صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه 
پنج شنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٨
سوریه
گزارش
دیدگاه
دی میستورا اعلام کرد:
ساز و کار ممانعت از نقض آتش بس سوریه در آستانه
برشی از کتاب پیغام ماهی ها
 آغاز بحران سوریه به روایت سردار شهید حسین همدانی
فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان :
ایران باید در حل بحران سوریه مشارکت داشته باشد
الاخبار با تشریح طرح روسیه گزارش کرد
هیکل تاریخ‌دان و تحلیلگر بارز مصری
جنگ علیه سوریه بیش از همه به سود اسرائیل است
 • ادلب به عنوان نامزد بعدی آزادسازی
  محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر سابق ایران در سوریه: برخی معتقدند باید دومینوی سقوط مناطق تحت اشغال تروریست ها را شاهد باشیم. گفته می شود ادلب به عنوان نامزد بعدی برای این حوادث است پس باید انتظار آزادسازی ادلب را هم داشته باشیم.

 • ترامپ و آینده بحران سوریه
  از نظر ترامپ حمله نظامی برای سرنگونی دولت سوریه مناسب نیست چرا که سوریه بزرگترین دشمن آمریکا نیست و با انجام عملیات نظامی می توان گروه تروریستی داعش را در سوریه از بین برد.

 • روسیه، ایران و مذهب تشیع آینده منطقه را تعیین خواهند کرد/ ارتش اسد، «سوریه جدید»‌ را می‌سازد
  تحلیلگر انگلیسی تاکید کرد بعد از تراژدی سوریه دیگر انقلاب عربی در منطقه رخ نخواهد داد و ارتش «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور، «سوریه جدید» را ساخته و آینده‌اش را تعیین خواهد کرد.

 • نقش حلب در ژئواستراتژی بحران منطقه
  منطقه خاورمیانه یکی از مهمترین کانون های تحولات سیاسی – امنیتی جهانی بوده است. ژئوپولیتیک این منطقه تمرکز موازنه قوا میان اقطاب قدرت جهانی را به خود جذب کرده است. حتی پس از آزادی حلب که مهمترین تحول در پنج سال جنگ سوریه محسوب می شود، نمی توان انتظار خاتمه بحران را داشت. دلایل این فرضیه بسیار است. اما این که آینده بحران به کدام سو خواهد رفت، یک سوْال مهم است که بررسی جامع می طلبد.

 • چرا نمی‌توان در اخبار سوریه، به رسانه‌های غربی اعتماد کرد؟
  روزنامه انگلیسی ایندیپندنت با اشاره به حقایق میدانی، بی‌طرفی رسانه‌های غربی در پوشش جنگ سوریه را به چالش کشیده است.

اخبار > رویکرد دوگانه ترکیه و آینده مذاکرات آستانه
 


شماره خبر :٥١٧٩٠٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/12/05    ا   ٠٨:٤٤

امین معینی
رویکرد دوگانه ترکیه و آینده مذاکرات آستانه
بسیاری از تحلیلگران برگزاری نشست آستانه را نشانه‌ای از دور شدن آمریکا از معادلات منطقه دانسته اما شرایط کنونی به گونه‌ای رقم خورده که نمی‌توان تصور کرد آستانه آخرین ایستگاه بحران سوریه باشد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : رویکرد دوگانه ترکیه و آینده مذاکرات آستانه

همزمان با آغاز بحران سوریه، غرب و متحدان منطقه‌ای آن، حل این بحران را به برکناری بشار اسد گره زدند و به حمایت‌ گسترده نظامی و مالی از مخالفین وی پرداختند. عدم موفقیت معارضان در شکست بشار اسد، بی‌میلی دولت اوباما نسبت به مداخله مستقیم در سوریه و حمایت وی از کردهای این کشور، سردی روابط واشنگتن-آنکارا و نزدیکی ترکیه به روسیه را موجب شد. اردوغان پس از کودتای نافرجام 25 جولای، با ابراز تاسف نسبت به سرنگونی جنگنده روسی به مسکو رفت و درصدد رفع تنش با مقامات کاخ کرملین برآمد. در حالی که بحران‌های امنیتی و سیاسی ترکیه پس از کودتا به اوج خود رسیده بود، آزادی حلب منافع این کشور را در سوریه بیش از پیش به خطر انداخت.

پیروزی‌های میدانی محور مقاومت، ناتوانی معارضان در براندازی دولت و عدم تمایل اوباما به مداخله مستقیم در سوریه، مواضع مقامات ترک در قبال دولت قانونی سوریه را تعدیل بخشید و باعث چرخش یکباره این کشور به سمت روسیه و ایران شد. پس از آن، ایران، روسیه و ترکیه در مسکو گردآمدند و برای یافتن راه‌حلی سیاسی به مذاکره نشستند و نهایتا در اجلاس آستانه، برای برقراری آتش‌بس و پیشبرد فرآیند سیاسی متعهد شدند.

بسیاری از تحلیلگران برگزاری نشت آستانه را نشانه‌ای از دور شدن آمریکا از معادلات منطقه و نزدیکی ترکیه به روسیه و ایران ‌می‌دانستند. اما مواضع دونالد ترامپ در مقام رئیس جمهور جدید آمریکا گویای تغییر رویکرد کاخ سفید در قبال بحران سوریه است؛ ترامپ با رویکردی تاجرمابانه «حضور نظامی مستقیم در سوریه» را همچون کالایی ضروری به متحدین منطقه‌ای خود عرضه می‌دارد. اعراب خلیج فارس که از رویکرد اوباما در قبال سوریه و ایران بشدت گلایه‌مند بودند مواضع اخیر ترامپ را فرصتی برای به حداکثر رساندن منافع خود در سوریه میدانند. شواهد نشان می‌دهد که دلارهای شیوخ حاشیه خلیج فارس، ترامپ را برای گسیل ارتش به سوریه، با بهانه‌هایی همچون مبارزه با تروریسم و ایجاد منطقه امن، ترغیب خواهد کرد. حضور مستقیم آمریکا در سوریه، آینده بحران این کشور را پیچیده‌تر  و مذاکرات آتی آستانه را با چالش‌های بنیادینی روبرو می‌سازد.

ترکیه گرچه در آستانه تعهداتی برای برقراری آتش بس در سوریه پذیرفته است، اما شرایط کنونی به گونه‌ای رقم خورده که نمی‌توان تصور کرد آستانه آخرین ایستگاه بحران سوریه باشد. پس از سفر رئیس سیا به ترکیه، تحرکات نظامی ترک‌ها در الباب شدت گرفت. از طرفی محور ترکی-عربی با پشتیبانی آمریکا برای نقش‌آفرینی در سوریه در حال بازسازی است و میتوان سفر مایک پمپئو به آنکارا و ریاض و پس از آن سفر اردوغان به قطر، بحرین و عربستان را در این چارچوب بررسی کرد.

ترکیه نشان داده ‌است که متناسب با شرایط زمانه، مواضع و رفتار خود را تغییر می‌دهد و اصول ثابت و پایداری جز به حداکثر رساندن منافع مادی خود ندارد. اصرار معارضانِ مورد حمایت اردوغان بر خروج نیروهای نظامی مورد حمایت ایران از سوریه و برکناری بشار اسد در آخرین اجلاس آستانه، چشم‌انداز روشنی برای آینده این مذاکرات ترسیم نمی‌کند. روسیه هم از مواضع ترکیه در این اجلاس گلایه‌مند بود و اهداف ترک‌ها را «چیزی جز مبارزه با تروریسم» خواند. در شرایط کنونی، محور ترکی- عربی، در راستای سیاست غربیِ مهار منطقه‌ای ایران، تلاش خواهد کرد تا مسئولیت شکست مذاکرات آتی آستانه را متوجه ایران سازد و با عبور از راه حل سیاسی، مسیر مداخله بیش از پیش در سوریه را با جلب حمایت‌های نظامی و سیاسی آمریکا فراهم سازد.

منبع : فارس

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده های ویژه
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
تازه ها