نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > گزارش - سوریه 
اخبار > اقبال انتخابات سوریه در خارج؛ اثبات دروغی به نام «اکثریت معارض»
 


شماره خبر :٣٧١٧٥٦ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/03/10    ا   ١٦:٠٨

اقبال انتخابات سوریه در خارج؛ اثبات دروغی به نام «اکثریت معارض»
«جمیل ندیم» از رهبران معارض سوری با دیدن این استقبال، خواستار بیرون راندن سوری‌ها از لبنان شد و گفت: مشارکت سوری‌ها در انتخابات موجب ترافیک شدید در بیروت شده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اقبال انتخابات سوریه در خارج؛ اثبات دروغی به نام «اکثریت معارض»

«محمد صالح الفتیح»، نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی منطقه در مقاله‌ای تحت عنوان «حضور سوری‌ها مقیم خارج پای صندوق‌های رای یا اثبات دروغ اکثریت معارض» که پایگاه خبری «الجمل» آن را منتشر کرد، درباره حضور سوری‌ها مقیم خارج پای صندوق‌های رای نوشت:

مشارکت سوری‌های مقیم خارج در انتخابات ریاست جمهوری سوریه که در برخی از سفارتخانه‌های سوریه در کشورهای دیگر برگزار شد، واقعیت و حقیقت جاری در این کشور طی بحرانی که بیش از 3 سال به طول انجامید و موضع جمعی سوری‌ها در قبال آن را نشان می‌دهد.

تصاویر ارائه شده از حضور سوری‌ها پای صندوق‌های رای در کشورهای مختلف و به طور خاص در بیروت و امان نشان دهنده حضور و مشارکت بسیار بالای سوری‌ها در این انتخابات است، حضوری‌ که خوش‌بین‌ترین ناظران نیز آن را نتوانستند، پیش بینی کنند و این ضربه‌ای بزرگ به دشمنان سوریه وارد کرد و موجب شد تا افرادی همچون «میشل کیلو» از رهبران معارضان سوری مدعی شود که حزب الله سوری‌های مقیم لبنان را تهدید کرده، در صورت عدم مشارکت در انتخابات، منازل آنها را هدف قرار خواهد داد یا «جمیل ندیم»، دیگر رهبر معارض سوری خواستار بیرون راندن سوری‌هایی از لبنان شود که به خاطر مشارکت در انتخابات موجب ترافیک شدید در بیروت شده بودند یا «فیصل قاسم» اصلا حضور و مشارکت سوری‌های مقیم خارج در انتخابات را تکذیب کند.

بالطبع در این میان برخی طرف‌های معارض تلاش کردند، برای حفظ آبروی خود و «انقلاب وهابی» که در سوریه آن را به راه انداخته‌اند، برای این حضور توجیهاتی ارائه دهند که از جمله آنها مقایسه شمار سوری‌های مقیم کشورها با شمار شرکت کنندگان در انتخابات است و از آنجا که زبان آمار و ارقام شفاف‌ترین و راستگوترین زبان دنیاست، بنابراین ما نیز با تکیه بر این زبان به بیان برخی حقایق و واقعیت‌ها خواهیم پرداخت.

مقایسه مشارکت سوری های خارج با مصری های خارج در انتخابات

 

در این ارتباط می‌توان به بررسی و مقایسه حضور سوری‌های مقیم خارج از کشور در انتخابات با حضور اتباع دیگر کشورهای عربی مقیم خارج از کشورهایشان پرداخت که ما در اینجا مصری‌های مقیم خارج از این کشور را مورد بررسی قرار می‌دهیم، به این جهت که مصر نیز همچون سوریه شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود و همچون سوریه دارای اتباع بی‌شمار در خارج از این کشور و دارای ساختار اجتماعی همچون سوریه است. برآوردها در خصوص تعداد مصری‌های مقیم خارج از این کشور با یکدیگر تفاوت دارد، اما اغلب برآوردها از حضور بیش از 8 میلیون مصری خارج از کشور سخن می‌گوید، در حالی‌که برخی برآوردها نیز از 10 تا 12 میلیون نفر نیز سخن گفته‌اند.

درباره سوریه نیز آمار دقیق و روشنی درباره شمار سوری‌های مقیم خارج از این کشور وجود ندارد، با این تفاوت که در خصوص سوریه این گرایش و تمایل به چشم می‌خورد که این رقم به ویژه در کشورهایی مانند ترکیه و اردن و لبنان بیش از حد واقعی و حقیقی آن بیان شود. دلیل این امر هم از کشوری به کشور دیگر فرق می‌کند، مثلا هدف کشورهایی همچون اردن و لبنان در بزرگ جلوه دادن این رقم استفاده بیش از پیش از کمک‌های مالی خارجی است، در حالی‌که کشوری همچون ترکیه تلاش دارد، از درد و رنج پناهجویان سوری بهره برداری سیاسی و از آن به عنوان اهرم فشاری علیه نظام سوریه استفاده کند.

با این حال و ما در اولین گام صحت و درستی ارقام اراده شده از سوی معارضان را می‌پذیریم که اظهار می‌کنند، شمار سوری‌های مقیم خارج از این کشور چه در کشورهای همجوار و چه در کشورهای دور دست مانند تونس و الجزایر به 2.8 میلیون نفر می‌رسد. اگر به این رقم سوری‌های مقیم کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را اضافه کنیم که پیش از آغاز بحران سوریه در این کشورها اقامت داشتند و گفته شده که جمعیت آنها بین 500 هزار تا یک میلیون نفر است، همچنین بپذیریم که حدود 100 تا 200 هزار سوری نیز در دیگر کشورهای جهان پراکنده شده‌ و اقامت دارند، می‌توان گفت، جمعیت سوری‌های مقیم خارج از کشور بین 3.5 تا 4 میلیون نفر است که کمتر از نیمی از مصری‌های مقیم خارج به شمار می‌آید، با علم به اینکه جمعیت مصر همواره و در طول تاریخ 4 برابر جمعیت سوریه بوده است.

در انتخابات ریاست جمهوری اخیر مصر، مصری‌های مقیم خارج اجازه یافتند، به مدت 5 روز و از تاریخ 14 تا 19 می که روزهای چهارشنبه تا دوشنبه را شامل می‌شد، پای صندوق‌های رای حضور یابند و آرای خود را به صندوق‌ها بیاندازند که روزهای تعطیلی آخر هفته را شامل می‌شد تا به این طریق فرصتی مناسب به این مصری‌ها برای مشارکت در انتخابات داده شود، در حالی‌که برای سوری‌ها تنها یک روز آن هم روز 28 می در نظر گرفته شده بود تا آرا خود را به صندوق‌ها بیاندازند که روز کاری بود و ساعات در نظر گرفته شده هم از 9 تا 19 بود.

تعداد مصری‌های مقیم خارج از کشور که در انتخابات ریاست جمهوری کشورشان ظرف روزهای پنج‌گانه فوق شرکت کردند، به 317 هزار نفر رسید، در حالی‌که تعداد سوری‌های مقیم خارج از کشور تنها ظرف یک روز و فقط در 39 کشور به بیش از 220 هزار نفر بالغ شد و اینها تماما آمار و ارقامی است که رسانه‌ها آن را ارائه داده‌اند.

برخی محافل سیاسی در این خصوص تاکید می‌کنند که حضور و مشارکت مصری‌های مقیم خارج همچون مصری‌های داخل این کشور، در این دور از انتخابات محدود است، اما این سخن درستی نیست، چون تعداد رای دهندگان شرکت کننده در انتخابات مصر در خارج از کشور در سال 2012 میلادی 297 هزار نفر بود، در حالی‌که در این دور از انتخابات شاهد افزایش 25 هزار نفری یا 10 درصدی در شمار رای دهندگان مصری مقیم خارج کشور هستیم.

اما در خصوص سوری‌های مقیم خارج از این کشور صرف نظر از اینکه آنها تنها یک روز فرصت حضور پای صندوق‌های رای را یافتند،‌ انتخابات آنها تنها در 39 کشور جهان برگزار شد و در کشوری مانند امارات متحده عربی که 30 هزار سوری برای شرکت در انتخابات نام نویسی کرده بودند، سفارت سوریه اجازه برگزاری انتخابات از سوی دولت امارات را نیافت،‌ در حالی‌که اگر این افراد در انتخابات شرکت می‌کردند، تعداد شرکت کنندگان سوری به بیش از 250 هزار نفر می‌رسید.

این درحالی است که در این میان نمی‌توان بیم و هراس برخی از سوری‌های مقیم خارج از این کشور به خصوص کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از حضور پای صندوق‌های رای را نادیده گرفت و موجب شد، بسیاری از این سوری‌ها موضع و خواست واقعی خود را پنهان و از حضور پای صندوق‌های رای اجتناب کنند.

در مقایسه دو انتخابات ریاست جمهوری سوریه و مصر درمی‌یابیم که میزان مشارکت سوری‌های مقیم خارج از این کشور در مقایسه با مصری‌های مقیم خارج از این کشور بسیار بالاتر است. 220 هزار سوری ظرف یک روز و تنها در 39 کشور جهان در مقایسه با 317 هزار مصری ظرف 5 روز و در تمام کشورهای جهان.

این مقایسه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و نباید پیام‌های نهفته در پس آن را نادیده گرفت. مشارکت گسترده سوری‌های مقیم خارج که بسیاری از آنها در امنیت جانی قرار ندارند، در مقایسه با مصری‌هایی که در امنیت کامل به سر می‌برند، نشان دهنده این امر است که این سوری‌ها از حکومت و نظام خود بیزار یا گریزان نیستند، بلکه گریز آنها از کشور به دلیل حاکمیت شرایط خاص بر کشورشان از جمله جنگ و فعالیت‌ گروه‌های تروریستی مسلح تکفیری بود که از ارتکاب هیچ جنایتی واهمه ندارند.

همچنین در این ارتباط باید به میزان نفاق و وقاحتی اشاره کرد که بسیاری از کشورهای غربی و عربی به خرج دادند، به ویژه کشورهایی که تحت عنوان «دوستان سوریه» در کشور انگلیس و شهر لندن گرد هم آمدند و کنفرانس موسوم به «لندن 11» را برگزار و در بیانیه پایانی نشست اعلام کردند که انتخابات ریاست جمهوری سوریه را به رسمیت نمی‌شناسند، چون بنابر گفته آنها بسیاری از سوری‌های مقیم داخل در مناطق ناامن به سر می‌برند و این درستی و صحت انتخابات را زیر سوال می‌برد، در حالی‌که از بیان این نکته اجتناب کردند که چه کسانی و چه کشورهایی موجبات این ناامنی را در سوریه فراهم کردند و به حمایت از گروه‌های مسلح تروریستی پرداختند.

به این نفاق و دو رویی سوری‌های مقیم خارج از این کشور در روز 28 می پاسخ دادند و این پاسخ با حضور سوری‌های مقیم داخل در روز سوم ژوئن پای صندوق‌های رای تکمیل خواهد شد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار