صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه 
پنج شنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٨
سوریه
گزارش
دیدگاه
دی میستورا اعلام کرد:
ساز و کار ممانعت از نقض آتش بس سوریه در آستانه
برشی از کتاب پیغام ماهی ها
 آغاز بحران سوریه به روایت سردار شهید حسین همدانی
فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان :
ایران باید در حل بحران سوریه مشارکت داشته باشد
الاخبار با تشریح طرح روسیه گزارش کرد
هیکل تاریخ‌دان و تحلیلگر بارز مصری
جنگ علیه سوریه بیش از همه به سود اسرائیل است
 • ادلب به عنوان نامزد بعدی آزادسازی
  محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر سابق ایران در سوریه: برخی معتقدند باید دومینوی سقوط مناطق تحت اشغال تروریست ها را شاهد باشیم. گفته می شود ادلب به عنوان نامزد بعدی برای این حوادث است پس باید انتظار آزادسازی ادلب را هم داشته باشیم.

 • ترامپ و آینده بحران سوریه
  از نظر ترامپ حمله نظامی برای سرنگونی دولت سوریه مناسب نیست چرا که سوریه بزرگترین دشمن آمریکا نیست و با انجام عملیات نظامی می توان گروه تروریستی داعش را در سوریه از بین برد.

 • روسیه، ایران و مذهب تشیع آینده منطقه را تعیین خواهند کرد/ ارتش اسد، «سوریه جدید»‌ را می‌سازد
  تحلیلگر انگلیسی تاکید کرد بعد از تراژدی سوریه دیگر انقلاب عربی در منطقه رخ نخواهد داد و ارتش «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور، «سوریه جدید» را ساخته و آینده‌اش را تعیین خواهد کرد.

 • نقش حلب در ژئواستراتژی بحران منطقه
  منطقه خاورمیانه یکی از مهمترین کانون های تحولات سیاسی – امنیتی جهانی بوده است. ژئوپولیتیک این منطقه تمرکز موازنه قوا میان اقطاب قدرت جهانی را به خود جذب کرده است. حتی پس از آزادی حلب که مهمترین تحول در پنج سال جنگ سوریه محسوب می شود، نمی توان انتظار خاتمه بحران را داشت. دلایل این فرضیه بسیار است. اما این که آینده بحران به کدام سو خواهد رفت، یک سوْال مهم است که بررسی جامع می طلبد.

 • چرا نمی‌توان در اخبار سوریه، به رسانه‌های غربی اعتماد کرد؟
  روزنامه انگلیسی ایندیپندنت با اشاره به حقایق میدانی، بی‌طرفی رسانه‌های غربی در پوشش جنگ سوریه را به چالش کشیده است.

اخبار > سودای منطقه امن در سوریه ترامپ را به جنگ می‌کشد؟
 


شماره خبر :٥١٥٢٧٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/11/09    ا   ١٥:٠٦

سودای منطقه امن در سوریه ترامپ را به جنگ می‌کشد؟
کارشناسان معتقدند اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای ایجاد مناطق امن درسوریه، ممکنست وی را به اتخاذ تصمیماتی پرخطر، از جمله سرنگون کردن جنگنده های سوری یا روسی یا استقرار هزاران نظامی آمریکایی در سوریه وادار کند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : سودای منطقه امن در سوریه ترامپ را به جنگ می‌کشد؟

کارشناسان معتقدند اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای ایجاد مناطق امن درسوریه، ممکنست وی را به اتخاذ تصمیماتی پرخطر، از جمله سرنگون کردن جنگنده های سوری یا روسی یا استقرار هزاران نظامی آمریکایی در سوریه وادار کند.

به گزارش رویترز، ترامپ روز چهارشنبه گفته بود که وی قطعاً مناطق امن را در سوریه برای " پناهجویان فراری از خشونت" ایجاد خواهد کرد.
طبق سندی که رویترز به آن دست یافته است، انتظار می رود که ترامپ در روزهای آتی دستوراتی به وزارت دفاع و امور خارجه آمریکا بدهد تا طرحی را برای ایجاد مناطق امن در سوریه و کشورهای نزدیک تهیه کنند.
دراین سند اشاره نشده است که چه چیزی این مناطق را "امن" خواهد ساخت و یا اینکه آیا این مناطق، فقط از پناهجویان دربرابر خطرهای زمینی مانند خطر عناصر تندرو حفاظت خواهد کرد واینکه آیا ترامپ انتظار دارد منطقه پرواز ممنوع با نظارت آمریکا وهم پیمانانش تشکیل شود.
اگر منطقه پرواز ممنوع بدون مذاکره برای توافقی خاص با روسیه ایجاد شود، ترامپ باید تصمیم بگیرد که آیا به ارتش آمریکا این اختیار را می دهد که جنگنده های روسی یا سوری را درصورتی که خطری برای مردم آن منطقه باشند، منهدم کند. این مساله ای است که باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آنرا نپذیرفته بود.
«جیم فیلیپس» کارشناس امور خاورمیانه در موسسه تحقیقاتی هیریتیج در واشنگتن با اشاره به سامانه های دفاعی پیشرفته روسیه گفت: «این دراصل به معنای آمادگی برای وارد شدن به جنگی به خاطر آوارگان است».
ترامپ درجریان تبلیغات انتخاباتی خود وعده داد بود که عناصر تندرو وابسته به داعش را هدف قرار خواهد داد و تلاش خواهد کرد تا آمریکا بیش از این درورطه جنگ در سوریه درگیر نشود. این موضع ترامپ، سوالاتی را ایجاد کرد که آیا وی به تاکیدهایی مبنی بر هدف قرار ندادن جنگنده های روسی یا سوری در مناطق امن اکتفا خواهد کرد.
دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین نیز گفت که ترامپ با روسیه مشورت نکرده است و شایسته است که پیامدهای چنین طرحی را مدنظر قرار دهد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده های ویژه
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
تازه ها