلاب‌های منطقه (1)؛
آیا تحولات منطقه در راستای مطالبات اسلامی بود؟
آیا تحولات منطقه در راستای مطالبات اسلامی بود؟ جنبش‌های منطقه‌ی غرب آسیا و شمال آفریقا (مشهور به خاورمیانه) اسلامی بود؛ چراکه بر مدار ویژگی‌های همان گفتمانی بود که درصدد اسلامیزه کردن یک تمدن بود. با این حال، رستاخیز مردمی منطقه، در صورت حفظ و پاسداشت هویت اسلامی است که می‌تواند آرمان‌ها و اهداف اصیل حرکت‌های اعتراضی خود را محقق سازد.
گفتاری از حجت‌الاسلام دکتر احمد مبلغی
تفکر امت‌برانداز تکفیر
تفکر امت‌برانداز تکفیر «اختلاف» همواره یکی از سیاست‌های ثابت دشمنان جهان اسلام برای تضعیف قدرت کشورهای اسلامی بوده است. حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد مبلغی، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در گفتاری به تبیین خطرات تکفیر برای جهان اسلام و معرفی ابزارهای لازم برای مبارزه با آن پرداخته است.
تروریسم از منظر تئوریهای روابط بین الملل
شبحی که اسمان امنیت را سیاه کرد
شبحی که اسمان امنیت را سیاه کرد دولتها در عین حال که در مبارزه با ترور دچار کاستی ها و مشکلات فراوان هستند در مساله تعریف این وضعیت(ترور و تروریسم) نیز دچار نقصان های زیادی هستند.
مولفه های بیداری اسلامی از دیدگاه حضرت امام خمینی (ره) امام خمینی رحمه‌الله: كشورهاى اسلامى و مستضعفان جهان، قدرت اسلامى خود را بیابند و از عربده‌هاى شرق و غرب و وابستگان و تفاله‌هاى آنان نهراسند و با اعتماد به خداوند تعالى و اتكال به قدرت اسلام و ایمان بپاخیزند و دست جنایتكاران را از كشورهاى خود كوتاه نمایند.
توازن نخبه‌گرایی و توده‌گرایی در بیداری اسلامی کشورهای منطقه بیداری اسلامی جنبشی است معطوف به جهت گیری های اجتماعی مردم، لذا بررسی حرکتهای اجتماعی و راهپیمایی ها بررسی مستقلی می طلبد. مسئله تحقیق این است که مردم کشورهای مسلمان و فراتر از آن کشورهای غیرمسلمان و خصوصاً جنبش ضدسرمایه داری، در قالب چه فرایندی خواسته هایشان عوض شده است.
تازه‌ترین شماره تحلیل هفته تحت عنوان "کردهای سوریه در گستره‌ پنج جبهه‌ متفاوت" به قلم آقای محمدعلی دستمالی منتشر گردید.
در این تحقیق نقش مردم و نخبگان كشورهای اسلامی در بیداری اسلامی به شكل یك نظریه منسجم و علمی در اندیشه ‌سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.از نظر ایشان در بیداری اسلامی ...

2 3 4 5 6 صفحه بعدی >>
پرونده ها
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت