صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه 
چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨
سوریه
گزارش
دیدگاه
دی میستورا اعلام کرد:
ساز و کار ممانعت از نقض آتش بس سوریه در آستانه
برشی از کتاب پیغام ماهی ها
 آغاز بحران سوریه به روایت سردار شهید حسین همدانی
فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان :
ایران باید در حل بحران سوریه مشارکت داشته باشد
الاخبار با تشریح طرح روسیه گزارش کرد
هیکل تاریخ‌دان و تحلیلگر بارز مصری
جنگ علیه سوریه بیش از همه به سود اسرائیل است
 • ادلب به عنوان نامزد بعدی آزادسازی
  محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر سابق ایران در سوریه: برخی معتقدند باید دومینوی سقوط مناطق تحت اشغال تروریست ها را شاهد باشیم. گفته می شود ادلب به عنوان نامزد بعدی برای این حوادث است پس باید انتظار آزادسازی ادلب را هم داشته باشیم.

 • ترامپ و آینده بحران سوریه
  از نظر ترامپ حمله نظامی برای سرنگونی دولت سوریه مناسب نیست چرا که سوریه بزرگترین دشمن آمریکا نیست و با انجام عملیات نظامی می توان گروه تروریستی داعش را در سوریه از بین برد.

 • روسیه، ایران و مذهب تشیع آینده منطقه را تعیین خواهند کرد/ ارتش اسد، «سوریه جدید»‌ را می‌سازد
  تحلیلگر انگلیسی تاکید کرد بعد از تراژدی سوریه دیگر انقلاب عربی در منطقه رخ نخواهد داد و ارتش «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور، «سوریه جدید» را ساخته و آینده‌اش را تعیین خواهد کرد.

 • نقش حلب در ژئواستراتژی بحران منطقه
  منطقه خاورمیانه یکی از مهمترین کانون های تحولات سیاسی – امنیتی جهانی بوده است. ژئوپولیتیک این منطقه تمرکز موازنه قوا میان اقطاب قدرت جهانی را به خود جذب کرده است. حتی پس از آزادی حلب که مهمترین تحول در پنج سال جنگ سوریه محسوب می شود، نمی توان انتظار خاتمه بحران را داشت. دلایل این فرضیه بسیار است. اما این که آینده بحران به کدام سو خواهد رفت، یک سوْال مهم است که بررسی جامع می طلبد.

 • چرا نمی‌توان در اخبار سوریه، به رسانه‌های غربی اعتماد کرد؟
  روزنامه انگلیسی ایندیپندنت با اشاره به حقایق میدانی، بی‌طرفی رسانه‌های غربی در پوشش جنگ سوریه را به چالش کشیده است.

اخبار > تکاپوی غرب برای تشدید فشار بر سوریه
 


شماره خبر :٥١٢٠٩٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/10/07    ا   ٠٧:٢٩

تکاپوی غرب برای تشدید فشار بر سوریه
کشورهای حامی تروریست با طرح قطعنامه تشکیل «کمیته حقیقت یاب» به دنبال ادامه فشار‌های سیاسی بر دولت سوریه می باشند. این کار گروه مسئولیت خواهد داشت اسناد مربوط به این جنایات را جمع آوری کند و اطمینان دهد زمانی که دادگاهی دارای صلاحیت برای رسیدگی به این جنایات تشکیل شود پرونده های آماده و قابل استناد وجود خواهد داشت؛ چیزی که تاکنون وجود نداشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تکاپوی غرب برای تشدید فشار بر سوریه

کشورهای حامی تروریست با طرح قطعنامه تشکیل «کمیته حقیقت یاب» به دنبال ادامه فشار‌های سیاسی بر دولت سوریه می باشند. 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از نیویورک، کریستین ونوسر Christian Weneweser سفیر لیختن اشتاین اعلام کرد این کار گروه مسئولیت خواهد داشت اسناد مربوط به این جنایات را جمع آوری کند و اطمینان دهد زمانی که دادگاهی دارای صلاحیت برای رسیدگی به این جنایات تشکیل شود پرونده های آماده و قابل استناد وجود خواهد داشت؛ چیزی که تاکنون وجود نداشته است.
پیش نویس این قطعنامه را لیختن اشتاین با حمایت 54 کشور از جمله آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان و ایتالیا و همچنین قدرت های منطقه ای شامل ترکیه و عربستان سعودی - که هریک از این کشورها جنایت جنگی در سوریه و عراق و یمن هستند- ارائه کرد.
این تحرکات رسانه‌ای- سیاسی در شرایطی که داعش و متحدانش شکست سنگینی در سوریه متحمل شده اند و حلب آزاد شده است طبیعی به نظر می‌رسد. ضمن اینکه آمریکا و اروپا و متحدان منطقه‌ای آنها - بخصوص ترکیه و عربستان سعودی -  نقش اساسی در گسیل، آموزش، سازماندهی و تجهیز تروریست‌ها در سوریه داشته‌اند بنابراین حمایت آنها از این قطعنامه به نوعی تلاشی برای منحرف کردن توجه افکار عمومی منطقه و جهان از نقش آنها در فجایع انسانی سوریه است.  
مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در کمال ناباوری به تشکیل کار گروهی ویژه به منظور جمع آوری، حفظ و تجزیه و تحلیل مدارک درخصوص جنایات جنگی و موارد نقض حقوق بشر در خلال جنگ سوریه رای مثبت داد. البته این قطعنامه مجمع عمومی دارای جنبه تشریفاتی و فاقد ضمانت اجرای حقوقی است و فقط آن را یک اهرم فشار برای تسلیم شدن سوریه در برابر خواسته های خود می دانند.
مجمع عمومی پیش نویس قطعنامه لیختن اشتاین را درمورد تشکیل کار گروهی مستقل در این خصوص با 105 رای مثبت، 15 رای منفی و 52 رای ممتنع تصویب کرد، این کارگروه مستقل با هماهنگی کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد درباره سوریه فعالیت خواهد کرد.
در متن پیش نویس این قطعنامه آمده است؛ این کار گروه، اسناد مربوط به نقض حقوق بشر دوستانه بین المللی و نقض حقوق بشر را جمع آوری، نگهداری و بررسی می کند و پرونده هایی را برای تسهیل تسریع روند کیفری عادلانه و مستقل آماده خواهد کرد. اگر ماهیت این قطعنامه صادقانه باشد در درجه اول باید برای حامیان گروه‌‌های تروریستی پرونده تشکیل شود. اما ظاهرا هدف این قطعنامه مهمترین عامل شکست تروریست‌ها  یعنی ارتش سوریه و هم پیمانان آن است.
بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل متحد پیش از رای گیری درباره این قطعنامه گفت: "تشکیل چنین کار گروهی مداخله آشکار در امور داخلی یک کشور عضو سازمان ملل است." ویتالی چورکین سفیر روسیه ماه پیش در سازمان ملل متحد اعلام کرد مدارک کافی برای اثبات چنین ادعایی وجود ندارد و تلاش فرانسه و انگلیس برای اعمال تحریم ها علیه دولت سوریه «تلاشی بیهوده» است.
به نظر می رسد چنین اقدامی یک جوسازی برای تسلیم شدن کشور سوریه در برابر خواسته کشورهای حامی تروریست نیز باشد.

-----------------
بررسی و تحلیل/ مسلم ملکی

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده های ویژه
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
تازه ها